Święto sukcesów AZS - Gala Sportu Akademickiego

AZS

Święto sukcesów AZS - Gala Sportu Akademickiego

Kategoria

PZPS

PZPSKomunikaty

Autor

informarcja prasowa MNiSW/ AZS

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

25 paź 2024

W Warszawie odbył się Kongres Sportu Akademickiego, którego zwieńczeniem była uroczysta gala. Podczas wydarzenia minister Dariusz Wieczorek wręczył nagrody wybitnym sportowcom zrzeszonym w AZS oraz wyróżnił uczelnie szczególnie zasłużone w promowaniu sportu akademickiego w Polsce.

Kongres obejmował szeroką gamę tematów związanych z przyszłością i rozwojem sportu w środowisku akademickim. Uczestnicy brali udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach i prelekcjach, które dotyczyły m.in. dwutorowej kariery studentów-sportowców, wyzwań stojących przed wychowaniem fizycznym na uczelniach oraz roli instytucji akademickich w polskim systemie sportowym. Poruszono także nowe inicjatywy, takie jak rozgrywki akademickie, liga e-sportowa oraz Akademickie Centra Szkolenia Sportowego.

Gala Sportu Akademickiego

Podczas gali minister Dariusz Wieczorek wyróżnił sportowców, którzy w 2024 roku osiągnęli wybitne wyniki, reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej, w tym medalistów olimpijskich z Paryża wywodzących się z AZS. Nagrodzono także uczelnie, które odniosły sukcesy w klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski. Wyróżnienia te były wyrazem uznania dla ich wkładu w rozwój sportu akademickiego oraz motywacją do dalszego działania. Minister podkreślił kluczową rolę AZS w promowaniu zdrowego trybu życia i wspieraniu młodych talentów sportowych.
– Sport to nie tylko zdrowie i rywalizacja - to także szkoła charakteru i dyscypliny. Dla wielu młodych ludzi AZS staje się miejscem, gdzie uczą się współpracy i determinacji, umiejętności tak potrzebnych w życiu zawodowym i społecznym. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest dumne, że może wspierać organizację, która od ponad stu lat wzmacnia więzi między sportem a edukacją oraz daje młodym ludziom możliwość rozwoju w duchu fair play - mówił szef resortu nauki. – Ale to nie tylko organizacja sportowa - to społeczność ludzi z pasją, wspólnymi wartościami i chęcią doskonalenia się. Wspierając AZS, wspieramy młodych ludzi w ich dążeniu do wyzwań i osiągania celów – dodał.

Refleksje nad przyszłością sportu akademickiego

Kongres stał się okazją do refleksji nad przyszłością sportu akademickiego w Polsce. Szczególną uwagę poświęcono koncepcji dwutorowej kariery, która umożliwia sportowcom jednoczesne rozwijanie ścieżki akademickiej i sportowej. Dyskusje obejmowały również wyzwania związane z nowymi technologiami i wprowadzeniem e-sportu do środowiska akademickiego. Jak zauważono podczas kongresu, sport akademicki jest dynamicznie zmieniającą się dziedziną, która wymaga nieustannego dostosowywania się do globalnych trendów i wyzwań, by wspierać kolejne pokolenia sportowców.

Program Kongresu wypełniły wystąpienia, panele dyskusyjne i spotkania warsztatowe dwutorowej kariery AZS dla gwiazd sportu akademickiego.  Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele uczelni, klubów AZS, utytułowani sportowcy a także dziennikarze, reprezentanci sponsorów i partnerów wspierających misję rozwoju sportu akademickiego. 

Jednym z panelistów dwudniowego Kongresu Sportu Akademickiego był Krzysztof Felczak, dyrektor Pionu Szkolenia PZPS. Wśród poruszanych tematów była obok dwutorowości kariery sportowej m.in. startująca niebawem Liga Akademicka Siatkówki AZS, której patronem jest Polski Związek Piłki Siatkowej.

Pełny program wydarzenia znajdą Państwo TUTAJ. 

#TAGI