VNL Antalya: Polska - Francja 3:0

SiatkówkaReprezentacjeSeniorki

KP

16 maj 2024

Polska wygrała z Francją 3:0 (25:20, 25:16, 25:17) w meczu fazy interkontynentalnej Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL). Polski zespół rozpoczął grę w Antalyi od zwycięstwa nad Włochami 3:0. Natomiast Francuzki, gospodynie turnieju olimpijskiego, przegrały z Niemkami 0:3 (22:25, 14:25, 22:25).

Biało-Czerwone są zdecydowanie wyżej notowane na arenie międzynarodowej od swoich piątkowych rywalek co było widać na boisku, Po wyrównanym poczatku pierwszego seta (4:4) polski zespół uzyskał przewagę, prowadząc m.in. 8:4 oraz 17:13 i pewnie wygrał tę partię, którą zakończyła Martyna Łukasik, jedna z liderek naszej reprezentacji.

Francuzki popełniały blędy. W drugim secie miały ich dziewięć przy trzech Polek. Biało-Czerwone w tym fragmencie spotkania miały jeszcze wyższą przewagę. Trener zespołu francuskiego robił przerwy, dokonywał zmian ale jego podopieczne były bez szans w starciu z dobrze dysponowanym polskim zespołem.

Na początku trzeciego seta polski zespół uzyskał kilka punktów przewagi. Wysokie prowadzenie pozwoliło na kontynuowanie spokojnej gry do ostatniej akcji. Był to drugi mecz wygrany w Antalyi przez reprezentację Polski bez straty seta. Przypomnijmy, że w Turcji polskie siatkarki zmierzą się jeszcze z Holenderkami (sobota 18 maja, 13.00) i Japonkami (niedziela 19 maja, 16.00).

W Lidze Narodów rywalizację rozpoczęło 16 reprezentacji. Każda z nich wystąpi w trzech turniejach i rozegra 12 spotkań w fazie interkontynentalnej. Polskie siatkarki po zawodach w Antalyi czeka jeszcze gra w Arlington (USA) i Hongkongu. Turniej finałowy VNL 2024 zostanie rozegrany od 20 do 23 czerwca w Bangkoku w Tajlandii. Wystąpi w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz gospodarz.

Liga Narodów siatkarek po raz pierwszy została zorganizowana w 2018 roku, zastępując rozgrywane w latach 1993–2017 World Grand Prix. Dotychczasowe edycje wygrały reprezentacje USA (2018, 2019, 2021), Włoch (2022) oraz Turcji (2023). Polki najlepszy występ zanotowały w VNL 2023, w którym wywalczyły brązowy medal.

Polska: Marlena Kowalewska, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk, Kamila Witkowska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Aleksandra Szczygłowska (L) oraz Monika Gałkowska, Katarzyna Wenerska, Joanna Pacak, Julita Piasecka, Paulina Damaske, Justyna Łysiak (L). Trener: Stefano Lavarini.

Francja: Manon Bernard, Eva Elouga, Emilie Respaut, Leandra Olinga Andela, Maeva Schalk, Amelie Rotar – Amandine Giardino (L) oraz Iman Ndiaye, Lucille Gicquel, Nina Stojiljkovic, Guewe Diouf. Trener: Emile Rousseaux.