ME U22M: Polska - Holandia 3:2. Biało-Czerwoni brązowym medalistą!

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Katarzyna Porębska

14 lip 2024

Polska pokonała Holandię 3:2 (21:25, 22:25, 25:15, 25:21, 15:9) w meczu o brązowy medal mistrzostw Europy do lat 22, które od piątku do niedzieli są rozgrywane w Apeldoorn. W spotkaniu o złoty medal też nie brakowało walki. Francja po pięciu setach pokonała Włochy 3:2 (25:19, 25:20, 14:25, 28:30, 22:20) i stanęła na najwyższym stopniu podium.

Biało-Czerwoni bardzo dobrze spisywali się w fazie grupowej. Wygrali trzy spotkania i nie stracili żadnego seta. Z pierwszego miejsca awansowali do półfinału. W sobotę przyszło im się zmierzyć z Włochami. Po zaciętej i równej walce Polacy ostatecznie ulegli Italii 1:3.

Podopieczni Dariusza Luksa mieli jeden cel na to niedzielne spotkanie- zwycięstwo. - W niedzielę będziemy walczyć, aby zdobyć chociaż ten brązowy medal. Choć nie da się ukryć, że marzyliśmy o czymś więcej... Niezależnie od tego, kto będzie stał po przeciwnej siatce, musimy wyjść na boisko odpowiednio skoncentrowani. Nieważne, że raz z Holandią już wygraliśmy. Ten niedzielny mecz będzie zupełnie inny - powiedział Jakub Majchrzak, środkowy reprezentacji Polski przed pierwszym gwizdkiem.

Początek pierwszego seta był dość równy 4:4 i 7:7. Wystarczył moment i gospodarze tegorocznego czempionatu zdołali odskoczyć na trzy oczka 10:7. Niestety w tym fragmencie gry polski zespół zaczął popełniać proste błędy 13:16. Pojawiły się problemu ze skończeniem akcji w pierwszym tempie. Za to Holendrzy bardzo dobrze spisywali się w obronie i kontrataku. Polską drużynę do walki próbował jeszcze oderwać Tytus Nowik 20:23. Jednak gospodarze nie dali sobie wyrwać z rąk zwycięstwa 25:21.

Druga część meczu o brązowy medal lepiej zaczęła się dla Holandii. Szybko wyszła na prowadzenie 8:4. Polscy zawodnicy zaczęli cierpliwie odrabiać straty. Z akcji na akcję coraz skuteczniejszy był Piotr Śliwka 10:11. Od tego momentu do końca toczyła się już równa gra 15:15 i 22:22. Chłodną głowę w decydujących akcjach zachowali ostatecznie gospodarze. Ostatni punkt z prawego skrzydła dla swojego zespołu zdobył Thomas Sleurinik 25:22.

Polska drużyna nie miała nic do stracenia przegrywając 0:2. Kolejnego seta zaczęła dużo lepiej w ataku 5:2. Do tego Biało-Czerwoni podejmowali dużo większe ryzyko na zagrywce 6:3. W dalszej części tej partii gospodarze zaczęli popełniać proste błędy. Natomiast po polskiej stronie dobrze funkcjonował również blok 16:9. Reprezentacja Polski nie dała sobie już wyrwać z rąk zwycięstwa. Zawodnicy do końca utrzymali odpowiednią koncentrację i wygrali pewnie 25:16.

Podopieczni Dariusza Luksa poszli za ciosem. W kolejnym secie szybko wyszli na prowadzenie 6:3. Dobre przyjęcie i skuteczny atak pozwoliły Polakom objąć prowadzenie. Jeśli ktoś sądził, że Holendrzy oddadzą tego seta bez walki - ten był w błędzie. W połowie partii udało im się zmniejszyć dystans do jednego oczka 15:16. Nie brakowało emocji i zaciętej walki o każdy punkt 21:19. Tym razem szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili Biało-Czerwoni 25:21, doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Piąta decydująca partia rozpoczęła się od gry punkt za punkt 2:2. Chwilę później na prowadzenie wyszli Polacy 4:2. Bardzo dobrze serwował Śliwka, a w bloku nie miał sobie równych Jakub Nowak 5:2. Do tego ręka w ataku nie drżała Nowikowi. Przed zamianą stron Biało-Czerwoni utrzymali wypracowaną przewagę 8:5. Polski zespół do końca już kontrolował sytuację na parkiecie. Wystrzegał się prostych błędów 12:8. Zwycięstwo skutecznym atakiem ze środka przypieczętował Nowak 15:9!

Polska: Jakub Majchrzak, Kamil Szymendera, Kajetan Kubicki, Tytus Nowik. Piotr Śliwka, Jakub Nowak, Maksymilian Granieczny (L) oraz Damian Biliński, Igor Zawadzki, Mateusz Kufka, Kuba Hawryluk (L), Radosław Puczkowski.

Holandia: Beau Wortelboer, Ilja Van Der Pijl, Jelle Bosma, Guus Boer, Thomas Sleurinik, Youri Ebbelaar, Samuel Talbott (L) oraz Thomas Van Bladel.