BPT Elite16 Gstaad: Bryl/Łosiak z awansem do głównej drabinki

BPT Elite16 Gstaad: Bryl/Łosiak z awansem do głównej drabinki (aktualizacja)

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

03 lip 2024

W środowy poranek rozpoczęły się kwalifikacje do głównej drabinki turnieju Beach Pro Tour Elite16 w Gstaad z udziałem dwóch polskich par. Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak mimo twardej walki w drugim secie ulegli amerykańskiej parze Brewster/Webber.  Michał Bryl i Bartosz Łosiak w tie-breaku wygrali mecz pierwszej rundy z austriackim dutem Frieeld/Trummer, a następnie w dwóch setach rozprawili się z reprzentantami gospodarzy.

Brewster/Webber - Janiak/Brożyniak 2:0 (21:12, 25:23)

Ubiegłoroczni mistrzowie Polski - Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak po raz pierwszy wystąpili w turnieju rangi Elite16. Ich rywalami w pierwszej rundzie kwalifikacji był amerykański duet Brewster/Webber. Reprezentanci USA mocno otworzyli mecz, świetnie grając blokiem, co znacząco utrudniało grę Polakom, którzy pierwszą partię przegrali 12-21. Drugi set miał zupełnie inny przebieg. Jędrzej Brożyniak bardzo dobrze spisywał się w ataku, również Piotr Janiak wyprowadzał skuteczne kontry, dodatkowo dwukrotnie blokował rywali, co pozwalało im prowadzić w tym secie, jednak Amerykanie nie złożyli broni i odrobili straty i mimo zaciętej końcówki, to oni rozstrzygnęli i tę partię na swoją korzyść 25-23, eliminując parę Janiak/Brożyniak z dalszej rywalizacji.

Bryl/Łosiak - Friedl/Trummer 2:1 (19:21, 21:16, 15:10)

Po raz pierwszy od dłuższego czasu swój występ od kwalifikacji rozpoczynali Michał Bryl i Bartosz Łosiak, dla których Gstaad jest pierwszym turniejem od turnieju ELite16 w Espinho. Rywalami Polaków w pierwszej rundzie była austriacka para Frield/Trummer, która postawiła naszym zawodnikom wysoko poprzeczkę. Pierwszy set niespodziewanie padł łupem rywali Polaków 21:19, co spotkało się z błyskawiczną odpowiedzią na początku drugiej odsłony, kiedy Biało-Czerwoni prowadzili 7-1. Michał Bryl perfekcyjnie grał blokiem (5 punktów w tym elemencie w drugim secie), dzięki czemu nasza para doprowadziła do tie-breaka, wygrywając drugą partię 21-16. Również w decydującej partii dominowali Biało-Czerwoni, ciężar ataku spoczywał głównie na Brylu, który punktami zakończył aż 7 z nich. Ostatecznie Polacy wygrali tie-breaka 15-10 i awansowali do drugiej rundy kwalifikacji, w której o 15:00 zmierzą się ze szwajcarskim duetem Haussener/Fridli. Michał Bryl zdobył w tym spotkaniu 24 punkty (16 ataków, 7 bloków, 1 as), a Bartosz Łosiak 21 (20 ataków, 1 as).

Bryl/Łosiak - Haussener/Fridli 2:0 (25:23, 21:11)

W decydującym o awansie do głównej drabinki spotkaniu Michał Bryl i Bartosz Łosiak podejmowali szwajcarską parę Haussener/Friedli. Pierwszy set był niezwykle zacięty, a jego losy rozstrzygały się na przewagi. Helweci choć dominowali w ataku, popełniali też więcej błędów i ostatecznie to nasi zawodnicy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść 25-23. Drugi set był z kolei kompletną dominacją Biało-Czerwonych - którzy wywierali presję zagrywką (3 asy). Dodatkowo Michał Bryl notował na swoim koncie punkty w bloku. Niemal bezbłędna gra naszych zawodników dała im zwycięstwo 21-12 i awans do głównej drabinki. Obaj nasi zawodnicy zdobyli po 16 punktów - Michał Bryl miał na swoim koncie 12 punktów w ataku, 3 w bloku i 1 zagrywką, a Bartosz Łosiak 13 w ataku i 3 asy serwisowe.

Aktualizacja: Michał Bryl i Bartosz Łosiak zagrają w grupie D. W czwartek o 10:00 zagrają ze swoimi rywalami z olimpijskiej grupy - Niemcami Nilsem Ehlersem i Clemensem Wicklerem, a kilka godzin później o 16:00 z Brazylijczykami Arthurem i Evandro. W piątek o 11:00 podejmą reprezentantów gospodarzy - parę Krattiger/Breer.