ME U20K: Czechy – Polska 0:3

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Anna Daniluk

09 sie 2024

Po dniu przerwy polskie siatkarki wróciły na parkiet. Podopieczne Miłosza Majki tym razem zmierzyły się z Czeszkami w ramach kolejnego meczu fazy grupowej mistrzostw Europy U20 kobiet, wygrywając spotkanie 3:0 (25:19, 25:21, 25:18).

Za Biało-Czerwonymi już trzy mecze, zakończone trzema wygranymi. Na otwarcie swoich zmagań pokonały Finki (3:1), dalej Serbię (3:0), a w ostatnim spotkaniu przed dniem wolnym – Ukrainę (3:1). Czyste konto dawało Polkom drugą lokatę w tabeli grupy II, tuż za równie niepokonanymi Włoszkami. Czeszki zaś plasowały się na 3.miejscu.

Przypominamy, że oprócz Biało-Czerwonych w Dublinie rywalizują reprezentacje: Portugalii, Włoch, Serbii, Finlandii, Ukrainy, Czech oraz drużyna gospodyń - Irlandia. Każdy z zespołów rozegra łącznie siedem spotkań grupowych. Do półfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z grupy I (Sofia, Bułgaria) oraz grupy II (Dublin, Irlandia).

W mecz lepiej weszły Czeszki, które niespodziewanie łatwo wyszły na kilku punktowe prowadzenie (5:1). Polki szybko jednak przebudziły się z niemocy i zaczęły narzucać swoje zasady na boisku. Biało-Czerwone lepiej radziły sobie w ataku, choć cały czas czekały na podpięcie się do gry Nataszy Ornoch, która niestety miała problemy z zamianą akcji na punkty. Na szczęście ciężar ofensywny rozdzieliły między sobą Anna Fiedorowicz, Agata Milewska i Julia Hewelt, których dobra dyspozycja w zupełności wystarczyła na udane zamknięcie inauguracyjnej partii (25:19). W tej części meczu rewelacyjnie sprawdziła się też trudna zagrywka, która przyniosła Polkom aż pięć bezpośrednich punktów.

Trzeba uczciwie przyznać, że reprezentację Polski w drugim secie uratowały nagminne błędy rywalek. Czeszki oddały naszym kadrowiczkom aż 10 punktów, co w tak wyrównanej partii zrobiło ogromną różnicę. Niestety w tej odsłonie podopieczne Miłosza Majki znacznie obniżyły swoją jakość i dały się wciągnąć w niskojakościową siatkówkę prezentowaną przez przeciwniczki. U obu drużyn na pochwałę zasługiwała gra w bloku, która przyniosła tak jednemu, jak i drugiemu zespołowi po trzy punkty. Zarówno Polki, jak i Czeszki ryzykowały też w polu serwisowym, jednak to nasze młode siatkarki rzadziej myliły się w tym elemencie. U obu ekip widać było jednak niską skuteczność w ataku, która odebrała jakości dla tego spotkania.

W trzecim secie na boisku pozostała Maja Malinowska, która w poprzedniej odsłonie zastąpiła Nataszę Ornoch. Ta partia należała do reprezentacji Polski, która dała prawdziwy popis gry w bloku (6 punktów). Bardzo dobrze w ataku radziła sobie Anna Fiedorowicz, która ciągnęła ofensywę naszego zespołu. Tymczasem po stronie czeskiej dwa przegrane sety wydawały się odbić na motywacji, a same zawodniczki przez długi czas nie nawiązywały walki (9:16, 14:21). Dopiero w końcówce coś drgnęło, jednak przewaga Polek była już zbyt duża. Ostatecznie Biało-Czerwone wygrały swój czwarty mecz na mistrzostwach Europy i jak dotąd zachowują czyste konto w turnieju.

Najwięcej punktów w polskiej ekipie na koncie zapisały Julia Hewelt (16) i Anna Fiedorowicz (14). Pięć punktów blokiem zapisała Rozalia Moszyńska.

W sobotę reprezentacja Polski zagra z Portugalią. Początek meczu o 18:30.

Czechy – Polska 0:3 (19:25, 21:25, 18:25)

Czechy: Elen Jedlickova, Nela Jaseckova, Fedora Jakuskina, Josefina Smolkova, Caroline Formankova, Adela Chladkova, Nela Tobiasova (L) oraz Lucie Janska, Kristyna Prusova, Anna Pragerova, Martina Pokorna, Viktorie Dvorakova. Trener: Zdenek Pommer.

Polska: Agata Milewska, Anna Fiedorowicz, Rozalia Moszyńska, Aleksandra Walczak, Natasza Ornoch, Julia Hewelt, Zuzanna Suska (L) oraz Maja Malinowska, Zofia Pinderska. Trener: Miłosz Majka.