ME U20 mężczyzn Polska - Finlandia 3:0

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Marta Wójcik

04 wrz 2024

W Serbii trwa siódmy dzień europejskiego czempionatu juniorów do lat dwudziestu. Reprezentacja Polski w tej kategorii wiekowej rozegrała dzisiaj ostatni mecz fazy grupowej z rówieśnikami z Finlandii. Polacy pewnie zwyciężyli w trzech setach. Mimo zwycięstwa w spotkaniu podopieczni Sebastiana Pawlika stracili jednak szansę na awans do strefy medalowej turnieju oraz przyszłorocznych mistrzostw świata.

Polska - Finlandia 3:0 (25:20, 25:18, 25:20)

Biało-Czerwoni mimo wyrównanego początku w pierwszym secie od stanu 13:13 pewnie zaczęli budować swoją przewagę nad Finami (16:13, 19:15, 23:19). Nie brakowało po dobrym przyjęciu mocnych uderzeń na środku siatki i skrzydłach. Polscy juniorzy w pełni kontrolowali przebieg gry i korzystali także z punktów po błędach przeciwników, jak na przykład w ostatniej akcji w polu serwisowym (25:19).

Druga odsłona od pierwszych akcji toczyła się pod dyktando polskich juniorów. Szybko wypracowane prowadzenie (5:1, 10:6) momentami wzrastało nawet do sześciu punktów (18:12, 22:16). Dobrze po stronie podopiecznych Sebastiana Pawlika funkcjonowały wszystkie elementy, a w kluczowych momentach Polacy popisywali się na siatce skutecznym, szczelnym blokiem odbierając rywalom zapał do gry. Powiększenie przewagi w drugim secie i spotkaniu przyszło po nieudanej próbie ataku Finów (25:18).

Ostatnia partia z udziałem Polaków w tegorocznych mistrzostwach U20 Starego Kontynentu miała do końcowej fazy bardziej wyrównany przebieg. Biało-Czerwoni wprawdzie prowadzili na początku trzeciej odsłony (9:5), ale po chwilowym zastoju w grze nastąpiło wyrównanie stawki (12:12). Pewność zagrań naszych juniorów nieco zmalała, a przy bardzo ryzykujących w zagrywce i na siatce Finach poskutkowało to dwoma czasami dla trenera Pawlika. Szczęśliwie obie przerwy (12:12 i 18:17) przyniosły pożądany efekt i polski zespół mógł korzystając z błędów rywali (w sumie 25 w całym spotkaniu) ponownie zbudować się w ataku i zagrywce i na koniec pobytu w Serbii cieszyć się z czwartego zwycięstwa w grupie (25:20). Najlepiej punktującym dzisiejszej potyczki był Jakub Kiedos (14 punktów zdobytych odpowiednio: 8 atakiem, 4 blokiem, 2 w polu zagrywki). Dobrze punktowo zaprezentowali się także Igor Rybak (9), Kamil Urbańczyk (9).

Reprezentacja Polski U20 w fazie grupowej rozegrała w Serbii siedem spotkań. Mimo czterech zwycięstw (Austria, Łotwa, Serbia, Finlandia) nie zakwalifikowała się do fazy finałowej mistrzostw. Ostatecznie zajęła 4. lokatę w grupie I. Zaważyły na tym porażki z Turcją, Ukrainą i Francją.

W najbliższy piątek i sobotę nastąpią we Vrnjackiej Banji w Serbii rozstrzygnięcia w tej kategorii wiekowej w europejskim czempionacie. 6 września zagrają młodzi reprezentanci Francji i Czech oraz Bułgarii i Ukrainy. Zwycięscy par półfinałowych zmierzą się 7 września o tytuł najlepszego zespołu Europy w kategorii U20, a przegrani powalczą o brązowy medal turnieju. Do przyszłorocznego czempionatu globu natomiast awansowali poza najlepszymi drużynami z grup I i II dodatkowo Włosi i Turcy - 3. miejsca w swoich grupach.

Polska: Błażej Bień, Jakub Kiedos, Artur Brzostowicz, Kamil Urbańczyk, Jakub Nowak, Igor Rybak, Maksymilian Graniczny (L) oraz Nowik Aleksander (L), Wiktor Nowak, Artur Becker. Trener: Sebastian Pawlik.

Finlandia: Nooa Marttila, Alex Horn, William Groffier, Matti Koykka, Ville Kuukasjarvi, Joona Lahtinen, Mikko Maatta (L) oraz: Oskari Sarajarvi, Mikku Makkonen, Otto Oivanen, Aaro Paananen. Trener: Matti Alatalo.

Transmisja spotkania: TUTAJ

Statystyki meczu: TUTAJ i TUTAJ

Harmonogram i wyniki meczów reprezentacji Polski w grupie I ME U20 Mężczyzn 2024:

27 sierpnia: Polska – Turcja  1:3 (24:26, 25:21, 19:25, 21:25)
28 sierpnia: Polska – Austria  3:0 (25:14, 25:17, 25:18)
29 sierpnia: Polska – Ukraina 1:3 (17:25, 26:28, 25:21, 20:25)
31 sierpnia: Polska – Łotwa 3:0 (26:24, 25:23, 26:24)
1 września: Polska – Serbia 3:2 (25:27, 23:25, 25:21, 25:22, 15:10)
3 września: Polska – Francja 0:3 (19:25, 18:25, 17:25)
4 września: Polska – Finlandia 3:0 (25:20, 25:18, 25:20)