VNL Antalya: Polska - USA 3:0

SiatkówkaReprezentacjeSeniorzy

KP

22 maj 2024

Polska wygrała z USA 3:0 (25:22, 25:15, 26:24) w meczu turnieju Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL). Była to powtórka z ubiegłorocznego finału rozgrywek w Gdańsku. Wówczas Polacy wygrali 3:1. Oba zespoły mają już zapewniony udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Spotkanie z USA rozpoczęło się z opóźnieniem z uwagi na długie granie ekip z Holandii i Słowenii. Wygrali Słoweńcy w tie breaku 27:25. Oczekiwanie na rozpoczęcie lepiej znieśli polscy siatkarze. Pierwszy set był wyrównany do stanu po 13. Następnie na prowadzenie wyszli Biało-Czerwoni i ich przewaga już nie była zagrożona. W końcówce prowadzili wynosiło 24:19, co pozwoliło na spokojne rozegranie ostatnich akcji. Partię zakończył Aleksander Śliwka.

Polacy znakomicie otworzyli drugą partię (4:0, 8:3). W dalszej części tego seta podopieczni Nikoli Grbicia mieli przewagę, grając skuteczniej w ataku. Zagrywka odegrała też istotną rolę w końcówce, gdy na dłużej w polu serwisowym zagościł Bartłomiej Bołądź i posłał dwa asy (25:15).

Na początku trzeciego seta Polacy odskoczyli po dwóch asach serwisowych Sebastiana Adamczyka (10:6). Amerykanie nie rezygnowali. Wyrównali na po 14.  W końcówce akcję skończył Bołądź (23:21), Artur Szalpuk wywalczył piłkę meczową (24:22), ale siatkarze USA doprowadzili do gry na przewagi, a w niej skuteczne ataki Szalpuka i Śliwki dały zwycięstwo Polsce (26:24).

W czwartek kadra Nikoli Grbicia podejmie Kanadę (16:00), a w piątek Holandię (19:00). Sobota będzie dla naszych zawodników dniem wolnym, a w niedzielę o 13:00 Polacy zakończą turniej spotkaniem ze Słowenią.

Rywalizacja w fazie grupowej odbędzie się od 21 maja do 23 czerwca. W tym okresie każda z 16 drużyn weźmie udział w trzech turniejach, podczas których rozegra po dwanaście spotkań. Turniej finałowy zostanie zorganizowany w dniach 27–30 czerwca w Łodzi. Zagra w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej oraz Polska w roli gospodarza.

Polska: Grzegorz Łomacz, Bartłomiej Bołądź, Bartosz Bednorz, Sebastian Adamczyk, Aleksander Śliwka, Mateusz Poręba, Kuba Hawryluk (L) oraz Marcin Komenda, Karol Butryn, Artur Szalpuk, Kamil Semeniuk, Kamil Szymura (L), Szymon Jakubiszak, Trener: Nikola Grbić.

USA: Joshua Tuaniga, Jake Hanes, Patrick Gasman, Cody Kessel, Jordan Ewert, Matthew Knigge, Kyle Dagostino (L) oraz Quinn Isaacson, Ethan Champlin, Gabriel Garcia, Michael Marshman. Trener: Andy Read.