Mistrzostwa Europy siatkarek U22, Polska - Portugalia 3:0

ME U22K: Polska - Portugalia 3:0

SiatkówkaReprezentacjeMłodzież

Martyna Szydłowska

03 lip 2024

Reprezentacja Polski prowadzona przez trenera Jakuba Głuszaka wygrała bez straty seta ostatnie spotkanie fazy grupowej przeciwko Portugalii i awansowała do półfinałów mistrzostw Europy U22 rozgrywanych we Włoszech. Polki zakończyły fazę grupową z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki, a ich półfinałowymi rywalkami będą Włoszki.

Polska - Portugalia 3:0 (25:23, 27:25, 25:23)

Skuteczne ataki Karoliny Staniszewskiej i Natalii Kecher otworzyły spotkanie z Portugalkami. Chociaż rywalki starały się dotrzymać kroku Polkom, to nasze zawodniczki skutecznie spisując się w ofensywie szybko objęły kilkupunktowe prowadzenie (8-4), które utrzymywały do stanu 16-13. Wówczas Polkom przydarzył się przestój, a do gry naszych zawodniczek wkradało się sporo kosztownych błędów, dzięki czemu rywalki doprowadziły do wyrównania 17-17. Od stanu 19-19, Biało-Czerwone wrzuciły na wyższy bieg, przy zagrywce Natalii Godlewskiej i punktując w bloku (Pola Janicka, Karolina Staniszewska), wygrały cztery kolejne akcje (23-19), a następnie zamknęły seta po ataku Dominiki Pierzchały (5 punktowych ataków w tym secie i 71% skuteczności) 25-23.

Druga partia była walką punkt za punkt do stanu 7-7, z Polą Janicką na zagrywce Polki wygrały trzy kolejne akcje odskakując na 10-7. W ataku brylowały Anna Fiedorowicz i Natalia Godlewska, z kolei Janicka i Natalia Kecher imponowały pracą w bloku. Chociaż rywalki ponownie były bliskie wyrównania w połowie seta (16-15), Biało-Czerwone prowadzone przez Polę Janicką odpowiedziały serią pięciu punktów (20-15). Nie był to jednak bezpieczny dystans. Od stanu 24-21 z Margaridą Guerreiro na zagrywce Portugalki wyrównały na 24-24. Ostatecznie i ten set padł łupem Polek 27-25.

W trzecim secie podopieczne trenera Jakuba Głuszaka szybko rozpoczęły budować swoją przewagę, wychodząc na prowadzenie 3-0 za sprawą skutecznych zagrywek Anny Fiedorowicz. Skuteczne ataki Staniszewskiej i Kecher pozwalały nie tylko utrzymywać bezpieczną przewagę (10-6), ale i ją powiększyć do 15-8. Wówczas o czas poprosił szkoleniowiec Portugalek, po którym nasze rywalki wygrały pięć kolejnych akcji. Polki szybko się otrząsnęły i wróciły do swojej gry, wychodząc ponownie na wysokie prowadzenie 21-15 przy zagrywce Dominiki Pierzchały. Jednak i tym razem Portugalki zdołały zniwelować stratę, będąc o krok od wyrównania (24-23). Na szczęście skutecznie przeprowadzona kontra Polek, a dokładniej Agaty Milewskiej, zamknęła to spotkanie 25-23.

Najlepiej punktującą zawodniczką tego spotkania była Alice Clemente - Portugalka zapisała na swoim koncie 17 punktów. 15-krotnie punktowała z kolei liderka Polek - Karolina Staniszewska (14 ataków - 33% skuteczności i 1 blok). Z dorobkiem 11 punktów spotkanie zakończyła Natalia Rychter - 7 ataków (58% skuteczności) i 4 bloki. Dokładnie tyle samo punktów w bloku zdobyła Pola Janicka, i należy podkreślić, że ten element świetnie funkcjonował w grze Polek, przynosząc im aż 13 punktów.

Czwartek będzie dniem niemeczowym dla wszystkich zespołów, półfinałowe spotkania Polska vs Włochy oraz Serbia vs Turcja zostaną rozegrane w piątek. Medalistów wyłonią sobotnie mecze.

Polska: Dominika Pierzchała, Karolina Staniszewska, Pola Janicka, Natalia Kecher, Natalia Godlewska, Anna Fiedorowicz, libero Klaudia Łyduch i Natalia Pajdak oraz Natalia Rajment, Natalia Bandurska, Agata Milewska, Julia Sobalska, Barbara Latos. Trener: Jakub Głuszak

Portugalia: Mariana Garcez, Ana Monteiro, Alice Clemente, Marisa Pardal, Bruna Correia, Joana Garcez, libero Bruna Guedes oraz Margarida Guerreiro, Mariana Santos, Maria Coelho, Margarida Santos. Trener: Joao Santos

Statystyki meczowe: TUTAJ