Jubileuszową, 90. edycję Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” zainaugurował program prezentujący nominowanych, spośród których kibice wybiorą Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku. Wśród 25 nominowanych sportowców znalazło się troje reprezentantów naszej dyscypliny – Joanna Wołosz, Jakub Kochanowski i Wilfredo Leon.
– Był to rok olimpijski i bohaterowie z Paryża z pewnością będą grać pierwsze skrzypce w tegorocznym Plebiscycie. Ale również na innych arenach, i to w dyscyplinach cieszących się globalnym zainteresowaniem kibiców, nie mogliśmy narzekać na brak emocji i radości z sukcesów naszych sportowców. Bardzo się cieszę, kiedy zdarzają się właśnie takie lata, że 20. nominacji to za mało, by pomieścić wszystkich wartych docenienia sportowców. Tak było w tym roku, więc postanowiliśmy zwiększyć liczbę nominacji do 25. Gorąco zachęcam do głosowania na swoich sportowych idoli i zapewnienia im trwałego miejsca w historii polskiego sportu, bo znalezienie się wśród zwycięzców naszego Plebiscytu to gwarantuje. Laureatów jubileuszowego, 90. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku poznamy 4 stycznia 2025 roku podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu w Hotelu DoubleTree by Hilton – powiedział Paweł Wołosik, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”.
– To wyjątkowy Plebiscyt i wcale nie chodzi tu o okrągłą 90. edycję, czy podsumowanie roku olimpijskiego. Te dwa aspekty są oczywiście niezwykle istotne, ale uwagę przykuwa zwłaszcza to, że na liście nominowanych do tytułu Najlepszego Sportowca Polski znaleźli się przedstawiciele aż 16 różnych dyscyplin sportowych. Polacy mogą być dumni z tego, że mamy swoich wybitnych przedstawicieli zarówno w konkurencjach globalnych – piłka nożna, siatkówka czy lekkoatletyka – oraz tych bardziej wyspecjalizowanych, jak wspinaczka sportowa, kajakarstwo górskie czy szermierka. Sportową redakcję Polsatu oczywiście cieszy też niesłabnąca koniunktura na siatkówkę kobiet i mężczyzn, czego potwierdzeniem są aż trzy nominacje dla znanych z naszych transmisji Joanny Wołosz, Jakuba Kochanowskiego i Wilfredo Leona. Jako nadawca stale promujemy też szereg innych dyscyplin i z dumą dostrzegamy ich przedstawicieli w gronie sportowców typowanych do najważniejszej indywidualnej nagrody sportowej w Polsce, o której decydują przecież kibice i telewidzowie – powiedział Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat.
– Jubileuszowy Plebiscyt to wyjątkowa okazja, by docenić naszych wybitnych sportowców, których determinacja i talent inspirują nas wszystkich. Jako ORLEN, z dumą wspieramy zarówno młode talenty, jak i tych, którzy zapisali się już w historii polskiego sportu. Nominowani sportowcy udowadniają, jak wiele znaczy ciężka praca i konsekwencja w dążeniu do celu. Tym bardziej cieszymy się, że możemy być częścią tego wydarzenia, które podkreśla wagę sukcesów polskich sportowców – powiedziała Lidia Kołucka, Dyrektor Wykonawcza ds. Sponsoringu w ORLEN S.A.
Głosowanie na wybranych kandydatów za pomocą tradycyjnych kuponów trwa do 21 grudnia 2024 r. Kupony publikowane będą w „Przeglądzie Sportowym”, w wydaniach specjalnych oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” i „Fakt TV”. Do 3 stycznia 2025 r. do godz. 12.00 będzie można głosować online na stronach www.plebiscyt.przegladsportowy.pl i www.polsatsport.pl oraz poprzez SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski 2024 roku ustalona zostanie w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu, która będzie transmitowana na antenie Polsatu. Telewizja Polsat będzie prezentować również na swoich antenach sylwetki wszystkich nominowanych sportowców.
Sportowcy nominowani w 90. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”
na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku
(kolejność alfabetyczna)
1. Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja, Mirosław Ziętarski (wioślarstwo)
2. Natalia Bukowiecka (lekkoatletyka)
3. Aleksandra Jarecka, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk (szermierka)
4. Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa)
5. Jakub Kochanowski (siatkówka)
6. Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Felix Pigeon, Diane Sellier (short track)
7. Wilfredo Leon (siatkówka)
8. Robert Lewandowski (piłka nożna)
9. Ksawery Masiuk (pływanie)
10. Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa)
11. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
12. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
13. Ewa Pajor (piłka nożna)
14. Daria Pikulik (kolarstwo)
15. Jeremy Sochan (koszykówka)
16. Ewa Swoboda (lekkoatletyka)
17. Julia Szeremeta (boks)
18. Angelika Szymańska (judo)
19. Iga Świątek (tenis)
20. Katarzyna Wasik (pływanie)
21. Joanna Wołosz (siatkówka)
22. Jan Zieliński (tenis)
23. Bartosz Zmarzlik (żużel)
24. Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie)
25. Damian Żurek (łyżwiarstwo szybkie)
O Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”
W 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu są legendarni sportowcy 20-lecia międzywojennego – Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek oraz współcześni herosi z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem, Bartoszem Zmarzlikiem, Robertem Lewandowskim i Igą Światek na czele. Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” to drugi najstarszy tego typu konkurs na świecie – rok wcześniej nagrody najlepszemu sportowcowi roku w Szwecji zaczął przyznawać dziennik „Svenska Dagbladet”.