ME U22: Ciężkowska/Łunio zagrają o medale, Lejawa/Beta z 9. miejscem

Siatkówka plażowaReprezentacjeMłodzież

tekst i foto Martyna Szydłowska

08 cze 2024

Po dwudniowej rywalizacji w fazie grupowej mistrzostw Europy do lat 22 w tureckiej Yalovej, nadszedł czas na fazę play-off. W sobotę rozgrywane były mecze Rundy 24, 1/8 finału oraz ćwierćfinały. Ubiegłoroczne mistrzynie Europy do lat 20 - Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio w świetnym stylu wygrały swoje mecze i w niedzielę zagrają o medale. Niestety w niedzielnej rywalizacji zabraknie Filipa Lejawy i Szymona Bety, którzy choć wygrali swój mecz Rundy 24, w spotkaniu 1/8 finału nie zdołali pokonać Austriaków, zjamując tym samym 9. miejsce.

Runda 24: Madsen/Krogh - Lejawa/Beta 0:2 (11:21, 15:21)

Filip Lejawa i Szymon Beta po zajęciu 2. miejsca w grupie walczyli o awans do 1/8 finału w Rundzie 24. Polacy zmierzyli się z Duńczykami, z którymi odnieśli szybkie zwycięstwo w 30 minut. Od początku spotkania atutem Biało-Czerwonych była świetna praca w bloku (8 punktów w tym elemencie) oraz dobry serwis i skuteczny atak. Filip Lejawa zdobył w tym spotkaniu 10 punktów (7 ataków, 3 asy), a Szymon Beta zgromadził ich aż 17 (8 ataków - 62% skuteczności, 8 bloków i 1 as).

Runda 16: Ciężkowska/Łunio - Beutel/Uhl 2:0 (23:21, 21:17)

Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio jako zwyciężczynie swojej grupy miały zagwarantowany bezpośredni awans do Rundy 16. Ich rywalki Beutel/Uhl do tego etapu rozgrywek dostały się pokonując w tie-breaku norweską parę Thelle/Mol. Pierwszy set był niezwykle zacięty - Niemki bardzo dobrze serwowały, ale nasze zawodniczki nie pozostawały dłużne i ostatecznie rozstrzygnęły go na swoją korzyść 23-21. Druga odsłona była pod kontrolą Biało-Czerwonych, które popełniały mniej błędów i były skuteczniejsze w każdym z elementów, dzięki czemu zapewniły sobie miejsce w ćwierćfinale, w którym zmierzą się z hiszpańską parą Carro/Serrano. Urszula Łunio zdobyła w tym meczu 10 punktów, a Małgorzata Ciężkowska 8.

Runda 16: Hammarberg/Berger - Lejawa/Beta 2:1 (21:16, 16:21, 15:11)

W walce o ćwierćfinał Filip Lejawa i Szymon Beta trafili na parę medalowych pretendentów - austriacki duet Hammerbeg/Berger, z którymi mierzyli się przed rokiem w przegranym dla naszej pary półfinale mistrzostw Europy U20. Spotkanie w Turcji było zaciętym trzysetowym bojem. Chociaż pierwszy set dość szybko został zdominowany przez Austriaków, którzy świetnie serwowali i nie pozwalali kończyć naszym zawodnikom ataków, to Biało-Czerwoni powrócili w drugiej odsłonie, narzucając rywalom swoje warunki gry i doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii niestety nasi zawodnicy popełnili więcej błędów, a te w ostatecznym rozrachunku okazały się kluczowe. Tym samym Filip Lejawa i Szymon Beta zakończyli turniej na 9. miejscu.

Ćwierćfinał: Carro/Serrano - Ciężkowska/Łunio 0:2 (22:24, 15:21)

W spotkaniu, którego stawką był awans do strefy medalowej Urszula Łunio i Małgorzata Ciężkowska zmierzyły się z hiszpańską parą Carro/Serrano. Pierwszy set był niezwykle wyrównany i jego losy rozstrzygane były na przewagi. Atutem Polek była lepsza skuteczność w ataku i to właśnie one wygrały tę partię 24-22. Drugi set był pod kontrolą Polek, bardzo dobrze w bloku prezentowała się Małgorzata Ciężkowska (3 punkty w tym elemencie w tej partii). Nasze zawodniczki kontynuowały również dobrą i skuteczną grę w ataku, wygrywając seta 21-15 i meldując się w najlepszej czwórce turnieju. Urszula Łunio zdobyła w tym spotkaniu 14 punktów w ataku, a Małgorzata Ciężkowska zapisała na swoim koncie 10 punktowych ataków, 4 bloki i 2 asy serwisowe. W półfinale Polki zmierzą się z ukraińską parą Serdiuk/Romaniuk.

Mistrzostwa Europy U22 w siatkówce plażowej - harmonogram i wyniki
Czwartek (6 czerwca)
Faza grupowa
Ciężkowska/Łunio - Hododi/Miu 2:0 (21:11, 21:17)
Lejawa/Beta - Friedli/Fluckiger 2:1(16:21, 21:17, 15:8)
Ciężkowska/Łunio - Gillies/Wylie 2:0 (21:9, 21:10)
Piątek (7 czerwca)
Lejawa/Beta - Paterson/Ramsay  2:0 (21:12, 21:19)
Niederhauser/Kernen - Ciężkowska/Łunio 0:2 (17:21, 17:21)
Lorenz/Rietschel - Lejawa/Beta 2:0 (21:19, 21:19)
Sobota (8 czerwca)
Runda 24
Madsen/Krogh - Lejawa/Beta 0:2 (11:21, 15:21)
Runda 16
Ciężkowska/Łunio - Beutel/Uhl 2:0 (23:21, 21:17)
Hammarberg/Berger - Lejawa/Beta 2:1 (21:16, 16:21, 15:11)
Ćwierćfinały
Carro/Serrano - Ciężkowska/Łunio 0:2 (22:24, 15:21)
16:00 Mecz o 1. miejsce (K)

Pełen harmonogram oraz wyniki wszystkich meczów można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ.