Od 2 do 4 czerwca w Olsztynie rozegrany zostanie X Ogolnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych im. Wiesława Gawłowskiego. Weźmie w nich udział ponad 200 zawodniczek i zawodników. Patronem rywalizacji jest mistrz olimpijski i świata Wiesław Gawłowski, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej siatkówki, co podkreśla Andrzej Warych, asystent trenera Huberta Wagnera w czasie meksykańskiego mundialu w 1974 roku.
– Wiesiek był wszechstronnym zawodnikiem. U progu swojej kariery nieźle radził na boisku lekkoatletycznym. Jako bardzo uzdolniony ruchowo sportowiec szybko uczył się kolejnych siatkarskich elementów. I te wszystkie Wieśka zdolności pozwoliły mu mocno zaistnieć w drużynie Huberta Wagnera w 1974 i 1976 roku w czasie mistrzostw świata oraz igrzysk olimpijskich – powiedział Andrzej Warych, który był również trenerem Wiesława Gawłowskiego w Płomieniu Milowice.
Andrzej Warych podkreślił, że Wiesław Gawłowski "był człowiekiem lubianym przez kolegów". – Był naszym znakomitym rozjemcą w rozwiązywaniu problemów, które przecież zdarzały się w większej grupie ludzi. Mówiąc krótko – łagodził obyczaje. Ceniliśmy Wieśka za życiową mądrość, chłodną głowę jak i rozliczne zainteresowania m.in. muzyczne i wędkarskie – mówi Andrzej Warych, który podobnie jak Wiesław Gawłowski pochodził z Tomaszowa Mazowieckiego, kuźni siatkarskich talentów.
Waldemar Wspaniały Szef Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych zadecydował, że Wiesław Gawłowski został patronem Ogólnopolskich Turniejów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. – Wiesław Gawłowski wygrał w siatkówce praktycznie wszystko co było do wygrania. Był siatkarzem wybitnym. Na pewno zaakceptowałbym Projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które są przecież fenomenem w polskim sporcie i wiele innych związków sportowych wzorowało się na SOS-ach. Miał rozległe plany dalszych działań dla polskiej siatkówki – powiedział Waldemar Wspaniały.
Ryszard Bosek po raz pierwszy spotkał Wiesława Gawłowskiego się na zgrupowaniu kadry juniorów, który już wtedy wyróżniał się w silniejszej grupie. Później los nas połączył w AZS AWF Warszawa. kuźni wielu siatkarskich talentów kuźni wielu siatkarskich talentów. – Wiesiek na boisku zawsze imponował opanowaniem. Nigdy nie okazywał emocji, natomiast wewnątrz kotłowało się w nim. Pamiętam, że przed finałem z ZSRR robiliśmy wszystko, żeby odstresować Wieśka i żeby porządnie się wyspał. Końcowy wynik wskazywał, że chyba nam się to udało. Był doskonałym rozgrywającym, a mimo mizernego wzrostu dzięki wspaniałej skoczności dobrze radził sobie w ataku – wspomina Ryszard Bosek, mistrz olimpijski i świata.
Wiesław Gawłowski urodził się 19 maja 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ps. „Mały”, nauczyciel wf, trener, przedsiębiorca. Mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), w reprezentacji rozegrał 366 spotkań. Po zakończeniu reprezentacyjnej kariery wyjechał do Włoch, gdzie występował w zespole Vianello w Pescarze (grał w lidze, uczył młodzież)., zginął w wypadku samochodowym (2000). Żegnali go koledzy pisząc m.in. „Pogodny, uśmiechnięty, skromny, pracowity, niezależny. Człowiek sukcesu. Potrafił wlać w innych wiarę w zwycięstwo, przekonać do ciężkiej pracy i sprawić, że stawali się lepsi. „Mały”, ale Wielki”.