VNL Hongkong: Polska - Chiny 0:3

SiatkówkaReprezentacjeSeniorki

KP

15 cze 2024

Polska przegrała z Chinami 0:3 (23:25, 15:25, 19:25) w meczu turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL) w Hongkongu. Było to ostatnie spotkanie w fazie interkontynentalnej. W niedzielę Turcja przegrała z Brazylią  0:3 (14:25, 14:25, 19:25), a to oznacza,  że zwycięski zespół zakończył tę część VNL bez porażki z bilensem 12-0. Taki rezultat sprawił, że jeszcze przed meczem z Chinami reprezentacja Polski straciła szansę na pierwszą lokatę w tabeli. Ostatecznie z dorobkiem 10-2 podopieczne trenera Stefano Lavariniego były trzecie - za Brazylią i Włochami. W ćwierćfinale zmierzą się z Turcją, która była szósta.

Emocje w niedzielnym meczu zakończyły się po pierwszym secie, w którym Polska  prowadziła m.in. 8:2 oraz 14:9. Jednak rywalki wyrównały na 14:14. Następnie toczyła się wyrównana gra. W koncówce Chinki uzyskały dwa punkty przewagi i już tego prowadzenia nie oddały. W dwóch następnych setach rywalizacja przebiegała pod dyktando rywalek. W drugim szybko uzyskały dziesięć punktów przewagi (15:5). W trzecim od stanu po 6 rywalki kontrolowały już przebieg wydarzeń na boisku.

Reprezentacja Polski rywalizację w tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek rozpoczęła w tureckiej Antalyi. Pokonała tam kolejno bez straty seta Włochy, Francję, Holandię oraz Japonię. W Arlington Polki wygrały z Serbią 3:1, Koreą Południową 3:0, Niemcami 3:0 oraz Stanami Zjednoczonymi 3:1. W Hongkongu przegrały z Brazylią 1:3, a następnie pokonały Dominikanę 3:0 i Tajlandię 3:0. Na zakończenie fazy zasadniczej drużyna trenera Stefano Lavariniego zmierzyła się z reprezentacją Chin, przegrywając 0:3.

W fazie interkontynentalnej VNL grano od 14 maja do 16 czerwca. W tym okresie każda z 16 drużyn wzięła udział w trzech turniejach, podczas których rozegrała po dwanaście spotkań. Odbyło się łącznie sześć turniejów, w których rozegrano 96 meczów. Turniej finałowy zaplanowano na 20–23 czerwca w Bangkoku. Zagra w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz gospodynie (Tajlandia).