Beach Nations Cup: Polacy wygrywają ze Słowakami

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

17 maj 2024

Biało-Czerwoni świetnie rozpoczęli zmagania w turniej eliminacyjnym Beach Nations Cup Grupy D w tureckim Balikesir, którego stawką jest awans do finałowych zmagań w Jurmali, gdzie do zdobycia będzie ostatni bilet do Paryża. Maciej Rudol i Filip Lejawa oraz Piotr Kantor i Jakub Zdybek pokonali Słowaków i czekają na swoich sobotnich rywali, z którymi zmierzą się jutro o 15:30 i 16:20.

Rudol/Lejawa - Jany/Jancok 2:0 (21:12, 21:13)
Mecz ze Słowakami otworzyła niedawno utworzona para Maciej Rudol i Filip Lejawa, którzy podejmowali duet Jany/Jancok. Przy serwisie bardziej doświadczonego z naszych zawodników objęli prowadzenie 9-5 (4 wygrywające zagrywki w serii) i kompletnie dominowali na boisku, wygrywając partię otwarcia 21-12. Najsilniejszą bronią była zagrywka - aż siedem asów w tym secie. W drugiej odsłonie atutem naszej pary był blok (5 punktów w tym elemencie) i skuteczny atak, dzięki czemu również ta partia zakończyła się dla nich zwycięsko 21:13. Maciej Rudol w tym spotkaniu zapisał na swoim koncie 12 punktów w ataku (80% skuteczności!) i 6 asów, Filip Lejawa dorzucił do tego 5 ataków i 1 asa.

Kantor/Zdybek - Nemec L./Petruf 2:1 (16:21, 21:13, 15:9)
W drugim spotkaniu rozgrywanym w ramach meczu ze Słowakami Piotr Kantor i Jakub Zdybek stoczyli trzysetowy bój z parą Nemec/Petruf. Po wyrównanym otwarciu, przy zagrywce Adriana Petrufa rywale odskoczyli na 11-8 i nie tylko utrzymali przewagę, ale i systematycznie ją powiększali. Słowacy byli skuteczniejsi w ataku i wygrali tę partię 21-16. Drugi set był pokazem siły Polaków, przy serwisie Jakuba Zdybka objęli prowadzenie 6-1. Dodatkowo atutem naszej pary był blok (3 punkty w tym elemencie). Polacy byli też o wiele bardziej skuteczni w ataku i szybko doprowadzili do tie-break, zamykając set 21-13. W decydującej odsłonie Piotr Kantor i Jakub Zdybek kontynuowali świetną grę w ataku i skutecznie blokowali, popełniali też mniej błędów i zamknęli cały mecz wynikiem 15-9. Piotr Kantor zakończył spotkanie z 16 punktowymi atakami (42%), a Jakub Zdybek z 10 (48%).

Aktualizacja: W sobotę Polacy podejmą reprezentantów Turcji, którzy w sobotni poranek pokonali Szkotów. Spotkania naszych reprezentantów będą rozgrywane o 15:30 i 16:20. Przypomnijmy, w Beach Nations Cup zawodnicy występują w drużynach składających się z dwóch par danej płci. Mecz pomiędzy danymi reprezentacjami składa się tak naprawdę z dwóch lub trzech meczów - ten trzeci traktowany jest jak złoty set w przypadku wyniku 1:1.