VNL Antalya: Polska - Holandia 3:0

SiatkówkaReprezentacjeSeniorki

KP

18 maj 2024

Polska pokonała Holandię 3:0 (25:20, 26:24, 25:18) w meczu fazy interkontynentalnej Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL). Wcześniej polski zespół odniósł  w Antalyi dwa zwycięstwa - po 3:0 nad Włochami i Francją. Holenderki wygrały łatwo z  Bułgarią 3:0, ale zostały pokonane przez Turcję 3:1.

Po nieudanym początku (4:8) polskie siatkarki szybko opanowały przebieg wydarzeń na boisku. Wyrównały na 11:11 i od tego momentu przeważały. Miały lepszą zagrywkę. Holenderki minimalnie wygrały bloj (1-3). Seta zakończyła Natalia Mędrzyk.

Na początku drugiej partii znowu lepsze były Holenderki. Nasz zespół nie ustrzegł się błędów. Po asie Timmerman rywalki prowadziły 7:2. Trener Stefano Lavarini poprosił o czas. Po przerwie Biało-Czerwone przejęły inicjatywę i wyrównały na 8:8. Do końca oba zespoły miały okresy lepszej i gorszej gry. W dwóch setach uzyskały po sześć bloków, równe statystyki były również w zagrywce. Polki lepiej radziły w przyjęciu co pzrekładało się na skuteczniejszy atak.

Losy trzeciej partii rozstrzygnęły się od stanu 16:16, kiedy to polski zespół w serii zdobył siedem punktów. Zaczęła ze środka Korneluk, a zakończyła z przechodzącej Łukasik. Był to trzeci bardzo dobry występ podopiecznych trenera Stefano Lavariniego. W Turcji polskie siatkarki zmierzą się jeszcze z Japonkami (niedziela 19 maja, 16.00).

W Lidze Narodów rywalizuje szesnaście reprezentacji. Każda z nich wystąpi w trzech turniejach i rozegra dwanaście spotkań w fazie interkontynentalnej. Polskie siatkarki po zawodach w Antalyi czeka jeszcze gra w Arlington (USA) i Hongkongu. Turniej finałowy VNL 2024 zostanie rozegrany od 20 do 23 czerwca w Bangkoku w Tajlandii. Wystąpi w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz gospodarz.

Liga Narodów siatkarek po raz pierwszy została zorganizowana w 2018 roku, zastępując rozgrywane w latach 1993–2017 World Grand Prix. Dotychczasowe edycje wygrały reprezentacje USA (2018, 2019, 2021), Włoch (2022) oraz Turcji (2023). Polki najlepszy występ zanotowały w VNL 2023, w którym wywalczyły brązowy medal.

Polska: Wenerska, Alagierska, Mędrzyk, Stysiak, Łukasik, Korneluk, Szczygłowska (L) oraz Kowalewska, Gałkowska, Piasecka. Trener Stefano Lavaroni
Holandia: Plak, Buijs, Timmerman, Jasper, Baijens,Van Aalen, Reesink (L) oraz Knip (L), Knollema, Lohuis, Dijkema, Dambrink, Marring, Trener: Felix Koslowski