1LK: Wielkopolskie derby dla Piły, Energetyk poza play-offem

SiatkówkaRozgrywki krajowe1. Liga Kobiet

Kuba Wieliński

28 mar 2024

Enea KS Piła pokonał w derbach Wielkopolski Eneę Energetyka Poznań 3:0. Poznanianki po sobotniej wygranej 3:2 nad Wieżycą Stężyca miały jeszcze nadzieje na wejście do czołowej ósemki, jednak te zostały pogrzebane po tym, jak nieoczekiwanie LTS Legionovia Legionowo pokonała u siebie BAS Kombinat Budowlany Białystok. Rozprężenie było widać po siatkarkach Marcina Patyka, które nie były w stanie postawić się trzeciej sile tabeli.

Pilanki dość mocno weszły w mecz, pokazując, że choć są pewnej trzeciej lokaty, chcą potwierdzić swoje aspiracje i udowodnić wyższość nad rywalem z tego samego województwa. Szybkie objęcie prowadzenia i zdobycie kilkupunktowej przewagi zdefiniowało pierwszego seta, bo taki stan utrzymywał się od samego początku aż do końca partii, która zakończyła się zwycięstwem Enei KS Piła do 20.

Mecz 26. kolejki 1. Ligi Siatkówki Kobiet: Enea Energetyk Poznań – Enea KS Piła 0:3 (20:25, 22:25, 16:25)

Jak podkreślał po meczu trener Marcin Patyk, jego drużyna była najbliżej urwania seta w drugiej odsłonie meczu, w której poznanianki od początku znów minimalnie przegrywały, ale w jej połowie role się odwróciły i to miejscowe zaczęły dyktować warunki gry. Pod koniec seta było już 21:19 czy 22:21, ale właśnie wtedy przyjezdne pokazały moc i asem serwisowym Oliwii Urban podwyższyły stan rywalizacji na 2:0, wygrywając seta do 22.

W trzeciej partii powietrze już zupełnie zeszło z poznanianek, które w ostatnim czasie miały mocno napięty kalendarz, mogący dawać się we znaki młodym siatkarkom Energetyka. Od stanu 14:16 drużyna gości podkręciła tempo i poszła jak po swoje. Pilanki pewnie zwyciężyły w trzecim secie do 16 i przypieczętowały zwycięstwo za trzy punkty. Teraz przed nimi walka w play-off z drużyną z Białegostoku, a dla poznanianek to koniec sezonu.

Enea Energetyk zajął 10. miejsce i na rundzie zasadniczej kończy kampanię 2023/24. Trener Marcin Patyk po spotkaniu powiedział, że jest to wynik, który na pewno niesie za sobą niedosyt, ale trzeba też pamiętać, że to drużyna młoda, która sięgnęła po wicemistrzostwo Polski juniorek, a zdobyte na seniorskich parkietach doświadczenie ma przynieść efekt z czasem. Klub zapowiada ruchy kadrowe, wzmocnienia w postaci nowych seniorek, ale na podanie personaliów jest jeszcze za wcześnie.

MVP: Alina Bartkowska (Enea KS Piła)

Enea Energetyk Poznań – Enea KS Piła 0:3 (20:25, 22:25, 16:25)

Enea Energetyk Poznań: Julia Sobalska (1), Zofia Sobanty (3), Anna Regulska (4), Oliwia Pietrzak (1), Amelia Mokrzan (8), Oliwia Nastawska (8), Martyna Witczak (L) oraz Kinga Ziółkowska, Wiktoria Niwald (9), Zuzanna Bury (7), Martyna Lach, Amelia Nogaj (1)
Trener – Marcin Patyk

Enea KS Piła: Oliwia Urban (13), Kamila Kobus (2), Alina Bartkowska (17), Daria Dąbrowska (9), Wiktoria Pisarska (3), Emilia Szubert (3), Magdalena Piekarz (L) oraz Agnieszka Czerwińska (2)