ME U22: Łunio/Ciężkowska z awansem do Rundy 16, Lejawa/Beta do Rundy 24

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

07 cze 2024

Drugi dzień zmagań w mistrzostwach Europu U22 w tureckiej Yalovej zakończył rywalizację grupową. Ubiegłoroczne mistrzynie Europy do lat 20 Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio w piątek wygrały swoje trzecie spotkanie, co dało im grupowe zwycięstwo i bezpośredni awans do Rundy 16. Filip Lejawa i Szymon Beta rano zapisali na swoim koncie drugie zwycięstwo, a wieczorem ulegli swoim rywalom z Niemiec i zajęli drugie miejsce w grupie i w sobotę zagrają w Rundzie 24.

Lejawa/Beta - Paterson/Ramsay 2:0 (21:12, 21:19)

W swoim drugim meczu grupowym Polacy zmierzyli się ze szkocką parą Paterson/Ramsay. Przy zagrywce Szymona Beta, Biało-Czerwoni odskoczyli na prowadzenie 10-5 i sukcesywnie powiększali swoją przewagę (15-8, 21-12), dominując na boisku. Druga partia była wyrównana tylko do stanu 6-6, od tego momentu Polacy wygrali sześć kolejnych akcji i nie zwalniali tempa, pokonując swoich rywali 21-9. Szymon Beta zdobył w tym spotkaniu 14 punktów, a Filip Lejawa 4.

Niederhauser/Kernen - Ciężkowska/Łunio 0:2 (17:21, 17:21)

W ostatnim meczu grupowym Urszula Łunio i Małgorzata Ciężkowska zmierzyły się uznawanymi za jedne z głównych pretendentek do medalu Szwajcarkami Niederhauser/Kernen. Warto przypomnieć, że to właśnie ten duet Polki pokonały rok temu w wielkim finale mistrzostw Europy do lat 20. W pierwszym secie Helwetki straszyły blokiem (3 punkty w tym elemencie), ale to nasze zawodniczki grały popełniając znacznie mniej błędów i lepiej spisując się w ataku. Drugi set również był wyrównany i decydowały detale - tym obok błędów własnych, które nasze zawodniczki popełniały mniej, była zagrywka, która była mocnym atutem w rękach naszych zawodniczek, które wygrały oba sety 21-17 i triumfowały w swojej grupie i wywalczyły bezpośredni awans do Rundy 16. Małgorzata Ciężkowska zdobyła w tym spotkaniu 10 punktów, a Urszula Łunio 13.

Lorenz/Rietschel - Lejawa/Beta 2:0 (21:19, 21:19)

W ostatnim meczu grupowy G Filip Lejawa i Szymon Beta podejmowali niemiecki duet Lorenz/Rietschel. Cały mecz był niezwykle wyrównany we wszystkich elementach. Minimalną różnicę uczyniła większa skuteczność Niemców w ataku, którzy zdobyli w ofensywie 21 punktów, a Polacy 19. Szymon Beta w tym spotkaniu zapisał na swoim koncie aż 18 punktów (15 ataków - 58% skuteczności, 2 bloki, 1 as), a Filip Lejawa 5 (4 ataki, 1 as). Nasza para zajęła tym samym drugie miejsce w grupie i jutro zagra w Rundzie 24.

Mistrzostwa Europy U22 w siatkówce plażowej - harmonogram i wyniki
Czwartek (6 czerwca)
Faza grupowa
Ciężkowska/Łunio - Hododi/Miu 2:0 (21:11, 21:17)
Lejawa/Beta - Friedli/Fluckiger 2:1(16:21, 21:17, 15:8)
Ciężkowska/Łunio - Gillies/Wylie 2:0 (21:9, 21:10)
Piątek (7 czerwca)
Lejawa/Beta - Paterson/Ramsay  2:0 (21:12, 21:19)
Niederhauser/Kernen - Ciężkowska/Łunio 0:2 (17:21, 17:21)
Mecze medalowe

Pełen harmonogram oraz wyniki wszystkich meczów można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ.