W czwartek 12 września 2024 roku w Polskiej Akademii Nauk Stacji Naukowej w Paryżu odbyło się wydarzenie „Sports-Science-Tech” współorganizowane z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
Wydarzenie odbyło się w związku z zakończonymi Igrzyskami Olimpijskimi i Paralimpijskimi w 2024 roku w Paryżu. Jak podkreślił na początku wydarzenia współorganizator, prof. Tymon Zieliński (IO PAN), za każdym osiągnięciem sportowym stoi zespół naukowców.
Głównym celem konferencji było podkreślenie roli naukowego i technologicznego wkładu w sukcesy sportowe atletów, wspierające sportowców w pełnym wykorzystaniu ich potencjału. Te nowe rozwiązania nie tylko prowadzą do lepszych wyników poszczególnych sportowców, ale także, z czasem, są udostępniane i wykorzystywane przez szersze grono odbiorców, społeczeństwo.
Gośćmi specjalnymi konferencji byli Oskar Kaczmarczyk (VolleyStation) oraz dr Jean Fournier (Paris Nanterre University). Oskar Kaczmarczyk wygłosił keynote speech pt. „Polish IT solutions for the development of volleyball”, przedstawiając m.in. sposób funkcjonowania, zbierania danych, zaangażowania aspektu ludzkiego i sztucznej inteligencji w analizie danych zbieranych przez VolleyStation, natomiast Jean Fournier – kwestię psychologii sportu, tj. badania i opisywania powiązań psychologicznych, wpływu umysłu na osiągnięcia sportowe, a także potrzeby współpracy również z rodzicami sportowców.
Podczas pierwszej dyskusji, „Research for sports governance & finance”, moderowanego przez prof. Tymona Zielińskiego, dr Grzegorz Botwina (panelista, Polskie Centrum Studiów i Badań Olimpijskich, Uniwersytet Warszawski) stwierdził m.in. że w Europie jest dużo know-how w zakresie sportu i współpracy naukowej, jednak jednym z głównych i najważniejszych kwestii, na którą nadal należy odpowiedzieć, są kwestie związane z etyką w sporcie. Dotyczy to transparentności w zakresie finansowania instytucji sportowych oraz przeznaczenia wydatków przez organizacje sportowe. Jak podkreślił dr Botwina, w sporcie brakuje utartych zasad i ścieżek jak finansować konkretne zadania. Co więcej, każda dyscyplina sportowa różni się w zakresie postępu naukowego, wysokości finansowania, możliwości zbierania danych, współpracy z instytucjami naukowymi lub biznesowymi, co wpływa również na osiągnięcia sportowców.
Drugi panel, „Implementation of scientific research”, w składzie dr Szymon Łukasik (AGH, NASK), prof. Piotr Foltyński (IBIB PAN), Mateusz Delikat (QLAC) oraz dr Jean Fournier (moderator, Paris Nanterre University), skupiał się na przykładowych praktycznych rozwiązaniach oraz studiach przypadków. W tej części paneliści zgodnie stwierdzili, że równie istotne w sporcie, obok rozsądnej rywalizacji, jest podnoszenie powszechnej świadomości o wpływie sportu na zdrowie, podając przy tym m.in. przykład oddziaływania dobrych wzorców na młodzież. W dyskusji podano także przykłady akcesoriów i narzędzi mogących wspierać każdego – atletów i społeczeństwo.
Partnerem wydarzenia była Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Wydarzenie zostało objęte patronatem: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia za zaangażowanie.