BPT Elite16 Ostrava: Kantor/Zdybek z awansem do głównej drabinki (aktualizacja)

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

05 cze 2024

Piotr Kantor i Jakub Zdybek wywalczyli awans do głównej drabinki turnieju Beach Pro Tour Elite16 w Ostrawie. Polacy odnieśli dwa zwycięstwa w tie-breakach, pokonując wymagających rywali - najpierw holenderską parę Brouwer/Meeuwsen, a następnie hiszpański duet Herrera/Gavira.

Kantor/Zdybek - Brouwer/Meeuwsen 2:1 (15:21, 21:17, 15:11)

Polacy dobrze otworzyli mecz - asa serwisowego na swoim koncie zapisał Jakub Zdybek, a Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie 4-2. Holendrzy próbowali prowadzić do wyrównania, ale po bloku Piotra Kantora nasi zawodnicy prowadzili 8-5. Przewaga Polaków została szybko zniwelowana przy zagrywce Meeuwsena, Holendrzy nie tylko wyrównali, ale i wyszli na prowadzenie 11-10. Z kolei przy serii zagrywek Brouwera i świetnej pracy na siatce Meeuwsena, Oranje odskoczyli na 15-11, kompletnie przejmując inicjatywę na boisku. Set zakończył się wynikiem 21-15

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia 2-0 dla Holendrów, ale Biało-Czerwoni błyskawicznie odpowiedzieli - as serwisowy Piotr Kantora dał remis 2-2 i rozpoczęła się walka punkt za punkt. Atak Zdybka wysunął nasz zespół na prowadzenie 8-6, które następnie błyskawicznie powiększyli do 15-8 przy zagrywce Piotra Kantora, który straszył rywali swoim blokiem. W ataku nie do zatrzymania był Zdybek, i chociaż rywale nieco zmniejszyli dystans, Polacy zamknęli set 21-17.

W tie-breaku nie brakowało dramaturgii ani świetnych zagrań po obu stronach siatki. Holendrzy zaczęli od prowadzenia 3-1, ale nasza para błyskawicznie wyrównała rozpoczynając wyścig punkt za punkt. Dwa punktowe bloki z rzędu Piotra Kantora dały Polakom trzypunktowe prowadzenie 10-7. Nasza para świetnymi zagraniami utrzymywali dystans (13-9). Atak Piotra Kantora zamknął mecz 15-11.

Jakub Zdybek zdobył w tym meczu 22 punkty - 17 ataków i 5 asów serwisowych. Piotr Kantor zapisał na swoim koncie 14 - 7 punktowych ataków, 6 bloków i 1 as.

25623c

Herrera/Gavira - Kantor/Zdybek 1:2 (19:21 24:22 15:17)

Mecz, którego stawką był awans do głównej drabinki, rozpoczął się od twardej gry punkt za punkt. Pierwsi na dwupunktowe prowadzenie wyszli Polacy - bardzo dobrze w ataku ponownie spisywał się Jakub Zdybek. Hiszpanie jednak nie odpuszczali, wyrównując przy stanie 11-11. Skuteczne zagrania naszych reprezentantów pozwoliły im błyskawicznie odbudować przewagę (14-11). Chociaż Polacy utrzymywali prowadzenie, rywale ponownie byli o krok od wyrównania po świetnej zagrywce Herrery (17-16). Piotr Kantor i Jakub Zdybek byli jednak zdeterminowani, aby szybko zakończyć tę partię, wygrywając dwie kolejne. Atak Jakuba Zdybka po przekątnej zamknął tę partię 21-19.

As serwisowy Jakuba Zdybka, a następnie jego skuteczny atak wysunęły Polaków na prowadzenie 7-5, ale rywale szybko zniwelowali dystans. Ponowna próba ucieczki nastąpiła po kolejny asie serwisowym Zdybka (12-10), jednak i tym razem rywale szybko odpowiedzieli, wygrywając trzy kolejne akcje, a następnie wychodząc na 15-13. Polakom zaczęły przytrafiać się błędy z czego skrzętnie korzystali rywale (17-14). Nasi reprezentanci poprosili o czas i zaczęli odrabiać straty (17-16). Dwa potężne bloki Piotra Kantora zwieńczyły ten pościg, wyprowadzając Biało-Czerwonych na prowadzenie 19-18. Nasza para trzykrotnie miała szansę zamknąć mecz, jednak ostatecznie ten set padł łupem Hiszpanów po bloku Herrery na Piotrze Kantorze.

Tie-break - podobnie jak poprzednie partie - był pełen zwrotów akcji. Polacy wyszli na prowadzenie 2-0 po kolejnym asie serwisowym Zdybka. Jednak Hiszpanie nie tylko wyrównali, ale i wysunęli się na 7-5. Wówczas na wyższy bieg wrzucili Biało-Czerwoni, którzy po efektownych zagraniach - i z pomocną dłonią rywali - objęli prowadzenie 10-7, wygrywając pięć kolejnych akcji. Nie był to jednak bezpieczny wynik, gdyż Hiszpanie po bloku Gaviry wyrównali 10-10, zaczynając wyścig punkt za punkt (13-13). Choć pierwsze dwie piłki meczowe w tym secie były ponownie niewykorzystane przez Polaków (14-13, 15-14), trzeciej nie wypuścili z rąk - blok Piotra Kantora zamknął spotkanie wynikiem 17-15.

Jakub Zdybek zgromadził w tym spotkaniu 25 punktów (23 z ataku i 2 zagrywką), a Piotr Kantor 11 (17 ataków, 5 bloków).

Aktualizacja

W głównej drabince Piotr Kantor i Jakub Zdybek zagrają w grupie B. W pierwszym meczu - w czwartek o 8:30 zmierzą się z Nilsem Ehelrsem i  Clemensem Wicklerem. Tego samego dnia tyle, że o 17:00 podejmą amerykańską parę Miles Partain i Andrew Benesh, a w piątek o 16:00 zagrają z mistrzami Europy i liderami światowego rankingu Szwedami - Davidem Ahmanem i Jonatanem Hellvigiem.

Beach Pro Tour Elite16 Ostrawa - harmonogram i wyniki

Środa (5 czerwca)
Kwalifikacje
Kantor/Zdybek - Brouwer/Meeuwsen 2:1 (15:21, 21:17, 15:11)
Czwartek (6 czerwca)
Faza grupowa
8:30 Ehlers/Wickler - Kantor/Zdybek (Polsat Sport 2)
17:00 Partain/Benesh - Kantor/Zdybek (Polsat Sport 3)
Piątek (7 czerwca)
16:00 Ahman/Hellvig - Kantor/Zdybek (Polsat Sport 3)
Sobota (8 czerwca)
Play-off
Ćwierćfinały
Niedziela (9 czerwca)
Półfinały
Mecze medalowe

Więcej informacji, w tym wszystkie wyniki, można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ