Beach Nations Cup: Polacy przegrywają finał Grupy D

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

19 maj 2024

Niestety w finale Grupy D Beach Nations Cup w Balikesir Maciej Rudol i Filip Lejawa oraz Piotr Kantor i Jakub Zdybek przegrali w tie-breakach swoje spotkania z reprezentantami Portugali parami Goncalo Sousa i Tomas Sousa oraz Joao Pedrosa i Hugo Campos, którzy zagwarantowali sobie udział w czerwcowym turnieju finałowym w Jurmali.

Rudol/Lejawa - G. Sousa/T. Sousa 1:2 (19:21, 22:20, 20:22)

Pierwsze spotkanie meczu z Portugalczykami lepiej rozpoczęli rywale, którzy szybko odskoczyli na trzy punkty (7-4) i utrzymywali swoją przewagę. Chociaż Maciej Rudol i Filip Lejawa popełniali mniej błędów niż rywale, brakowało im skuteczności, z kolei rywale błyszczeli w bloku, który tak naprawdę był kluczem do zwycięstwa nie tylko w pierwszy secie (5 bloków), ale i całym spotkaniu (13 punktów w tym elemencie po stronie rywali). Choć w drugim secie Maciej Rudol i Filip Lejawa przegrywali już 6-11 i 15-19, zdołali odwrócić losy tego spotkania, wyrównując przy zagrywce Lejawy (19-19), a następnie wygrywając rozgrywanego na przewagi seta 22-20. Tie-break był twardą walką o każdy punkt - obie pary miały swoje szanse na zamknięcie tego spotkania na swoją korzyść, ale ostatecznie asem serwisowym zamknął je Tomas Sousa 22-20. Maciej Rudol miał w tym spotkaniu 20 punktowych ataków, a Filip Lejawa 7 i 1 asa serwisowego.

25551d

Kantor/Zdybek - Pedrosa/Campos 1:2 (21:16, 11:21, 13:15)

Spotkanie Piotr Kantor i Jakuba Zdybka z najlepszą portugalską parą  Pedrosa/Campos dobrze rozpoczęło się dla Biało-Czerwonych. Przy zagrywce Piotra Kantora Polacy wyszli na prowadzenie 13-8 i mimo dobrej pracy w bloku rywali bez większych problemów rozstrzygnęli pierwszą partię na swoją korzyść. W drugim secie rywale grali bezbłędnie i podobnie jak ich koledzy w poprzednim spotkaniu bardzo mocno pracowali w bloku (4 punkty w tym elemencie w drugim secie), rozbijając Polaków 21-11.. W tie-breaku nie brakowało dramaturgii przy zagrywce Hugo Camposa Portugalczycy prowadzili 8-5, jednak nasi zawodnicy nie złożyli broni i wyrównali 10-10. Kolejne trzy akcje padły łupem rywali i chociaż doszło do kolejnego remisu (13-13), to kolejny blok Pedrosa zamknął mecz 15-13. Piotr Kantor zdobył w tym spotkaniu 5 punktów w ataku, 3 w bloku i 1 z zagrywki, Jakub Zdybek zapisał na swoim koncie 13 punktowych ataków i 1 blok.

25551c

Chociaż to Portugalczycy zapewnili sobie awans do finałowego turnieju Beach Nations Cup w Jurmali, który będzie ostatnią możliwością dla europejskich zespołów na zdobycie olimpijskiej przepustki, Polacy mają wciąż szanse na występ - będzie jednak to zależeć od tego ile drużyn uprawnionych do występu w Jurmali będzie miało zapewnioną kwalifikację olimpijską dla dwóch par ze światowego rankingu.