BPT Challenge Guadalajara: Polki z awansem do głównej drabinki

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

11 kwi 2024

Czwartkowe kwalifikacje rozpoczęły zmagania w turnieju Beach Pro Tour Challenge w Guadalajarze. Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz miały wolny los w pierwszej rundzie, a w drugiej zmierzyły się z Chinkami Kadeliye Halaiti i Jinjin Zeng, triumfując w tie-breaku i zdobywając awans do głównej drabinki turnieju.

Kadeliye/J.J. Zeng - Gruszczyńska/Wachowicz 1:2 (21:18, 16:21, 11:15)

Dla obu par spotkanie drugiej rundy eliminacji było pierwszym rozgrywanym w Meksyku. Mecz, którego stawką był awans do głównej drabinki rozpoczął się od walki punkt za punkt. Chociaż Polki dwukrotnie wypracowały sobie dwupunktową przewagę (10-8 i 13-11 - po asie serwisowym Wachowicz), Chinki błyskawicznie zniwelowały stratę. Status quo utrzymywał się do stanu 18-18. W końcówce partii otwarcia rywalki inicjatywę przejęły zawodniczki z Kraju Środka, skuteczny atak Jinjin Zeng, a następnie dwa asy serwisowe z rzędu Kadeliye Halaiti, zamknęły tego seta 21-18.

Na samym początku drugiego seta Polkom trudno, było złapać dobry rytm gry, zmagając się z problemami w przyjęciu. Ale już chwilę później asa serwisowego na swoim koncie zapisała Jagoda Gruszczyńska, wyprowadzając nasz zespół na prowadzenie 5-3. Biało-Czerwone utrzymywały przewagę (8-5; 11-8), Gruszczyńska świetnie spisywała się w obronie, a Wachowicz coraz śmielej poczynała sobie na siatce. Polki konsekwentnie powiększały dystans (16-10), wychodząc nawet na siedmiopunktowe prowadzenie 18-11, aby zamknąć tę partię wynikiem 21-16 po ataku Wachowicz i doprowadzić do tie-breaka.

Polki mocno otworzyły decydującą partię, obejmując prowadzenie 5-1 przy zagrywce Jagody Gruszczyńskiej. Nasza para była zdeterminowana, aby nie wypuścić swojej szansy z rąk. Solidna gra pozwalała im utrzymywać wysoką przewagę (7-2; 11-4), jednak Chinki nie składały broni i zdołały zmniejszyć dystans do jednego punktu serią od 12-6 do 12-11. Ostatecznie passa rywalek została przerwana po udanym ataku Wachowicz. Podrażnione Polki szybko się otrząsnęły i wygrały trzy kolejne akcje, kończąc mecz po dłuższej wymianie zwieńczonej uderzeniem Wachowicz (15-11) i zdobywając upragniony awans do głównej drabinki turnieju.

Aleksandra Wachowicz zdobyła w tym meczu 27 punktów (25 z ataku, 1 blokiem i 1 zagrywką), Jagoda Gruszczyńska zapisała na swoim koncie 8 wygrywających ataków i jednego asa. Polki trafiły do Grupy C i w swoim pierwszym meczu o 18:00 czasu polskiego zmierzą się z kanadyjską parą Bansley/Bukovec. W drugim meczu tej grupy litewski duet Paulikiene / Raupelyte podejmie francuskim zespołem Vieira / Chamereau.