1LK: Doświadczenie wzięło górę. MKS COPCO Imielin pewnie wygrywa z SMS Szczyrk

SiatkówkaRozgrywki krajowe1. Liga Kobiet

Kamil Hajduk, fot Adam Politański

04 lut 2024

Siatkarki MKS COPCO Imielin pokonały SMS PZPS Szczyrk I 3:0 (25:21, 26:24, 25:17) w domowym spotkaniu 18. kolejki 1. Ligi Kobiet. Gospodynie miały przewagę przez większość meczu, a kiedy ją traciły, błyskawicznie odrabiały straty. Młoda drużyna SMS-u mogła odwrócić przebieg meczu, ale na przeszkodzie stanęły proste błędy w kluczowych momentach.

MKS od razu zbudował sobie przewagę, którą w dalszej części pierwszego seta kontrolował. Spora w tym zasługa świetnie dysponowanej Natalii Pustelnik, która raz po raz zaskakiwała przeciwniczki kolejnymi atakami. Później jednak coś się zacięło w grze gospodyń, a SMS za sprawą świetnego serwisu Igi Marszałkowicz zdobył cztery punkty z rzędu i zniwelował kilkupunktową stratę do jednego oczka, przy wyniku 14:13 dla MKS COPCO. W dalszej części seta ogranie i doświadczenie wzięło jednak górę, a regularnie punktujące podopieczne trenera Rafała Kalinowskiego znów zbudowały przewagę kilku punktów. Ta została utrzymana do końca i MKS wygrał pierwszego seta do 21.

25149c 1

Druga partia była o wiele bardziej zacięta, przynajmniej do stanu 11:11. Później na zagrywkę poszła Agata Mackiewicz i imielinianki zbudowały czteropunktową przewagę, ale później dość szybko ją roztrwoniły. Przy stanie 17:17, po ataku środkiem Agaty Milewskiej, przyjezdne objęły prowadzenie. Szybko zareagował trener Kalinowski, prosząc o  czas, ale nie odmieniło to obrazu końcówki drugiego seta. Bój był wyrównany i gdy po serwisie w siatkę Karoliny Nadery oraz przedarciu się przez blok Patrycji Wardęgi MKS prowadził 24:22, wydawało się, że wygranie partii przez gospodynie jest formalnością. Ale najpierw piłkę setową obroniła soczystym atakiem przez środek Natasza Ornoch, a potem w akcji ofensywnej pogubiły się imielinianki i SMS doprowadził do wyniku 24:24. Na wysokości zadnia stanęła jednak Wardęga, która precyzyjnym atakiem po linii wyprowadziła swój zespół na prowadzenie, a sprawę zakończyła Pustelnik asem serwisowym.

25149d 1

Trzecią odsłonę kapitalnie rozpoczęły uczennice SMS-u, wykorzystując słabszy moment gospodyń. W pewnym momencie prowadziły już 5:0, a zdenerwowany trener MKS-u od razu poprosił o czas, udzielając reprymendy swoim podopiecznym. Punktową serię zawodniczek ze Szczyrku przerwał blok Pustelnik, a po nim gospodynie szybko doskoczyły do swoich rywalek. W końcu przy stanie 8:8 mieliśmy remis i od tej pory zespoły szły „łeb w łeb”. Taki stan trwał do wyniku 15:15, a potem MKS odskoczył na kilka punktów, głównie z powodu prostych błędów rywalek i fantastycznej dyspozycji Natalii Pustelnik, która była prawdziwą zmorą zawodniczek trenera Waldemara Kawki w tym spotkaniu. Ostatecznie imielinianki zakończyły seta zwycięstwem do 17, a w konsekwencji wygrały mecz 3:0.

25149a 1

MVP spotkania została wybrana Natalia Pustelnik - liderka MKS COPCO Imielin, która była tego dnia praktycznie nie do zatrzymania.

- Fajnie, że zrewanżowałyśmy się rywalkom za porażkę w poprzedniej rundzie. Zespół ze Szczyrku miał nad nami przewagę wzrostu, więc musiałyśmy grać szybciej, technicznie, nie „na siłę” i uważać na ich blok. Podobał mi się ten mecz w naszym wykonaniu – powiedziała Marta Jędrysik, przyjmująca MKS COPCO Imielin.

W gorszym humorze była z kolei libero i kapitan SMS PZPS Szczyrk Zuzanna Suska, która widziała jednak pozytywy w grze swojej drużyny. – Myślę, że MKS był w naszym zasięgu. Oczywiście, grały bardzo dobrze, ale my z kolei bardzo dobrze przyjmowałyśmy. Zabrakło nam skutecznej finalizacji ataków, może mogłyśmy dołożyć trochę więcej zagrywką. Popełniałyśmy też za dużo prostych błędów – podsumowała.

25149e 1

To spotkanie nie zmieniło wiele w sytuacji w tabeli obu zespołów. MKS COPCO jest piąte i ma 34 „oczka”, a ta pozycja wydaje się być stabilna. Za nimi jest Nike Węgrów z 32. punktami, ale dwoma meczami rozegranymi więcej, dopiero na siódmym miejscu znajduje się SAN-Pajda Jarosław 27. punktami i osiemnastoma rozegranymi meczami. SMS PZPS ma z kolei 17 punktów i jest dwunaste.

MKS COPCO Imielin – SMS PZPS Szczyrk I 3:0 (25:21, 26:24, 25:17)

MKS COPCO Imielin: Kamila Śmietana, Agata Mackiewicz, Patrycja Wardęga, Angela Mroczek, Natalia Pustelnik, Weronika Zawadzka (L) oraz Emilia Chruślicka, Maria Wątroba, Marta Jędrysik, Natalia Szmajduch, Sandra Łebek, Maja Bodzęta (L).

Trener: Rafał Kalinowski

SMS PZPS Szczyrk I: Rozalia Moszyńska, Zofia Brzoza, Gabriela Robińska, Nadia Siuda, Agata Milewska, Natasza Ornoch, Zuzanna Suska (L) oraz Iga Marszałkowicz, Anna Dorywalska, Wirginia Mulka, Karolina Nadera, Aleksandra Adamczyk, Oliwia Jaroń, Kornelia Drosdowska (L).

Trener: Waldemar Kawka