1LK: Mecz nierówny, uczennice nieco lepsze

SiatkówkaRozgrywki krajowe1. Liga Kobiet

Marcin Nikiel

14 lut 2024

Wtorkowe (13.02) spotkanie 19. kolejki rozegrane zostało w Szczyrku na maksymalnym dystansie setów. Z początku dominowały w nim gospodynie, następnie zawodniczki z Jarosławia straty w całości odrobiły, ale tie-break znów należał do siatkarek Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS.

Zanim upłynęła godzina rywalizacji, we wtorkowym meczu zanosiło się na pewny triumf miejscowej drużyny. Pierwszy set to osiągnięcie przewagi 15:10 przez SMS PZPS – przy zagrywce Nadii Siudy, a po skutecznej kontrze Zofii Brzozy na lewym skrzydle. Szkoleniowiec MKS San-Pajda poprosił wówczas o przerwę, ale na nic ten manewr się zdał, podobnie zresztą, jak rozmowa ze podopiecznymi po zmianie stron. Gospodynie wystartowały od 4:0 po mocnym zbiciu Oliwii Jaroń, by systematycznie dystans ten zwiększać. As Brzozy dał im prowadzenie 8:1, w drugiej połowie jednostronnej partii zrobiło się nawet 19:8 dla zawodniczek Waldemara Kawki i tylko krótki moment ich dekoncentracji sprawił, że zawodniczki z Jarosławia zdołały osiągnąć ostatecznie 19 „oczek”. W obu wspomnianych setach uwidoczniła się zwłaszcza spora wyższość w ataku ekipy ze Szczyrku.

Mecz 19. kolejki 1. Ligi Siatkówki Kobiet: SMS PZPS Szczyrk – MKS San-Pajda Jarosław 3:2 (25:17, 25:19, 22:25, 20:25, 15:10)

Znacznie więcej emocji przysporzyła odsłona numer trzy, bo choć uczennice znów były minimalnie z przodu (7:5), to po pierwszej połowie seta bliżej wygranej znalazł się MKS San-Pajda. Po błędach Amelii Dombrowskiej i przy wyniku 15:12 dla jarosławianek trener gospodyń wziął czas. W końcówce gra toczyła się „na styku”, m.in. po ataku Brzozy było już tylko 20:19 dla przyjezdnych, ale atak Natalii Dróżdż ze środka i blok Katarzyny Saj uspokoiły sytuację po stronie MKS-u, wygrywającego 25:22, a w ślad za tym również łapiącego swój rytm. Aż 17 punktowych ataków i 6 czap (z okazałej liczby 16 w całym spotkaniu) złożyło się na stosunkowo pewne zwycięstwo i doprowadzenie do tie-breaka w secie czwartym. Odjazd na 11:7 to konsekwencja przytomności na siatce Martyny Zięby. Swoje koleżanki poderwać próbowała Aleksandra Adamczyk, ale miejscowym zbyt często przydarzały się nieporozumienia w obronie, aby losy partii przechylić na swoją korzyść.

Mając na względzie udaną passę ekipy z Jarosławia, za zaskakujący uznać należy początek decydującego seta. Ataki Agaty Milewskiej zapewniły siatkarkom SMS PZPS komfortowe prowadzenie 3:0, a gdy dystans powiększył się na 6:2 szkoleniowiec Maciej Tietianiec grę przerwał. Ważną rolę odegrała niebawem inna środkowa Rozalia Moszyńska, która zakończyła długą akcję na 8:3 i popisała się asem serwisowym na 12:5. Finisz ciekawej, aczkolwiek nierównej konfrontacji to atak Adamczyk.

Najlepiej punktujące zawodniczki meczu to: Zofia Brzoza (19) i Agata Milewska (16) w szeregach SMS PZPS, a Katarzyna Saj (23) i Marcelina Gliniecka (20) w drużynie wyżej notowanej w pierwszoligowej tabeli.

SMS PZPS Szczyrk – MKS San-Pajda Jarosław 3:2 (25:17, 25:19, 22:25, 20:25, 15:10)

SMS PZPS Szczyrk: Agata Milewska, Aleksandra Adamczyk, Zofia Brzoza, Nadia Siuda, Oliwia Jaroń, Rozalia Moszyńska, Zuzanna Suska (L) oraz Kornelia Drosdowska (L), Wirginia Mulka, Iga Marszałkowicz, Karolina Nadera, Amelia Dombrowska
Trener – Waldemar Kawka

MKS San-Pajda Jarosław: Rezija Mazure-Mago, Katarzyna Saj, Martyna Zięba, Natalia Dróżdż, Marcelina Gliniecka, Ewa Grzelak, Ewa Machowska (L) oraz Natalia Andrzejewska, Katarzyna Stepko