Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej: Polska – Dominikana

Memoriał A.M.O. Polska – Dominikana 3:0

SiatkówkaReprezentacjeSeniorki

Anna Daniluk

16 lip 2024

Mielec jest gospodarzem Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, w którym udział biorą cztery reprezentacje narodowe: Polska, Dominikana, Francja i Serbia. W pierwszym meczu reprezentacja Polski pokonała 3:0 Dominikanę.

Reprezentacja Polski prowadzona przez Stefano Lavariniego dokładnie za tydzień wyruszy do Paryża, gdzie weźmie udział w najważniejszej imprezie ostatnich kilu lat. Polskie siatkarki zagrają w igrzyskach po raz pierwszy od 2008 roku.

Ostatnim przetarciem przed zmaganiami we Francji jest odbywający się w Mielcu, Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Turniej wraca po kilku latach przerwy i upamiętnia wspaniałą środkową reprezentacji Polski – mistrzynię Europy z 2003 i 2005 roku, która przegrała walkę z białaczką.

W tegorocznej edycji startują cztery zespoły: Dominikana, mistrzynie świata – Serbia, gospodynie Igrzysk Olimpijskich – Francja oraz dwukrotne brązowe medalistki Siatkarskiej Ligi Narodów – Polska.

Serbia – Francja 3:0 (25:17, 25:17, 25:22)

Na otwarcie turnieju reprezentacja Serbii pokonała 3:0 (25:17, 25:17, 25:22) Francję. Serbki zagrały znacznie lepiej w bloku i na zagrywce. Dodatkowo wysoki procent w ataku zanotowała Tijana Bosković (64%), która przyniosła swojej drużynie łącznie 11 „oczek”. Tyle samo punktów zapisała na koncie Sara Lozo. We francuskim zespole najczęściej punktowała Lucille Gicquel.

Drugą partię Polki rozpoczęły z podobnym impetem, jak poprzedni set, dzięki czemu znów odskoczyły na kilka punktów (8:4). Niestety wraz z kolejnymi akcjami polskie siatkarki miały coraz więcej problemów z kończeniem ataków, przez co dały rywalkom czas na pełne wejście w mecz, które znalazło natychmiastowe odzwierciedlenie na tablicy wyników. Przy stanie 19:18 dla Polski trener Stefano Lavarini poprosił o czas, a w następnej wymianie Agnieszka Korneluk skutecznie zablokowała Dominikanki. W końcówce kilka bardzo dobrych obron Natalii Mędrzyk, umożliwiło biało-czerwonym wyprowadzenie udanych kontr. Piłkę setową gospodyniom dał zaś punktowy atak Magdaleny Jurczyk. Tę część meczu zakończył autowy atak Dominikanek.

Polska – Dominikana 3:0 (25:18, 25:19, 25:21)

W swoimi pierwszym meczu turnieju podopieczne Stefano Lavariniego zmierzyły się z Dominikaną. Od pierwszych piłek Biało-Czerwone kontrolowały grę i szybko zbudowały wielopunktową przewagę (8:3). Pomagała w tym wysoka skuteczność w ataku prezentowana przez całą drużynę, a w szczególności przez Martynę Łukasik i Agnieszkę Korneluk, które w tej partii grały bezbłędnie. Przyjmująca reprezentacji Polski poza znakomitą dyspozycją w ofensywie, dołożyła do wspólnego dorobku jeszcze trzy skuteczne bloki. To właśnie Martyna Łukasik wykorzystała piłkę setową i dała polskiemu zespołowi prowadzenie w spotkaniu.

Trzeci set lepiej otworzyły siatkarki Dominikany, które zmusiły Polki do odrabiania strat. Biało-Czerwone okazały się jednak bardzo cierpliwe, dzięki czemu jeszcze przed drugą połową tej partii, dobrze wywiązały się z roli goniących wynik i zniwelowały dystans, dzielący obie drużyny. W tej odsłonie na dłuższym dystansie oglądaliśmy Katarzynę Wenerską i Malwinę Smarzek. Końcówka należała do Biało-Czerwonych, które nie pozwoliły na niepotrzebne przedłużenie tego spotkania. Ostatni punkt w tym meczu zdobyła Martyna Łukasik, która zakończyła starcie z Dominikankami z dorobkiem 14 „oczek”.

Środa jest dniem wolnym od meczów. W czwartek reprezentacja Polski zagra z Francją. Początek spotkania o 18:30.

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk, Aleksandra Szczygłowska (L) oraz Maria Stenzel, Malwina Smarzek, Katarzyna Wenerska. Trener: Stefano Lavarini.

Dominikana: Eve Lisvel, Marte Niverka, Pena Yonkaira, Martinez Brayelin, Martinez Jineiry, Gonzalez Gaila, Castillo Brenda (L) oraz Rodriguez Ariana, Tapia Alondra, Guillen Madeline, De La Cruz Bethania. Trener: Marcos Kwiek.