BPT Futures Kraków: Krzemiński/Pietraszek ze srebrnymi medalami

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

09 cze 2024

Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek w niedzielę kontynuowali swoją zwycięską passę w turnieju Beach Pro Tour Futures w Krakowie. Duet polskich 18-latków wygrał półfinałowe spotkanie z belgijską parą Vandecaveye/Vandecaveye, aby kilka godzin później zagrać w wielkim finale tej imprezy. Niestety w meczu o złoto Polacy musieli uznać wyższość niemieckiej pary Sowa/Just, jednak srebrne medale to ogromny sukces naszej młodej pary, która była rewelacją turnieju w Krakowie.

Krzemiński/Pietraszek - Vandecaveye, Lo./Vandecaveye G. 2:1 (21:18, 15:21, 19:17)

Polacy świetnie otworzyli mecz, wychodząc przy zagrywce Jakuba Krzemińskiego na prowadzenie 5-2. Od początku meczu bardzo dobrze w bloku grał Szymon Pietraszek. Belgowie doprowadzili do remisu 8-8 i od tego momentu Biało-Czerwoni kilkukrotnie wysuwali się na dwu- lub trzypunktowe prowadzenie, które rywale dość szybko niwelowali. Końcówka seta należała jednak do młodych Polaków, którzy od stanu 18-18 wygrali trzy kolejne akcje - najpierw dwa punktowe ataki zapisał na swoim koncie Pietraszek, a następnie jego punkt z zagrywki zakończył seta 21-18.

Drugi set rozpoczął się lepiej dla Belgów - tym razem to oni prowadzili 5-2 i utrzymywali bezpieczny dystans po skutecznych zagraniach Gillsa Vandecaveye 11-7. Przy zagrywce Jakuba Krzemińskiego Polacy na chwilę zbliżyli się do Belgów na dwa punkty (11-9), jednak ci błyskawicznie odpowiedzieli punktową serią (15-10) i ostatecznie rozstrzygnęli tego seta 21-15 na swoją korzyść.

Polacy otworzyli tie-breaka, prowadząc 3-1. Skuteczne zagrania obu Biało-Czerwonych pozwoliły im utrzymywać przewagę, która w połowie tej partii wzrosła do 8-5. Belgowie nie składali jednak broni i zdołali doprowadzić do remisu 9-9 po asie serwisowym Louisa Vandecaveye. Po krótkim okresie gry punkt za punkt, rywale odskoczyli na prowadzenie 13-11, punktując w bloku. Jednak świetny serwis a następnie atak z przechodzącej Szymona Pietraszka dały remis 13-13. Pierwsi dwie szanse na wywalczenie awansu do wielkiego finału mieli Belgowie, ale obie piłki meczowe zostały wybronione przez Polaków, którzy w tym rozgrywanym na przewagi secie również nie wykorzystali swoich dwóch szans na zamknięcie meczu. Na szczęście trzecia padła łupem polskich zawodników - świetny serwis Krzemińskiego, z którym nie poradzili sobie rywale zakończyła to spotkanie. Jakub Krzemiński zdobył w tym spotkaniu 17 punktów (16 ataków - 42% skuteczności i 1 as), a Szymon Pietraszek 17 (14 ataków - 47% skuteczności i 3 punktowe bloki).

25650e

Krzemiński/Pietraszek - Sowa/Just 0:2 (8:21, 13:21)

Finałowy mecz zaczął się bardzo źle dla naszych młodych reprezentantów, którzy w porównaniu do poprzednich spotkań nie mogli złapać swojego rytmu gry i stracili na animuszu, co skrzętnie wykorzystywali rywale - błyskawicznie uciekając z wynikiem z 7-3 do 16-5. Polacy popełniali dużo błędów własnych (aż 10) i to właśnie autowy atak zamknął pierwszą partię 21-8.

Drugi set również od początku nie układał się po myśli polskiej pary, gdyż rywale objęli prowadzenie 3-0. Choć przy zagrywce Justa Niemcy ponownie uciekli z wynikiem na 7-2, Polacy zdołali zmniejszyć dystans do trzech oczek (8-5). Jednak już na przerwie technicznej prowadzenie bardziej doświadczonych rywali ponownie wynosiło 5 punktów (13-8). Z takim zapasem punktowym para Just/Sowa grała z pełną swobodą pewnie zmierzając po złote medale turnieju w Krakowie. Potężny atak Justa przypieczętował triumf Niemców. Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek w swoim debiutanckim występie wywalczyli srebrne medale.

25650d

VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa - harmonogram i wyniki Polaków
Czwartek (6 czerwca)
Kwalifikacje
Runda 1
Friedl, F./Huber, A. – Wanat/Warych 2:0 (21:16, 21:15)
Weber/Hilbert – Chiniewicz/Paszkowski 1:2 (19:21, 21:18, 12:15)
Runda 2
Chiniewicz/Paszkowski - Alfieri/Andreatta, T. 0:2 (17:21, 14:21)
Piątek (7 czerwca)
Faza grupowa
Brożyniak/Janiak - Waber/Jezek 2:0 (27:25, 23:21)
Danilo/Williams - Krzemiński/Pietraszek 1:2 (21:16, 12:21, 10:15)
Vandecaveye Lo./Vandecaveye - Korycki/Kruk 2:1 (18:21. 21:17, 15:11)
Dzavoronok/Dumek - Besarab/Florczyk 2:0 (21:19, 21:16)
Brożyniak/Janiak - Juchnevic/Vasiljev 2:0 (21:17, 21:16)
Krzemiński/Pietraszek - Friedl F./Huber A. 0:2 (19:21, 16:21)
Sobota (8 czerwca)
Korycki/Kruk - Alfred/Carcasse 2:0 (21:14, 21:14)
Alfieri/Andreatta - Besarab/Florczyk 2:0 (21:16, 21:16)
Runda 12
Korycki/Kruk - Krzemiński/Pietraszek 0:2 (15:21, 20:22)
Ćwierćfinały
Brożyniak/Janiak - Krzemiński/Pietraszek 0:2 (18:21, 14:21)
Niedziela (9 czerwca)
Półfinały
Sowa/Just - Alfieri/Andreatta 2:0 21:15, 21:18)
Mecze medalowe
Mecz o 3. miejsce: Vandecaveye, Lo./Vandecaveye G. - Alfieri/Andreatta 2:1 (21:19, 19:21, 15:11)
Mecz o 1. miejsce: Krzemiński/Pietraszek - Sowa/Just 0:2 (8:21, 13:21)

Pełen harmonogram oraz wyniki wszystkich spotkań można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ.