W Mysłowicach kolejne emocje w siatkówce plażowej

W Mysłowicach kolejne emocje w siatkówce plażowej

Kategoria

Siatkówka plażowaReprezentacjeMłodzież

Autor

K P

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

23 lip 2024

Julia Radelczuk i Paulina Łabuz oraz Artem Besarab i Szymon Beta sięgnęli w niedzielę w Mysłowicach po złote medale, triumfując w Orlen Finale Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów. Boiska Ośrodka Sportów Letnich „Słupna” były świadkami kolejnej dużej imprezy w siatkówce plażowej. Od środy czekają kolejne emocje.

Pierwsze boisko do siatkówki plażowej w Mysłowicach zbudowano w 1994 roku. Nikomu wówczas do głowy nie przyszło, że niebawem zagrają tam najlepsze pary w świecie, o polskich nie wspominając.

W latach dziewięćdziesiątych siatkówka plażowa u nas dopiero raczkowała, ale szybko wyrosła z wieku dziecięcego, stając się poważnym miejscem na krajowej i międzynarodowej mapie w tej dyscyplinie sportu. W 2000 roku byliśmy organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w konkurencji dziewcząt. Na tę okoliczność miasto zbudowało dwa boiska i mieliśmy ich już trzy. Chłopcy w tym czasie walczyli w Rybniku. U nas złote medale wywalczyły Julia Jurczyk i Beata Kowalska ze Szczecina. W nagrodę dostały po rowerze i miały problem z umieszczeniem ich w pociągu – wspomina Sebastian Michalak, znany działacz i animator w tej odmianie siatkówki. Dodajmy, że w Rybniku wygrali Damian Porwoł i Paweł Rusek. Ten drugi z powodzeniem wcielił się w rolę trenera w halowej odmianie siatkówki,  a przez lata był jednym z najlepszych libero na boiskach PlusLigi.

Inauguracja w Mysłowicach wypadła celująco i w 2001 roku były gospodarzem mistrzostw Polski juniorek, a rok później juniorek i juniorów. Miasto było chwalone, nic więc dziwnego, że w 2004 roku rozegrane zostały mistrzostwa Europy U18. Na tę imprezę przygotowanych było już siedem pełnowymiarowych boisk. Złote medale zdobyły Katarzyna Urban z Joanną Wiatr oraz Michał Kubiak i Zbigniew Bartman.

O Mysłowicach wiedziano więc już w siedzibie CEV i była to wiedza bardzo pozytywna. Rok później odniosły kolejny sukces organizacyjny, przyjmując rolę gospodarza ME U22. W 2006 roku Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) przyznała miastu organizację MŚ U21. Złote medale zdobyli Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz.

W 2007 roku Mysłowice organizowały MŚ U19. W tym samym czasie w katowickim "Spodku" rozgrywany był finałowy turniej Ligi Światowej. Gościem kompleksu "Słupna" został prezydent FIVB Ruben Acosta. Szef światowej siatkówki mógł na własne oczy przekonać jak znakomitymi organizatorami są gospodarze.

W tej sytuacji przyznanie miastu organizacji turniejów World Touru było tylko kwestią czasu. W latach 2008-2012 goszczono najlepsze siatkarki i siatkarzy świata. Z kolei w 2013 i 2014 roku odbyły się mistrzostwa świata U23, jedyne w tej kategorii, Wcześniej tego czempionatu nie było, a później FIVB zrezygnowała z ich organizacji. Pierwszy turniej wygrali Piotr Kantor i Bartosz Łosiak.

W ostatnich latach w Mysłowicach rozegrano turnieje Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a w 2017 roku pierwsze ORLEN Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet i Mężczyzn. Złote medale zdobyli Jagoda Gruszczyńska i Kinga Kołosińska oraz Piotr Kantor i Bartosz Łosiak.

Nasze najlepsze zawodniczki i zawodnicy walczyli tu jeszcze o medale krajowego czempionatu w 2020 i 2021 roku.

Nic też dziwnego, że na kolejne mistrzowskie wydarzenie w Mysłowicach nie trzeba było długo czekać. Gospodarze zapraszają na CEV Mistrzostw Europy do lat 20 w siatkówce plażowej 2024 Przyszłość polskiego i światowego beachvolley’a powalczy od 25 do 28 lipca w Mysłowicach o prymat na Starym Kontynencie! 24 lipca rozegrane zostaną kwalifikacje.

- Zapowiada się fantastyczna obsada sportowa, świetna rywalizacja, wyborna atmosfera na trybunach i to wszystko w połączeniu z piękną pogodą i Parkiem Słupna gwarantuje świetnie spędzony czas – zapewniają organizatorzy czempionatu.

 

 

#TAGI