Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

28 sie 2024

W trzecim dniu fazy grupowej Mistrzostw Europy mężczyzn U20 rozgrywanych w Serbii i Grecji reprezentacja Polski rozgrywała swój drugi mecz. Po nieco słabszym początku we wtorkowym pojedynku z Turcją, przegranym 1:3, podopieczni Sebastiana Pawlika mierzyli się dzisiejszego wieczoru z debiutującą w europejskim czempionacie w tej kategorii wiekowej Austrią. Biało-Czerwoni bez większych problemów wygrali z podopiecznymi Markusa Hirczy 3:0. Poza Turcją i Austrią polscy juniorzy zmierzą się jeszcze z Ukrainą, Łotwą, Serbią, Francją i Finlandią.

Premierowa odsłona w wykonaniu reprezentacji Polski mężczyzn U20 od samego początku miała bardzo spokojny przebieg. Polscy juniorzy w pełni wykorzystywali swoje umiejętności i kontrolowali wynik do ostatniej akcji. Mocna zagrywka podopiecznych Sebastiana Pawlika pozwalała na dobrą pracę w bloku i wymuszała błędy po stronie austriackich debiutantów. Szybko zbudowana wysoka przewaga (3:1, 6:2, 12:6, 18:8) nie dała nadziei na złapanie kontaktu mniej doświadczonym rywalom. Wprawdzie Biało-Czerwoni aż pięciu akcji potrzebowali na zamknięcie seta, to mimo chwilowego przestoju nie stracili mocy w uderzeniach i udanym atakiem ze środka dopięli swego (25:14).

Kolejna partia do połowy miała bardziej wyrównany przebieg (3:3, 6:4, 12:10, 16:14). Austriacy szukali szans w ataku i bloku, swoją cierpliwością zmuszając Polaków do większej liczby błędów własnych. Doprowadzili prawie do wyrównania stawki (17:16), ale odzyskana pewność w zagrywce i na siatce ponownie pozwoliła zwycięzcom styczniowego turnieju EEVZA w Gorzowie na złapanie właściwego rytmu i objęcie zdecydowanej przewagi w meczu (25:17). Warto podkreślić, że końcówka to pokaz mocy w zagrywce (dwa asy serwisowe Jakuba Nowaka) i bardzo dynamiczny atak ze skrzydła Igora Rybaka.

Ostatni set rozgrywany dzisiejszego wieczoru w miejscowości Vrnjačka Banja nie układał się tak spokojnie w swojej początkowej fazie dla podopiecznych trenera Pawlika (2:2, 3:3, 6:4, 9:8, 12:11). Na tym etapie meczu po obu stronach pojawiły się błędy w polu serwisowym. Cierpliwiej zaczęli grać Austriacy w dłuższych wymianach, zachowując spokój w wyprowadzaniu kontr. Kiedy ponownie jak w drugiej partii wszystko wskazywało, że rywale Biało-Czerwonych wyrównają stawkę, po stronie polskiej powróciła mocna i kierunkowa zagrywka, świetne akcje na środku siatki i obu skrzydłach. Wzrosła dominacja Polaków, którzy pewnie zmierzali po pierwsze zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu (16:13, 18:15, 20:16, 23:17). Asem serwisowym zakończył się trzeci set i tym samym mecz (25:18). W sumie w całym spotkaniu polscy juniorzy punktowali w polu serwisowym, nie tracąc przy tym żadnego punktu bezpośrednio w przyjęciu. Byli lepsi od swoich austriackich rówieśników niemal w każdym elemencie.
Austria zanotowała już drugą porażkę w grupie I, w swoim pierwszym meczu musiała uznać wyższość Finlandii. Przed Biało-Czerwonymi już jutro kolejne spotkanie, o godzinie 14:30 zmierzą się z Ukrainą.

Polska - Austria 3:0 (25:14, 25:17, 25:18)

Polska: Błażej Bień, Artur Brzostowicz, Jakub Nowak, Jakub Kiedas, Igor Rybak, Wiktor Przybyłek, Maksymilian Granieczny (L) oraz Artur Becker, Wiktor Nowak, Kamil Urbańczyk, Aleksander Nowik. Trener: Sebastian Pawlik.

Austria: Samuel Kremser, Lukas Writz, Tobias Willimek, Benedikt Sablatnig, Noah Neunhoffer, Stefan Mulleder, Paul Kiss (L) oraz Felix Kastner (L), Nils Arvay, Paul Neterer, Jakob Malicki, Tobias Reinstadler . Trener: Markus Hirczy.

Szczegóły spotkania: TUTAJ

STATYSTYKI i TRANSMISJA

Harmonogram meczów reprezentacji Polski w Mistrzostwach Europy U20 Mężczyzn 2024:

27 sierpnia: Polska – Turcja  1:3 (24:26, 25:21, 19:25, 21:25)
28 sierpnia: Polska – Austria  3:0 (25:14, 25:17, 25:18)
29 sierpnia: Polska – Ukraina, godz. 14:30
31 sierpnia: Polska – Łotwa, godz. 20:00
1 września: Polska – Serbia, godz. 17:30
3 września: Polska – Francja, godz. 14:30
4 września: Polska – Finlandia, godz. 12:00