MP Młodzików Kielce 2024 - dzień 2

SiatkówkaRozgrywki krajoweMłodzieżowe Mistrzostwa Polski

Marta Wójcik, PZPS

01 maj 2024

Od najwcześniejszych godzin porannych w Kielcach trwały zmagania grupowe Mistrzostw Polski Młodzików 2024. Dzisiaj poznaliśmy zespoły, które awansowały do fazy półfinałowej turnieju: z grupy A: Trefl Gdańsk SA i Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel, z grupy B: KS Metro Family Warszawa i BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa. Najzdolniejsi młodzicy z rocznika 2009 i młodsi stworzyli wspaniałe widowisko i pokazali siatkarskie umiejętności na wysokim poziomie, które obserwowali trenerzy młodzieżowych reprezentacji narodowych: Jacek Nawrocki, Sebastian Pawlik, Artur Sierzchuła i Damian Kostrzewa. Jutrzejsze spotkania półfinałowe mistrzostw zapowiadają się niezwykle interesująco - wszystkie do zobaczenia na oficjalnym kanale YouTube Polskiej Siatkówki. Sponsorem turnieju i mecenasem młodzieżowej siatkówki jest PKN ORLEN.

Do ostatniego meczu drugiego dnia czekaliśmy na ostateczne rozstawienie par półfinałowych Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024.

Z doświadczeń tego całego sezonu, bo moja drużyna odpadła w półfinale rozgrywek, to poziom w Kielcach bardzo mi się podoba, choć nie jest stabilny. Zdarzają się lepsze i słabsze momenty, ale trzeba pamiętać, że to są jeszcze młodzicy. Natomiast najlepsza czwórka, którą zobaczymy jutro w półfinałowych meczach, czyli Trefl, Jastrzębie, Metro i Chemik prezentowały się w tym turnieju najbardziej powtarzalnie, co daje im w tym turnieju możliwość walki o upragnione medale. W pierwszym półfinale Bydgoszcz czeka bardzo trudne zadanie, a drugi półfinał będzie otwarty jeśli chodzi o wynik – powiedział trener reprezentacji Polski U16, Artur Sierzchuła.

W godzinach porannych zostaną rozegrane mecze kolejno o 7. i 5. miejsce (10:00 Enea Energetyk Poznań - SMS Sparta Kraków, 12:00 AKS V LO Rzeszów - Aluron CMC Wybicki Kielce). W godzinach popołudniowych 3 maja poznamy finalistów trwającego czempionatu młodzików (16:00 Trefl Gdańsk SA - BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa, 18:00 Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel - KS Metro Family Warszawa).

W mistrzostwach mamy wysoki poziom, szczególnie, że jest to turniej młodzików. Widać wprawdzie rozbieżność między niektórymi zespołami, ale ogólnie moim zdaniem obserwujemy dużo ciekawych akcji i dobrą grę w obronie, co nie jest oczywiste jeszcze dla tej kategorii wiekowej. Czekają nas ciekawe rozstrzygnięcia w grze o medale – podsumowała dwa pierwsze dni rywalizacji Maria Heppner, główna analityczka Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024 z ramienia PZPS i VolleyStation.

Relacja z pierwszego dnia Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024

Wszystkie mecze rozgrywane są  na hali sportowej w Zespole Placówek Oświatowych nr 2, ul Jagiellońska 90 w Kielcach.

Zachęcamy do stosowania w mediach społecznościowych oficjalnego hasztaga: #MPMłodzik

Dzień 2. - 2 maja (czwartek) - rozgrywki grupowe:

Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk SA 0:2 (18:25, 19:25)

MVP: Miłosz Steliga (Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla) i Jakub Shittu (Trefl Gdańsk SA)

Mecz otwarcia w drugim dniu Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024 przyniósł udany początek dla broniącej tytułu drużyny Trefla Gdańsk. Wprawdzie jastrzębianie próbowali nawiązać walkę od pierwszych minut seta (3:3, 4:4, 8:9), ale to podopieczni Pawła Degucia stopniowo budowali sobie przewagę i korzystali z każdej okazji do zdobycia punktu (18:25). Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel poprawiła swoją grę w drugiej odsłonie, dzielnie utrzymując kontakt punktowy z przeciwnikami z Gdańska (2:2, 5:6, 7:9, 14:15, 15:16). W decydującej fazie spotkania zawodnicy trenera Dawida Hołdy musieli jednak uznać wyższość gdańszczan (19:25), którzy pewnie zmierzają do wygrania grupy A i tym samym awansu do półfinału mistrzostw.

Statystki spotkania: TUTAJ

ENEA Energetyk Poznań - AKS V LO Rzeszów 0:2 (15:25, 24:26)

MVP: Bartosz Skolarus (Enea Energetyk Poznań) i Szymon Górka (AKS V LO Rzeszów)

AKS V LO Rzeszów udanie rozpoczął rywalizację z poznańskim Energetykiem w swoim drugim meczu grupowym. Wykorzystując bardzo dobre przyjęcie rzeszowianie skutecznie kończyli kreowane akcje na siatce, dokładając także punkty zagrywką i blokiem. Od stanu 7:7 na początku partii pewnie kroczyli do jej szczęśliwego zamknięcia na swoją korzyść (15:25). Enea Energetyk Poznań od pierwszych akcji w kolejnej odsłonie przejął inicjatywę w grze (3:1, 6:2, 7:2). Podopieczni trenera Jakuba Wądłowskiego popełniali mniej błędów własnych stąd wyrównał się poziom widowiska. Waga spotkania sprawiła jednak, że rzeszowianie zaczęli gonić rywali i doprowadzili do wyrównania (13:13). Dodatkowo przy stanie 13:14 miała miejsce niebezpiecznie wyglądająca sytuacja – drobnego urazu kostki doznał przyjmująca z Poznania, Alan Robak. Szczęśliwie mogliśmy go ponownie zobaczyć w grze przy stanie 20:23. Zmiana powrotna dała dobry impuls jego kolegom i drużyna prowadzona przez Jacka Podporę musiała powalczyć w końcówce seta (21:24, 24:24) o zwycięstwo w całym spotkaniu, uzyskując tym samym bardzo dobry rezultat w porannej sesji i awans w tabeli grupy A.

Statystyki spotkania: TUTAJ

BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa  - KS Metro Family Warszawa 0:2 (21:25, 12:25)

MVP: Fabian Mikołajczak (BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa) i Bruno Polak (KS Metro Family Warszawa)

W drugiej turze porannych spotkań przeciwko sobie stanęły zespoły z grupy B: BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa i KS Metro Family Warszawa. Do połowy pierwszej partii (15:15) trudno było przewidzieć, jaki będzie jej wynik. Zespół trenera Michała Pyry lepiej radził sobie w ataku, mimo że na tym etapie meczu gorzej spisywał się od rywali w przyjęciu i musiał uderzać z sytuacyjnych piłek przy dobrze ustawionym podwójnym bloku. Długie wymiany częściej kończyły się na korzyść warszawskiej ekipy i bydgoszczanie przegrali tę partię do 21. Metro okazało się skuteczniejsze także w drugim secie: szybko doprowadziło do wysokiej przewagi (1:6, 8:11, 9:18, 11:23), a podopieczni Macieja Kwiatkowskiego nie znaleźli sposobu na tak dobrze grających rywali i coraz trudniej im było przełamać blok (7 punktów w tym elemencie) i linię obrony warszawian. KS Metro Family Warszawa umocniło tym samym swoją pozycję w tabeli grupy B, pewnie zmierzając do półfinału Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024.

Aluron CMC Wybicki Kielce - SMS Sparta Kraków 2:1 (22:25, 25:23, 15:11)

MVP: Filip Bar (SMS Sparta Kraków)  i Jakub Kleszcz (Aluron CMC Wybicki Kielce)

Długo gonił rywali z Krakowa Aluron CMC Wybicki Kielce (1:4, 2:5, 2:8) w kolejnym dzisiejszym spotkaniu grupy B. Powolne odrabianie strat doprowadziło wprawdzie gospodarzy do wyrównania 17:17, a nawet chwilowego prowadzenia w tej odsłonie (20:19), ale to SMS Sparta Kraków cieszył się po mocno ofensywnych zagraniach z kolejnego seta na swoim koncie w turnieju finałowym MP młodzików. Zupełnie odwrotny przebieg miał drugi set – to zawodnicy Tomasza Gajewskiego zmuszeni zostali przez kielczan do punktowego pościgu (4:0, 6:1, 10:3, 15:9, 19:16, 21:20). Gospodarze nie pozwolili wydrzeć sobie wygranej i przedłużyli mecz o decydujący tie break. W trzeciej odsłonie, mimo ogromnych emocji - szczególnie w jej końcowej fazie (14:7, 14:11) - z wygranej mogli się cieszyć podopieczni Roberta Kleszcza.

AKS V LO Rzeszów - Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel 0:2 (17:25, 17:25)

MVP: Gabriel Wilk (AKS V LO Rzeszów) i Michał Syguła (Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel

AKS V LO Rzeszów nie znalazł w pierwszym secie sposobu na rozpędzonych młodzików Akademii Talentów Jastrzębski Węgiel. Podopieczni trenera Dawida Hołdy dominowali na siatce przede wszystkim blokiem, dystansując swoich rywali w tym elemencie aż 6:1, a dzięki bardzo dobremu przyjęciu mogli zaprezentować się dobrze w ataku. Kolejna partia zaczęła się wyrównaną i twardą walką po obu stronach siatki. Zagrzewające do walki grupy kibiców (rodziców) wspierały swoich synów do samego końca spotkania. Od stanu 9:9 powoli Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel wychodziła na prowadzenie (11:13, 14:17, 16:20), zmierzając ku ostatecznej wygranej (17:25) i drugiej pozycji w grupie A. Wynik tego spotkania rozstrzygał o awansie jednej z drużyn do jutrzejszego półfinału Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024.

Trefl Gdańsk SA - ENEA Energetyk Poznań 2:0 (25:14, 25:16)

MVP: Szymon Kasperczyk (Enea Energetyk Poznań) i Arkadiusz Wlazły (Trefl Gdańsk SA)

W ostatnim pojedynku grupy A Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024 zmierzyły się drużyny Trefla Gdańsk SA i Enei Energetyka Poznań. Młodzicy z Gdańska pewnie weszli w spotkanie i od pierwszych akcji pokazywali, że przyjechali do stolicy województwa świętokrzyskiego w celu obrony mistrzowskiego tytułu. Wypracowane na starcie prowadzenie (10:1) pozwoliło trenerowi Pawłowi Deguciowi na skorzystanie ze  zmianowych, którzy utrzymali poziom gry i doprowadzili do zwycięstwa 25:14 w tym secie. Dużo lepiej wyglądała gra Energetyka na przestrzeni drugiej partii, szczególnie początek w wykonaniu podopiecznych Jakuba Wądłowskiego dawał nadzieję na nawiązanie walki z gdańszczanami. Losy spotkania potoczyły się jednak pod dyktando zdecydowanego lidera grupy A, który zapisał na swym koncie trzecie zwycięstwo i pewnie zameldował się w piątkowym półfinale czempionatu. Enea Energetyk Poznań, bez żadnego wygranego spotkania zagra o 7. miejsce w turnieju.

SMS Sparta Kraków  - BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa 0:2 (19:25, 15:25)

MVP: Kacper Królikiewicz (SMS Sparta Kraków) i Jan Rybak (BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa)

Z niewielkim opóźnieniem rozpoczął się mecz między drużynami Sparty i Chemika, który miał ogromne znaczenie dla układu tabeli grupy B i jutrzejszej rywalizacji w turnieju. SMS Sparta Kraków lepiej otworzył pierwszą partię budując przewagę (4:3, 6:4, 9:6, 13:8), ale nie utrzymał jej w dalszej części. BKS Chemik Bydgoszcz stopniowo niwelował straty (13:12, 15:12) , aby od wyrównania 15:15 przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę (15:16, 15:19, 17:20, 18:22) i doprowadzić do pewnej wygranej 19:25 w pierwszym secie. Podopieczni trenera Macieja Kwiatkowskiego kontynuowali dobrą grę także w drugim secie, dominując w każdym elemencie, co skutkowało zamknięciem spotkania w dwóch partiach (15:25). SMS Sparta Kraków zagra jutro z poznańskim Energetykiem o 7. miejsce w mistrzostwach.

Aluron CMC Wybicki Kielce - KS Metro Family Warszawa 0:2 (15:25, 22:25)

MVP: Michał Flak (Aluron CMC Wybicki Kielce) i Adam Małecki (KS Metro Family Warszawa)

Jako ostatni w dzisiejszej rywalizacji swoje spotkania rozegrali młodzicy z Kielc i Warszawy. Mimo, że KS Metro Family Warszawa już wcześniej zapewnił sobie awans do półfinału mistrzostw, wcale nie zamierzał potraktować meczu z gospodarzami ulgowo. Od pierwszych akcji było widać koncentracje po obu stronach siatki – stawką było pierwsze miejsce w grupie, które otwierało warszawianom teoretycznie łatwiejszą drogę do gry o wymarzone złoto Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024. Podopieczni Roberta Kleszcza od początku do końca spotkania dzielnie  walczyli o każdy punkt, ale trudno im było złamać lidera grupy B, który spokojnie kroczył – szczególnie w pierwszej partii – po zwycięstwo (15:25).  Drugi, kończący grupową rywalizację set był dużo bardziej wyrównany (16:16, 22:23), ale to grupa trenera Michała Pyry finalnie cieszyła się z wygranej i zasłużonego pierwszego miejsca w swojej grupie. Gospodarzom, którzy zajęli 3. lokatę za Metrem i Chemikiem pozostaje walka o 5. miejsce w mistrzostwach przeciwko AKS-owi V LO Rzeszów.

Program Mistrzostw Polski Kielce 2024:

1 maja (środa) :

Enea Energetyk Poznań – Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel 1:2 (15:25, 25:21, 13:15)
AKS V LO Rzeszów – Trefl Gdańsk SA 0:2 (10:25, 21:24)
Aluron CMC Wybicki Kielce – BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa 0:2 (23:25, 19:25)
SMS Sparta Kraków - BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa 0:2 (19:25, 16:25)

2 maja (czwartek)

Aluron CMC Wybicki Kielce - SMS Sparta Kraków 2:1 (22:25, 25:23, 15:21)

10:00 Mecz o brązowy medal - przegrani spotkań półfinałowych
12:00 Finałowe spotkanie o złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików Kielce 2024 - wygrani spotkań półfinałowych