VNL Arlington: Polska - Serbia 3:1

SiatkówkaReprezentacjeSeniorki

Marta Wójcik

28 maj 2024

Za nami pierwszy mecz podopiecznych Stefano Lavariniego w Arlington w Stanach Zjednoczonych. Po bardzo udanym turnieju tegorocznej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów w tureckiej Antalyi, w którym Polki pokonały bez straty seta Włoszki, Francuzki, Holenderki i Japonki, przyszedł czas na spotkanie z Serbią. Polki zwyciężyły nad drużyną Giovanniego Guidettiego po bardzo emocjonującym widowisku 3:1 (25:16, 23:25, 25:18, 25:22) i obok Brazylii pozostają obecnie drugim niepokonanym w Siatkarskiej Lidze Narodów zespołem.

Premierowa odsłona rozpoczęła się od zdecydowanej przewagi Polek w każdym elemencie. Biało-Czerwone imponowały w obronie i wykorzystywały niemal każdą sytuację w ataku, także po przyjęciu (4:0, 8:4, 11:5, 14:7, 16:10). Joanna Wołosz mogła dzięki temu swobodnie prowadzić swój zespół, w ofensywnych zagraniach wykorzystywane były zarówno skrzydłowe, jak i środkowe. Serbki nie mogły znaleźć sposobu na dobrą grę reprezentacji Polski, która przeważała również w bloku i obronie. Dobra organizacja gry pozwoliła na efektowną i efektywną końcówkę pierwszego seta (19:12, 22:13). Dynamiczne ataki Magdaleny Stysiak z lewego skrzydła i Magdaleny Jurczyk ze środka siatki dały kolejno 24. i  25. punkt.

Początek drugiej partii nie zapowiadał tak dramatycznego jej przebiegu. Polki prowadziły na początku seta, ale Serbki szybko doprowadziły do wyrównania (8:8) i pierwszego swojego prowadzenia (9:8). Wpływ na to miało ustabilizowanie przyjęcia po serbskiej stronie siatki i mniejsza liczba błędów. Biało-Czerwone natomiast przestały już tak dobrze przyjmować przy dobrej zagrywce przeciwniczek. Wysoką skuteczność w ataku utrzymywała jednak Magdalena Stysiak, a z bardzo trudnych piłek kończyła Natalia Mędrzyk. Przy stanie 19:19 na boisku pojawiły się w podwójnej zmianie Malwina Smarzek i Katarzyna Wenerska. Wprawdzie Polki wyszły na prowadzenie po punktowym bloku bardzo dobrze grającej Magdaleny Jurczyk (22:23), to jednak Serbia po trzech udanych swoich zagraniach wyrównała stan rywalizacji na 1:1 (25:23).

W trzecim secie od pierwszych akcji na boisku pojawiła się Monika Fedusio za Martynę Łukasik. Polki szybko doprowadziły do prowadzenia (8:2), ale cały czas odczuwały presję ze strony odmłodzonej  serbskiej reprezentacji. W decydującej fazie ofensywne zagrania Magdaleny Stysiak, Magdaleny Jurczyk, czy też Natalii Mędrzyk w połączeniu ze świetną grą w bloku Klaudii Alagierskiej, Moniki Fedusio, i Malwiny Smarzek dały dziesięciopunktową przewagę (23:13) i finalnie wysoką wygraną. Mimo kilku dobrych akcji Serbek w końcówce partii, to atak z wysokiej piłki Malwiny Smarzek dał prowadzenie naszej reprezentacji 2:1 (25:17).

Czwarty, decydujący set rozpoczął się od dobrej gry Serbek (3:6). Wprowadzone zmiany na pozycjach w zespole Giovanniego Guidettiego długo nie pozwalały Polkom na odzyskanie rytmu gry. Wyrównania stawki przychodziły falami (6:6, 9:9, 15:15). Dobra postawa Magdaleny Stysiak i szybkie zagrania m.in. z Magdaleną Jurczyk na środku siatki pozwoliły na zniwelowanie strat i przejęcie inicjatywy w najważniejszej części partii i meczu. Skuteczny blok zakończył spotkanie i dał piąte zwycięstwo Biało-Czerwonym w Arlington, gdzie przed rokiem panie świętowały swój pierwszy w historii brązowym medal w Siatkarskiej Lidze Narodów.

Najlepiej punktującymi zawodniczkami wrśród Polek były: Magdalena Stysiak (23 punkty) i Natalia Mędrzyk (18 punktów).

W kolejnych dniach zmagań grupowych VNL w Teksasie reprezentacja Polski zmierzy się z Koreankami, Niemkami i Amerykankami. Wszystkie mecze do obejrzenia w telewizji Polsat i Polsat Sport.

Oficjalna strona spotkania wraz ze statystykami: TUTAJ

Polska: Klaudia Alagierska, Weronika Centka, Martyna Czyrniańska (L), Monika Fedusio, Magdalena Jurczyk, Martyna Łukasik, Justyna Łysiak, Natalia Mędrzyk, Joanna Pacak, Malwina Smarzek, Magdalena Stysiak, Aleksandra Szczygłowska (L), Katarzyna Wenerska, Joanna Wołosz.
Trener: Stefano Lavarini

Serbia: Katarina Lazovic, Minja Osmajic,Slađana Mirković , Aleksandra Uzelac, Hena Kurtagic , Teodora Pusic (L), Ana Bjelica, Silvija Popovic (L), Bojana Milenkovic, Ana Malesevic, Sara Lozo,Vanja Bukilic, Marija Miljevic, Mina Mijatovic.
Trener: Giovanni Guidetti