Mistrzostwa Europy kobiet do lat 22: Polki przegrywają w meczu o brąz z Turczynkami

ME U22K: Polki przegrywają w meczu o brąz z Turczynkami

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Martyna Szydłowska

06 lip 2024

Reprezentacja Polki kobiet prowadzona przez trenera Jakuba Głuszaka kończy mistrzostwa Europy do lat 22 w Lecce na 4. miejscu. Polki w meczu o brąz uległy 0-3 świetnie dysponowanym Turczynkom. W wielkim finale Włoszki pokonały bez straty seta Serbki.

Mecz o 3. miejsce: Polska - Turcja 0:3 (16:25, 23:25, 17:25)

Turczynki od początku spotkanie wywierały presję zagrywką. As Dilay Ozdemir dał im prowadzenie 2-0, a następnie w ten sam sposób punktowała Ipar Kurt na 4-2. Polki nie zwlekały jednak z odpowiedzią, punkt blokiem zdobyła Dominika Pierzchała, a chwilę później niemożliwą do odbioru zagrywkę posłała Natalia Godlewska remisując 4-4. Chociaż niedługo później Turczynki ponownie odskoczyły na dwa punkty (8-6), podopieczne trenera Jakuba Głuszaka szybko wyrównały (8-8). Obie drużyny twardo walczyły o każdy punkt, jednak to rywalki przejmowały inicjatywę odskakując na 12-9 przy zagrywce Ozdemir. Polki choć ofiarnie grały w obronie, nie były w stanie zdobywać punktów w serii (jedynie 28% skuteczności w ataku), a Turczynki powiększały przewagę 20-12 za sprawą świetnych zagrywek Karutasu (2 asy) i pracy na siatce jej koleżanek. To właśnie atak Karutasu z prawego skrzydła zakończył pierwszą partię 25-16 dla Turczynek.

Od początku drugiego seta Polki uczyniły blok swoim atutem - w tym elemencie punktowały Dominika Pierzchała i Natalia Kecher, co przekładało się na prowadzenie Biało-Czerwonych (4-2, 9-6). Kecher wraz z Staniszewską zablokowały Karutasu wyprowadzając nasz zespół na 11-8, jednak po chwili słabszej gry Turczynki wróciły ze zdwojoną siłą. Ataki Melisy Bukmen i Aleksii Karutasu doprowadziły do remisu 13-13, a seria zagrywek Ozdemir wyprowadziła rywalki na prowadzenie 20-15. Trener Głuszak zdecydował się wprowadzić na boisko Barbarę Latos, która zapunktowała ataku, z kolei kontra Staniszewskiej przybliżyła Polki do wyrównania (22-20). Wówczas skutecznymi zagraniami odpowiedziała Karutasu dając swojej drużynie serię piłek setowych przy stanie 24-21. Kontra Staniszewskiej, blok Pierzchały i autowy atak Aksoy sprawiły, że nadzieje Polek odżyły (24-23), jednak wówczas błąd w ataku przydarzył się Staniszewskiej - która w tym secie imponowała punktując aż sześciokrotnie w ataku (55% skuteczności) - i to Turczynki cieszyły się z wygrania seta 25-23.

Trzeci set rozpoczął się prowadzeniem 3-1 Turczynek, jednak za sprawą asa serwisowego Barbary Latos Biało-Czerwone wyrównały na 3-3. Kolejne akcje padały niestety łupem rywalek - Melisa Bukmen i Aleksia Karutasu potwierdzały swoją świetną dyspozycję co rusz zdobywając kolejne punkty i wyprowadzając swój zespołu na prowadzenie 6-3, a następnie 10-6. Naszym zawodniczkom przytrafiało się niestety sporo błędów własnych przez co przewaga Turczynek rosła 14-7. Od stanu 15-9 nastąpiło przebudzenie Polek - sygnał do działania dała Staniszewska od której ataku rozpoczęła się seria sześciu punktów naszej drużyny. Świetnie funkcjonujący blok Biało-Czerwonych - tu prym wiodła Dominiak Pierzchała - odegrał w tym niebagatelną rolę. Choć drużyna Jakuba Głuszaka zremisowała 15-15, chwilę później po asie serwisowym Karutasu Turczynki ponownie miały 5 punktów przewagi (21-16) i pewnie zmierzały po zwycięstwo w całym meczu. Atak Lizy Safranovej zamknął spotkanie i dał Turczynkom brązowe medale.

Najwięcej punktów w tym mecz zdobyła Melisa Bukmen - 13. Wśród Polek najlepiej punktującą zawodniczką była Karolina Staniszewska - 11 punktów - wszystkie z ataku (48% skuteczności). Aż sześć punktowych bloków zapisała na swoim koncie Dominika Pierzchała, jeden mniej - Natalia Kecher.

Polska: Dominika Pierzchała, Karolina Staniszewska, Pola Janicka, Natalia Kecher, Natalia Godlewska, Anna Fiedorowicz, libero Klaudia Łyduch i Natalia Pajdak oraz Natalia Rajment, Julia Sobalska, Barbara Latos, Amelia Senica, Natalia Bandurska, Agata Milewska. Trener: Jakub Głuszak

Turcja: Melisa Bukman, Dilay Ozdemir, Aleksia Karutasu, Ipar Kurt, Kermen Aksoy, libero Selin Adali oraz Liza Safronova. Trener: Luca Pieragnoli

Statystyki meczowe: TUTAJ