BPT Challenge Recife: Kantor i Zdybek grają dalej, Gruszczyńska i Wachowicz wyeliminowane

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorki

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

22 mar 2024

W piątek rozpoczęły się zmagania w głównej drabince pierwszego w tym sezonie turnieju Beach Pro Tour rangi Challenge rozgrywanego w brazylijskim Recife. W swoim pierwszym meczu grupowym Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, które z sukcesem przebrnęły przez kwalifikacje, przegrały z fińską parę Ahtiainen/Lahti, a następnie w spotkaniu o pozostanie w turnieju uległy reprezentantkom gospodarzy - Elize Maii i Thameli. Również Piotr Kantor i Jakub Zdybek doznali porażki w pierwszym spotkaniu, przegrywając ze kanadyjskim duetem Schachter/Dearing. Ich kolejnym rywalem byli Helweci - para Métral/Jordan, z którą stoczyli zaciętą - ale wygraną - trzysetową batalię i w sobotę będą kontynuować grę w Rundzie 18.

Ahtiainen/Lahti - Gruszczyńska/Wachowicz 2:0 (21:19, 21:18)

Spotkanie ze sklasyfikowanymi o kilka oczek wyżej światowym rankingu rozpoczęło sie od wyrównanej walki w pierwszym secie. Finki, które dobrze spisywały się w ataku odskoczyły na 9-7 i utrzymywały się na prowadzeniu do stanu 14-14, kiedy nasze zawodniczki na chwilę zremisowały. Niestety kolejne cztery akcje padły łupem rywalek (18-14), ale Biało-Czerwone nie spuściły głów. Aleksandra Wachowicz zapisała na swoim koncie pierwszy punktowy blok (18-16), a po świetnej akcji Gruszczyńskiej był remis 19-19, ale dwa ataki Finek zamknęły set 21-19.

Chociaż drugi set dobrze zaczynał się dla naszych reprezentantek - punktowy blok Wachowicz, a także imponująca wymiana ze świetną obroną Gruszczyńskiej wyprowadziły nasze zawodniczki na prowadzenie 6-3, to sześć kolejnych punktów zdobyły Finki (9-6). Biało-Czerwone popełniały sporo błędów własnych, z czego korzystały rywalki (15-11, 18-14), dwukrotnie naszym zawodniczkom udało się zmniejszyć straty do dwóch punktów (15-13, 20-18), ale błąd serwisowy Wachowicz zakończył spotkanie (21-18).

Aleksandra Wachowicz zdobyła w tym spotkaniu 11 punktów (9 punktowych ataków, 2 bloki), a Jagoda Gruszczyńska 4 (2 ataki, 2 asy). Wieczorem Polki zagrają Elizą Maią i Thamelą, które uległy w tie-breaku czeskiej parze Hermannova/Stochlova.

Kantor/Zdybek - Schachter/Dearing 0:2 (14:21, 18:21)

Dla Piotra Kantora i Jakuba Zdybka spotkanie z Samuelem Schachterem i Danielem Dearingiem było pierwszym meczem w tym sezonie. Kanadyjczycy od początku przejęli inicjatywę, wychodząc na trzypunktowe prowadzenie przy stanie 7-4. As serwisowy Kantora pozwolił Polakom na krótką chwilę przybliżyć się do rywali (7-6), ale reszta pierwszej partii była dominacją zawodników z Kraju Klonowego Liścia (16-11, 20-13). Dearing zapisał na swoim koncie zapisał aż 4 punktowe bloki i błyszczał w ataku. Set zakończył się po nieudanym serwisie naszej pary (21-14).

Początek drugiej odsłony dobrze układał się dla Piotra Kantora i Jakuba Zdybka, którzy objęli prowadzenie 5-3. Jednak od tego momentu rywale błyskawicznie odrobili straty (5-5) i ponownie zaczęli kontrolować sytuację na boisku, odskakując na 10-7. Polacy z pomocą Kanadyjczyków, którzy zaczęli popełniać sporo błędów własnych, zniwelowali na chwilę dystans (11-10). Niestety sami też nie ustrzegali się błędów (16-13), szczególnie na zagrywce i to właśnie kosztowny błąd w tym elemencie zamknął spotkanie 21-18.

Piotr Kantor zdobył w tym meczu 16 punktów (14 ataków, 2 asy serwisowe), a Jakub Zdybek 7 (6 ataków, 1 as). O pozostanie w turnieju Piotr Kantor i Jakub Zdybek zagrają z szwajcarską parą Metral/Jordan, która w tie-breaku uległa brazylijskiemu duetowi Pedro Solberg/Guto.

Gruszczyńska/Wachowicz - Eliza Maia/Thamela 1:2 (24:26, 21:17, 13:15)

Mecz, którego stawką było pozostanie w turnieju, lepiej rozpoczął się dla reprezentantek gospodarzy. Dwa asy Thameli dały im prowadzenie 4-2, które utrzymywały do stanu 8-5. Wówczas rytm zaczęły łapać nasze zawodniczki, które dobrymi zagraniami doprowadziły do remisu 9-9, a następnie utrzymywały kontakt z rywalkami. Po ataku Jagody Gruszczyńskiej w linię, Polki wyszły po raz pierwszy na prowadzenie 14-13. Gra obu zespołów falowała, choć Brazylijki odskoczyły na 17-15, Biało-Czerwone ponownie wyrównały (18-18), a as Aleksandry Wachowicz dał ważne prowadzenie 19-18, które chwilę później przełożyło się na dwie piłki setowe. Polki nie zdołały jednak ich wykorzystać, podobnie jak i trzech innych szans. I chociaż obroniły setówki rywalek przy stanie 22-21, to Brazylijki nie zmarnowały swojej drugiej szansy, zamykając set asem serwisowym Elize (26-24).

Drugi set rozpoczął się od gry punkt za punkt. As Thameli wysunął Brazylijki na 6-4, ale Polki utrzymywały rywalki w zasięgu wzroku (10-9). I choć te wykorzystały okazję, aby powiększyć dystans do trzech punktów (12-9), nasze reprezentantki doprowadziły do wyrównania 14-14 po ataku Wachowicz. Z kolei as serwisowy Gruszczyńskiej dał im prowadzenie 17-15. Skuteczne akcje naszych zawodniczek pozwoliły im powiększyć prowadzenie, a as Wachowicz dał serię piłek setowych (20-16). Pierwszej z nich nie udało się wykorzystać, ale atak wyższej z Polek zamknął tę partię 21-17.

Brazylijki lepiej otworzyły tie-breaka, punktowa zagrywka Thamelii dała im prowadzenie 5-2, ale nie zniechęciło to naszych zawodniczek, które skutecznymi zagraniami krok po kroku nie tylko odrobiły straty (7-7), ale i wypracowały sobie trzypunktowe prowadzenie 10-7 po imponującym ataku Wachowicz. Nie była to jednak bezpieczna przewaga, niezwykle mądra gra Thameli na siatce sprawiła, że rywalki wróciły do gry (13-12) i to one miały piłkę meczową (14-13), którą wykorzystały za sprawą bloku Elize 15-13. Tym samym Polki odpadły z turnieju, zajmując 19. miejsce.

Aleksandra Wachowicz, która wiodła prym na liście najlepiej punktujących zawodniczek turnieju (101 punktów w czterech rozegranych meczach), w tym meczu zapisała na swoim koncie 23 punkty (19 ataków, 1 blok, 3 asy), a Jagoda Gruszczyńska 15 (14 ataków, 1 as).

Métral/Jordan - Kantor/Zdybek 1:2 (22:20, 15:21, 10:15)

Mecz Piotra Kantora i Jakuba Zdybka przeciwko szwajcarskiej parze tego dnia od początku był intensywny i bardzo wyrównany. Obie strony potrafiły wypracować sobie dwupunktową przewagę, ale utrzymanie jej przez dłuższą chwilę było niemal niemożliwe. Jakub Zdybek dobrze prezentował się na zagrywce, a jego as doprowadził do wyrównania 6-6. Z kolei Piotr Kantor w porównaniu do wcześniejszego spotkania lepiej grał w bloku, i jeden z jego punktów w tym elemencie wysunął Polaków na prowadzenie 10-8. Blok był też atutem Metrala (3 punkty w tym elemencie w partii otwarcia). Wyrównana walka toczyła się do samego końca (19-19), chociaż nasza para starała się nie pozwolić rywalom zamknąć tego seta, blok Metrala na Zdybku zakończył tę partię 22-20.

Niesieni sukcesem z pierwszego seta Szwajcarzy, rządzili i dzielili na boisku, otwierając drugą odsłonę prowadzeniem 6-1. Metral kontynuował świetną grę w bloku, skutecznie utrudniając Polakom kończenie akcji (10-5). Nasi zawodnicy starali się gonić wynik, co udało im się przy zagrywce Jakuba Zdybka, kiedy od stanu 8-12 wygrali sześć kolejnych akcji (14-12). Do gry rywali wkradało się dużo błędów, skrzętnie wykorzystywanych przez Polaków, którzy odjechali z wynikiem na 20-15, aby po asie serwisowym Piotra Kantora (21-15) doprowadzić do tie-breaka.

Ten rozpoczął się od prowadzenia 3-1 Helwetów, Polacy straty odrobili błyskawicznie, inicjując twardą walkę punkt za punkt. Przełamanie nadeszło od stanu 9-9, kiedy trzy kolejne akcje na swoim koncie zapisali Polacy (12-9). Blok Kantora dał serię piłek meczowych (14-10), a atak Zdybka zakończył mecz 15-10.

Harmonogram Beach Pro Tour Challenge - Recife

Czwartek (21 marca)
Kwalifikacje
Runda 1
Gruszczyńska/Wachowicz - Rivas Zapata/Amanda 2:0 (21:9, 21:6)
Sh. T. Cao/Zhu Lingdi - Ciężkowska/Łunio 2:1 (21:18, 17:21, 16:14)
Runda 2
Gruszczyńska/Wachowicz - Erika/Michelle 2:1 (21:11, 24:26, 16:14)
Mecze medalowe

Więcej informacji można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ. Wszystkie mecze turnieju łącznie z kwalifikacjami można oglądać na volleyballworld.tv, a mecze Polaków w turnieju głównym są transmitowane na antenach Polsat Sport.