ME U22: Ciężkowska/Łunio wicemistrzyniami Europy!

Siatkówka plażowaReprezentacjeMłodzież

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorki

Martyna Szydłowska

09 cze 2024

Ubiegłoroczne mistrzynie Europy do lat 20 - Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio zostały wicemistrzyniami Starego Kontynentu do lat 22 w Termal, Yalova w Turcji. W półfinale Polki w tie-breaku wygrały półfinałowe spotkanie z reprezentantkami Ukrainy, ale w finale uległy po trzysetowej walce czeskiej parze Pavelkova/Pavelkova.

Ciężkowska/Łunio - Serdiuk/Romaniuk 2:1 (18:21, 21:15, 15:9)

Od początku pierwszego seta półfinałowego spotkania to Ukrainki kontrolowały jego przebieg, wychodząc na prowadzenie 4-2 po ataku Serdiuk. Polki przy zagrywce Ciężkowskiej doprowadziły do remisu 7-7 i przez moment gra toczyła się punkt za punkt. Jednak już przy stanie 12-10 rywalki znowu odskoczyły na dwa oczka przy stanie 12-10 i utrzymywały dwupunktowe prowadzenie przez większość seta - Polki po solidnych atakach Łunio zdołały wyrównać na 14-14 i 17-17, jednak świetne zagrania Romaniuk przeważyły w końcówce seta.

Polki powróciły na boisku w pełni zdeterminowane, aby zrewanżować się za poprzednią partię i wyśmienicie otworzyły drugiego seta, wywierając presję zagrywką - najpierw serię w polu zagrywki miała Ula Łunio (3-0) a następnie Gosia Ciężkowska (6-1). Perfekcyjne zagrania obu naszych zawodniczek pozwalały im systematycznie powiększać prowadzenie (8-2, 15-6). Ukrainki długo nie były w stanie znaleźć odpowiedzi na perfekcyjną grę Polek (20-11), jednak w końcówce przy zagrywce Romaniuk nieco zniwelowały straty. Ostatecznie set zakończył się wynikiem 21-15.

Tie-break był zaciętą walką o każdy punkt. Polki przy dobrej zagrywce Ciężkowskiej, która punktowała również w bloku, odskoczyły na 5-2 i powiększyły dystans do pięciu punktów (8-3) z Łunio w polu serwisowym. Kolejny punkt w bloku wypracowała Ciężkowska. Mimo rosnącej przewagi Polek, Ukrainki dalej twardo walczyły nie szczędząc sił w obronie. Pomimo długich wymian to nasze zawodniczki zapisywały punkty na swoim koncie (11-5), pewnie zmierzając po miejsce w wielkim finale. Autowa zagrywka rywalek zakończyła mecz wynikiem 15-9.

Urszula Łunio zdobyła w tym spotkaniu 15 punktów (13 ataków, 1 blok, 1 as), a Małgorzata Ciężkowska 11 (8 ataków, 2 bloki, 1 as).

Ciężkowska/Łunio - Pavelkova K./Pavelkova A. 1:2 (21:14, 17:21, 10:15)

Początek meczu o mistrzostwo Starego Kontynentu do lat 22 był dość wyrównany. Jednak od stanu 9-8 Polki przejęły inicjatywę i zaczęły dominować na boisku. Przy zagrywce Gosi Ciężkowskiej wysunęły się na prowadzenie 15-9. Bardzo dobrze w ataku spisywała się Urszula Łunio, na której spoczywała większość zagrań ofensywnych. Obie nasze zawodniczki wywierały na przeciwniczkach presję zagrywką, a atak Łunio zamknął partię otwarcia 21-14.

Czeszki były zdeterminowane, aby wrócić do gry o złoto i świetnie otworzyły kolejną partię, prowadząc 5-1. Polki poprosiły o czas i zdołały zniwelować różnicę do dwóch punktów (6-4), a następnie przy zagrywce Małgorzaty Ciężkowskiej zremisować 13-13, wówczas rywalki wrzuciły na wyższy bieg, zapisując kolejne cztery akcje na swoim koncie (17-13). Taka przewaga pozwoliła im dość swobodnie rozstrzygnąć tego seta 21-17.

As Urszuli Łunio otworzył tie-breaka, jednak Czeszki szybko ruszyły z kontrą i to one odskoczyły na trzy punkty (5-2), bardzo dobrze grając w bloku i z pola zagrywki. Nasze zawodniczki jednak również zaczęły odpowiadać dobrymi zagraniami, remisując 6-6. Przez dłuższą chwilę trwał wyścig punkt za punkt, obie pary wymieniły mocne ataki. Przełamanie przyszło przy stanie 10-9. Wówczas asa zaserwowała Katarina Pavelkova zaczynając marsz po zwycięstwo. Skuteczne zagrania obu sióstr, a na koniec punkt z zagrywki Anny Pavelkovej dały Czeszkom tytuł. Polki tym samym zostały wicemistrzyniami w tej kategorii wiekowej.

W finale Urszula Łunio zdobyła 15 punktów (13 ataków, 2 asy), a Małgorzata Ciężkowska 11 (6 ataków, 2 bloki, 3 asy).

Brązowe medale zdobyły Łotyszki Ebere/Konstantinova, które w tie-breaku pokonały Ukrainki. Wśród mężczyzn brąz wywalczyła francuska para Canet/Rotar. W finale Szwedzi Holting Silsson/Andersson pokonali norweski duet Mol/Aas.

25651c

Mistrzostwa Europy U22 w siatkówce plażowej - harmonogram i wyniki polskich par
Czwartek (6 czerwca)
Faza grupowa
Ciężkowska/Łunio - Hododi/Miu 2:0 (21:11, 21:17)
Lejawa/Beta - Friedli/Fluckiger 2:1(16:21, 21:17, 15:8)
Ciężkowska/Łunio - Gillies/Wylie 2:0 (21:9, 21:10)
Piątek (7 czerwca)
Lejawa/Beta - Paterson/Ramsay  2:0 (21:12, 21:19)
Niederhauser/Kernen - Ciężkowska/Łunio 0:2 (17:21, 17:21)
Lorenz/Rietschel - Lejawa/Beta 2:0 (21:19, 21:19)
Sobota (8 czerwca)
Runda 24
Madsen/Krogh - Lejawa/Beta 0:2 (11:21, 15:21)
Runda 16
Ciężkowska/Łunio - Beutel/Uhl 2:0 (23:21, 21:17)
Hammarberg/Berger - Lejawa/Beta 2:1 (21:16, 16:21, 15:11)
Ćwierćfinały
Carro/Serrano - Ciężkowska/Łunio 0:2 (22:24, 15:21)
Niedziela (9 czerwca)
Półfinały
Ciężkowska/Łunio - Serdiuk/Romaniuk  2:1 (18:21, 21:15, 15:9)
Pavelkova/Pavelkova - Ebere/Konstantinova 2:1 (18:21, 21:17, 15:3)
Mecze medalowe
Mecz o 3. miejsce (K): Serdiuk/Romaniuk - Ebere/Konstantinova 1:2 (21:17, 19:21, 12:15)
Mecz o 1. miejsce (K): Ciężkowska/Łunio - Pavelkova/Pavelkova 1:2 (21:14, 17:21, 10:15)

Pełen harmonogram oraz wyniki wszystkich meczów można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ.