Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

31 maj 2024

Polska pokonała Niemcy 3:0 (25:23, 25:20, 25:21) w meczu Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL) i pewnie zmierza po awans do finałowego turnieju. Prowadzi w tabeli z bilansem meczów 7-0, kompletem 21 punktów i dorobkiem setów 21-1.

W dwóch poprzednich spotkaniach zawodów w Arlington Biało-Czerwone pokonały Serbię 3:1 oraz Koreę 3:0. Był to pierwszy przegrany set w całym tegorocznym cyklu przez polski zespół, który w Antalyi wygrał wszystkie cztery mecze po 3:0 - kolejno z Włochami, Francją, Holandią oraz Japonią.

Martyna Łukasik atakiem z przechodzącej piłki zdobyła ostatni punkt w pierwszym secie. Wcześniej niemiecki zespół zepsuł zagrywkę. Polskie siatkarki przeczekały ataki rywalek, które prowadziły m.in. 19:14 oraz 21:19 i w końcówce ze spokojem zdobyły decydujące punkty.

Na początku drugiego seta dwie skuteczne akcje wykonała Magdalena Stysiak. Niemki jednak nie pozwoliły, żeby nasz zespół uzyskał większą przewagę. Często na tablicy widzieliśmy wynik remisowy (9:9, 14:14) bądź minimalną przewagę jednej z drużyn. W końcówce polskie siatkarki uzyskały przewagę, a w ostatniej akcji przedłużoną wymianę zakończyła zagraniem za blok Stysiak.

W trzeciej znowu obejrzeliśmy pewne zwycięstwo w końcówce polskiego zespołu. Losy tego fragmentu spotkania rozstrzygnęły się od stanu po 17. Najpierw Waitzel zepsuła zagrywkę, następnie Łukasik była skuteczna w kontrataku, a na koniec tej serii zablokowano Kidnermann. Tej przewagi Polki już nie oddały.

Rywalizacja w fazie grupowej rozpoczęła się 14 maja i zakończy 16 czerwca. W tym okresie każda z szesnastu drużyn weźmie udział w trzech turniejach, podczas których rozegra 12 spotkań. Odbędzie się w sumie sześć turniejów, na których zostanie rozegranych 96 meczów. Turniej finałowy zaplanowano od 20 do 23 czerwca w Bangkoku. Zagra w nim siedem czołowych drużyn fazy interkontynentalnej plus gospodarz.

W Arlington Polska zagra jeszcze 1 czerwca z USA (23:30).

Polska: Joanna Wołosz, Klaudia Alagierska, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Natalia Mędrzyk, Magdalena Jurczyk , Aleksandra Szczygłowska (L) oraz Katarzyna Wenerska, Monika Fedusio, Julita Piasecka, Malwina Smarzek. Trener: Stefano Lavarini.

Niemcy: Pia Kastner, Lena Stigrot, Lina Alsmeier, Anastasia Cekulaev, Lena Kindermann, Camilla Weitzel, Anna Pogany (L) oraz Marie Scholzel, Antonia Stautz. Annie Cesar, Trener: Alexander Waibl.