ME U20 mężczyzn: Polska – Turcja 1:3

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

K P

27 sie 2024

Polska przegrała w Vrnjackiej Banji z Turcją 1:3 (24:26, 25:21, 19:25, 21:25) na inaugurację mistrzostw Europy mężczyzn do 20 lat. Kolejnym rywalem Biało-Czerwonych będzie Austria.

Początek pierwszego seta był pomyślny dla tureckiego zespołu, który objął prowadzenie 8:5. Do połowy partii gra się wyrównała (14:14) i następnie młodzi Turcy znowu uzyskali przewagę (18:15, 20:18). Podopieczni trenera Sebastiana Pawlika walczyli ambitnie i doprowadzili do gry na przewagi, którą ostatecznie przegrali. Siedem punktów dla Polski zdobył Igor Rybak. Turcy zaserwowali siedem asów przy jednym Polaków.

Połowa drugiego seta również należała do rywali, którzy prowadzili 8:5 oraz 16:14. W dalszej części partii warunki rywalizacji już dyktowali Biało-Czerwoni, którzy prowadzili 21:19, by ostatecznie zwyciężyć do 21.

W trzecim secie młody zespół turecki pokazał, że w kontynentalnym czempionacie będzie groźny dla najlepszych. Do stanu (9:10) gra była wyrównana. Później rywale 4-6 punktów przewagi i pewnie objęli prowadzenie w meczu. Ich liderem był Yiğit Hamza Aslan, zdobywca w trzech setach 14 pkt. Turcja była lepsza w bloku 9-3 oraz w asach 7-4.

Początek czwartej partii należał do polskiego zespołu, który prowadził 8:6. Losy rywalizacji rozstrzygnęły się w końcówce, w której młodzi Turcy zasłużenie wygrali.

Przypomnijmy, że Biało-Czerwoni awans na #EuroVolleyU20 wywalczyli na początku tego roku w Gorzowie Wielkopolskim, triumfując w mistrzostwach Europy Wschodniej (EEVZA).

Polska w mistrzostwach Starego Kontynentu zagra w grupie I. Rywalami będą kolejno - Turcja, Austria, Ukraina, Łotwa, Serbia, Francja i Finlandia. Rywalizacja w tej fazie zakończy się 4 września.

W grupie II występują Grecja, Włochy, Czechy, Bułgaria, Słowenia, Hiszpania, Izrael oraz Szkocja. Tutaj rywalizacja rozpoczęła się sensacyjnie. Izrael wygrał z Włochami 3:0 (25:18, 25:21, 25:23). Liderem zwycięskiego zespołu był Shay Liberman. Był on autorem 22 punktów ze skutecznością w ataku 63%.