Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

18 maj 2024

Polska wygrała z Japonią 3:0 (26:24, 25:20, 25:23) w meczu fazy interkontynentalnej Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL). Obie drużyny do tego spotkania były niepokonane. Wcześniej polski zespół odniósł w Antalyi trzy zwycięstwa - po 3:0 nad Włochami, Francją i Holandią. Podopieczne trenera Stefano Lavariniego zakończyły rywalizację bez straty seta.

Bilans meczów 4–0, 12 pkt oraz sety 12–0 dają reprezentacji Polski pierwsze miejsce w tabeli po pierwszym tygodniu rywalizacji. Polki są jedną z dwóch drużyn, które w tej fazie VNL nie zanotowały porażki. Komplet punktów mają na koncie również siatkarki Brazylii, one jednak straciły dwa sety.

Mecz z Japonią Polska rozpoczęła bez Agnieszki Korneluk, która nie pokazała się na boisku w niedzielne popołudnie. Biało-Czerwone fantastycznie zaprezentowały się w końcówce, w której przegrywały 18:23. Dzięki m.in. fantastycznym zagrywkom Martyny Łukasik nasz zespół wyrównał i objął prowadzenie 24:23. Japonki obroniły piłkę setową, ale przegrały na przewagi. Polska była lepsza w bloku 6-2. Oba zespoły popełniły po pięć błędów na zagrywce.

W połowie drugiej partii mieliśmy wynik remisowy 16:16. Wcześniej gra toczyła się przy minimalnej przewadze Japonek. Po dwóch akcjach Magdaleny Stysiak Polska uzyskała dwa punkty przewagi, która następnie wzrosła do pięciu (23:18). Biało-czerwone pewnie rozstrzygnęły rywalizację na swoją korzyść w końcówce tego seta.

Trzeci set był wyrównany, choć gra toczyła się przy minimalnej przewadze polskiego zespołu, który prowadził m.in. 16:12 oraz 20:18. Ostatni punkt zdobyłą Magdalena Stysiak atakując po bloku.

W Lidze Narodów rywalizuje szesnaście reprezentacji. Każda z nich wystąpi w trzech turniejach i rozegra dwanaście spotkań w fazie interkontynentalnej. Polskie siatkarki po zawodach w Antalyi czeka jeszcze gra w Arlington (USA) i Hongkongu. Turniej finałowy VNL 2024 zostanie rozegrany od 20 do 23 czerwca w Bangkoku w Tajlandii. Wystąpi w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz gospodarz.

Liga Narodów siatkarek po raz pierwszy została zorganizowana w 2018 roku, zastępując rozgrywane w latach 1993–2017 World Grand Prix. Dotychczasowe edycje wygrały reprezentacje USA (2018, 2019, 2021), Włoch (2022) oraz Turcji (2023). Polki najlepszy występ zanotowały w VNL 2023, w którym wywalczyły brązowy medal.

Kolejny turniej z udziałem reprezentacji Polski zostanie rozegrany w amerykańskim Arlington od 28 maja do 2 czerwca. Rywalami będą kolejno: Serbia, Korea Południowa, Niemcy oraz Stany Zjednoczone.

Polska: Katarzyna Wenerska, Martyna Łukasik, Klaudia Alagierska, Kamila Witkowska, Magdalena Stysiak, Natalia Mędrzyk, Aleksandra Szczygłowska (L) oraz Justyna Łysiak, Marlena Kowalewska, Monika Gałkowska, Julita Piasecka. Trener: Stefano Lavarini.

Japonia: Koyomi Iwasaki, Sarina Koga, Kotona Hayashi, Mayu Ishikawa, Aya Watanabe, Nichika Yamada, Manami Kojima (L) oraz Satomi Fukudome (L), Airi Miyabe, Ai Kurogo, Nanami Seki, Ayaka Araki. Trener: Masayoshi Manabe.