MEU18: Solidne otwarcie polskich par

Siatkówka plażowaReprezentacjeMłodzież

Martyna Szydłowska

11 lip 2024

W czwartek rozpoczęła się rywalizacja w turnieju głównym mistrzostw Europy U18 w siatkówce plażowej rozgrywanych w gruzińskich Kachreti. Obie polskie pary turniej rozpoczęły zwycięstwami.

Jako pierwsi do akcji wkroczyli chłopcy. Tomasz Warych i Marcel Wanat zmierzyli się z austriacką parą Boyd/Kolev, pokonując rywali po zaciętym spotkaniu 2:1 (21:15, 21:23, 15:9). Pierwszy set był pokazem siły polskiego ataku i bloku - Marcel Wanat zdobył aż 5 punktów w tym elemencie  (9 punktowych bloków w całym meczu). W drugim secie Austriacy znacząco poprawili swoją grę i na przewagi zdołali rozstrzygnąć tę partię na swoją korzyść, doprowadzając do tie-breaka. Decydująca odsłona została zdominowana przez Biało-Czerwonych, Wanat ponownie straszył swoim blokiem (3 punkty), dodatkowo bardzo dobrze funkcjonowała zagrywka naszych zawodników (2 asy). Tomasz Warych zdobył w tym meczu 24 punkty (23 punktowe ataki - 44% skuteczności, 1 as), a Marcel Wanat 17 punktów (6 ataków - 60% skuteczności, 9 bloków, 2 asy). W piątek Polacy zmierzą się ze słowacką parą Slovak/Beles oraz duńskim duetem Genet/Oldenborg.

Aleksandra Wolny i Zuzanna Przybyszewska rywalizację w europejskim czempionacie rozpoczęły od pewnego zwycięstwa nad armeńską parą Tonoyan/Tonoyan 2:0 (21:12, 21:10). Biało-Czerwone kompletnie dominowały we wszystkich elementach, nie dając swoim rywalkom szans. Aleksandra Wolny w tym spotkaniu punktowała 16-krotnie (12 ataków - 75% skuteczności, 4 asy), a Zuzanna Przybyszewska zdobyła 15 punktów (9 ataków - 69% skuteczności, 3 bloki, 3 asy).

Polki nie dały szans rywalkom również w drugim spotkaniu, pokonując bez straty seta (25:23, 21:11) estońską parę Lukas/Lust. Chociaż pierwszy set był niezwykle zacięty, a Estonki bardzo dobrze prezentowały się na zagrywce (4 asy), Biało-Czerwone lepiej prezentowały się w ataku, wygrywając partię otwarcia na przewagi. Drugi set był kompletną dominacją Polek, które grały bezbłędnie (tylko 1 błąd własny w tej odsłonie). Aleksandra Wolny zdobyła w tym meczu 21 punktów (16 ataków - 57% skuteczności, 5 asów), a Zuzanna Przybyszewska 9 (8 ataków - 44% skuteczności, 1 blok). W piątek nasze zawodniczki czeka jeszcze mecz z grecką parą Alexoglou/Paschalaki.

Więcej informacji w tym pełen harmonogram i wyniki aktualizowane na bieżąco można znaleźć TUTAJ.