VNL Hongkong: Polska - Dominikana 3:0

SiatkówkaReprezentacjeSeniorki

KP

13 cze 2024

Polska wygrała z Dominikaną 3:0 (33:31, 25:20, 25:16) w meczu turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL) w Hongkongu. Jutro Polska zagra z Tajlandią (początek 11:00).

Osiem zwycięstw i jedna porażka - taki był bilans polskiego zespołu przed piątkowym spotkanie. Biało-Czerwone na trzy mecze przed zakończeniem rywalizacji w fazie interkontynentalnej były już pewne awansu do turnieju finałowego, który od 20 do 23 czerwca odbędzie się w Bangkoku. To jednak nie znaczy, że podopieczne trenera Stafano Lavariniego zamierzały odpuszczać. Pewnie pokonały Dominikanę.

Zespół Dominikany miał już tylko matematyczne szanse na grę w Bangkoku. Przed spotkaniem z Polską wygrał trzy mecze, przegrywając sześć. Zajmował 10. miejsce w tabeli. W ostatnich meczach Polska przegrała z Brazylią, a Dominikana z Turcją.

Polskie siatkarki wygrały pierwszą partię po walce. Stało się tak m.in. za sprawą punktów Magdaleny Stysiak i bezbłędnej gry w ataku. Forma podopiecznych trenera Stefano Lavariniego falowała. Prowadziły m.in. 5:1 i 20:16. W obu przypadkach rywalki odrabiały straty - w pierwszym na 8:8, w drugim 20:20. Dominikana miał piłki setowe, ale zwycięską grę zakończył blok Magdaleny Jurczyk.

Drugiego seta polskie siatkarki wygrały już bez problemu. Od stanu 15:14 punkt po punkcie powiększały przewagę. Po asie Martyny Łukasik było 19:15, a gdy prowadzenie wzrosło jeszcze o jeden punkt trener rywalek poprosił o czas. Przerwa, podobnie jak następna przy 22:17, nie przyniosły drużynie Dominikany efektu i niebawem nasza ekipa mogła cieszyć się z rezultatu 2:0 w meczu.

W trzecim secie reprezentacja Polski kontynuowała bardzo dobrą grę, obejmując prowadzenie 6:0. Do końca gry podopieczne trenera Lavariniego mogły spokojnie kontrolować przebieg rywalizacji i odniosły dziewiąte zwycięstwo w tegorocznym cyklu VNL.

W fazie interkontynentalnej VNL gra 16 reprezentacji. Turniej finałowy zostanie rozegrany od 20 do 23 czerwca w Bangkoku. Wystąpi w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz gospodarz.