ME U20 mężczyzn: Polska - Francja 0:3

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Marta Wójcik

03 wrz 2024

Reprezentacja Polski U20 rozgrywała dzisiaj we Vrnjackiej Banji w Serbii swój szósty mecz czempionatu Europy juniorów urodzonych po 1 stycznia 2005 roku. Ich rywalami byli rówieśnicy z Francji, którzy jak do tej pory liderowali w grupie I mistrzostw. Także mecz z podopiecznymi Sebastiana Pawlika zaliczą na swoją korzyść, wygrywając pewnie w trzech setach. Polacy spisywali się w turnieju ze zmiennym szczęściem - mają na swoim koncie trzy porażki (Turcja, Ukraina, Francja) i trzy wygrane (Austria, Łotwa, Serbia). Do dalszej fazy turnieju awansują po dwa zespoły z grup, sześć najlepszych drużyn awansuje do przyszłorocznych mistrzostw świata.

Polska - Francja 0:3 (19:25, 18:25, 17:25)

Podopieczni Sebastiana Pawlika po jednym dniu przerwy wybiegli dzisiaj bardzo zmotywowani na parkiet, aby stawić czoła pretendentom do mistrzowskiego tytułu z Francji. Przez większą część pierwszej partii starali się przeciwstawić dobrze przyjmującym Francuzom i utrzymywali kontakt punktowy z rywalem (11:12, 13:13). Zdołali nawet wyjść na jednopunktowe prowadzenie (16:15), ale od stanu 17:17 to przeciwnicy coraz śmielej radzili sobie w ataku i zaczęli budować przewagę punktową (17:19, 18:21, 19:25). Finalnie Polacy popełnili więcej błędów własnych (7 do 3 przeciwników) i nie wykorzystali wszystkich swoich szans na siatce.

W drugim secie reprezentanci Polski musieli niwelować przewagę rywali już od początku (1:2, 4:6). Ich dobra postawa w tej fazie meczu zaowocowała kontaktem punktowym (14:13) - niestety francuscy juniorzy szybko odzyskiwali swój rytm gry i ponownie wyszli na wysokie prowadzenie, które utrzymali do ostatniego gwizdka drugiej odsłony (13:17, 15:19, 17:22, 18:25).

Decydująca partia niestety nie odmieniła losów spotkania, jak to miało miejsce dwa dni temu w potyczce z Serbią. Wprawdzie Biało-Czerwoni w pierwszych minutach seta nie pozwalali na przejęcie inicjatywy przez mocnych rywali (5:5, 7:9) jednak od stanu 12:15 ich przewaga ofensywna tylko rosła i nie powstrzymywały jej udane ataki Polaków, czy dobre zagrywki. Nasi juniorzy nie zdołali przełamać dobrej passy młodszych kolegów tegorocznych mistrzów olimpijskich, którzy dzisiejszym zwycięstwem potwierdzili swoją dominację w grupie I mistrzostw Starego Kontynentu do lat dwudziestu (17:25). W polskim zespole najlepiej punktującym zawodnikiem został ponownie Igor Rybak (11 punktów), rozkład zdobyczy punktowych po drugiej stronie siatki był bardziej wyrównany, co na pewno stanowi o sile młodych Francuzów.

Reprezentacja Polski U20 rozegra swój ostatni mecz fazy grupowej mistrzostw Europy jutro o godzinie 12:00 z Finlandią.

Polska: Błażej Bień, Wiktor Przybyłek, Jakub Kiedos, Artur Brzostowicz, Jakub Nowak, Igor Rybak, Maksymilian Graniczny (L) oraz Artur Becker, Wiktor Nowak, Kamil Urbańczyk, Stanisław Chaciński. Trener: Sebastian Pawlik

Francja: Amir Tizi-Oualou, Mathis Henno, Adrien Roure, Thomas Pujol, Jules Duthoit, Yann Laurence, Enzo Lopez (L) oraz: Noa Duflos-Rossi, Bastien Scherer, Joevin Wa-Bala, Arthur Klenjans, Haukea Mare, Arthur Loubeyre (L). Trener: Slimane Belmadi.

Szczegóły spotkania: TUTAJ

Statystyki: TUTAJ

Harmonogram meczów reprezentacji Polski w Mistrzostwach Europy U20 Mężczyzn 2024:

27 sierpnia: Polska – Turcja  1:3 (24:26, 25:21, 19:25, 21:25)
28 sierpnia: Polska – Austria  3:0 (25:14, 25:17, 25:18)
29 sierpnia: Polska – Ukraina 1:3 (17:25, 26:28, 25:21, 20:25)
31 sierpnia: Polska – Łotwa 3:0 (26:24, 25:23, 26:24)
1 września: Polska – Serbia 3:2 (25:27, 23:25, 25:21, 25:22, 15:10)
3 września: Polska – Francja 0:3 (19:25, 18:25, 17:25)
4 września: Polska – Finlandia, godz. 12:00