Plebiscyt Przeglądu Sportowego: Aleksander Śliwka

fot. FIVB, CEV

Plebiscyt Przeglądu Sportowego: Aleksander Śliwka

Kategoria

SiatkówkaReprezentacjeSeniorzy

Autor

Anna Daniluk

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

04 sty 2024

W 89.Plebiscycie na najlepszego Sportowca Polski, organizowanym przez Przegląd Sportowy, piłka siatkowa może pochwalić się pokaźnym gronem nominowanych. Jednym z nich jest Aleksander Śliwka, który wraz z reprezentacją Polski w tym sezonie wygrał wszystko, co było do wygrania.

Aleksander Śliwka urodził się 24 maja 1995 roku w Jaworze i to właśnie w swoim rodzinnym mieście zdobywał pierwsze siatkarskie szlify. W lokalnym Spartakusie umiejętności doskonalił pod okiem trenerki Marty Czyczerskiej oraz mamy Doroty, które nie tylko podtrzymały jego miłość do piłki siatkowej, ale przede wszystkim nauczyły niezbędnej w sporcie dyscypliny. Ta, połączona z ogromną ambicją, musiała doprowadzić młodego siatkarza do SMS PZPS Spały – kuźni talentów, której najwybitniejsi absolwenci od lat trafiali w szeregi reprezentacji Polski. To właśnie podczas nauki w szkole Aleksander Śliwka został powołany do młodzieżowych kadr, z którymi zdobywał pierwsze medale imprez mistrzowskich. Wicemistrzostwo Europy i brązowy medal mistrzostw świata w kategorii kadet (2013), a w kolejnym roku wicemistrzostwo Europy juniorów potwierdziły, że obrana przez niego droga jest słuszna, a „przygoda” z siatkówką zaczyna się rozpędzać.

Po wyzwaniach młodzieżowych przyszedł czas na seniorską siatkówkę. AZS Politechnika Warszawska, Indykpol AZS Olsztyn, Asseco Resovia Rzeszów, a od 2018 roku niezmiennie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, powiększyły medalowy dorobek Aleksandra Śliwki o nowe trofea, a jego siatkarską historię o kolejne kamienie milowe. Po udanym sezonie w Warszawie został dostrzeżony przez ówczesnego trenera reprezentacji Polski – Stephana Antigę – i powołany do szerokiej kadry. Sen o debiucie w pierwszej reprezentacji ziścił się we włoskim Pesaro, w 2017 roku podczas rozgrywek Ligi Światowej. W trudnym meczu Brazylia – Polska, Biało-Czerwoni pokonali 3:2 mistrzów olimpijskich, a Aleksander Śliwka zakończył to spotkanie z dwunastoma punktami na koncie - Nawet nie marzyłem o takim debiucie. Może dlatego mnie to nie sparaliżowało. Wchodząc na boisko założyłem sobie, że muszę robić swoje i jakoś wykorzystać tę szansę daną przez trenera – mówił bezpośrednio po tym meczu na antenach Polsatu Sport.

25067c

Rok 2018 był absolutnym przełomem. To wtedy, we wrześniu, Aleksander Śliwka został mistrzem świata, a jego kariera niewyobrażalnie przyspieszyła. Medale klubowe i kolejne krążki zdobywane wraz reprezentacją Polski zaprowadziły go na siatkarski szczyt, który miał swoją kulminację w zakończonym niedawno roku 2023.

25067d

To właśnie wtedy Aleksander Śliwka razem z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle po raz trzeci z rzędu zdobył złoto Ligi Mistrzów (wcześniej w maju 2021 i  maju 2022). Wspólnie z reprezentacją Polski, po raz pierwszy od 2012 roku sięgnął po złoto Siatkarskiej Ligi Narodów (wcześniej Ligi Światowej). Po raz pierwszy od 2009 roku wygrał złoto mistrzostw Europy. Po raz pierwszy, pod nieobecność Bartosza Kurka, pełnił obowiązki kapitana reprezentacji Polski i wraz z kadrowymi kolegami wygrał turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich – Paryż 2024.

Po raz pierwszy, Aleksander Śliwka, jest też nominowany w elitarnym Plebiscycie na najlepszego Sportowca Polski, organizowanym przez Przegląd Sportowy. Fakt ten, jak sam powtarza, jest spełnieniem marzeń.

- Jest to dla mnie ogromnym zaszczytem i tak samo wielką dumą znaleźć się w gronie nominowanych w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Oglądając to wydarzenie jako mały chłopiec, marzyłem żeby kiedyś dane było mi być wśród tak wybitnych sportowców – mówi nasz reprezentant – Czuję jednak lekkie zakłopotanie, bo mimo, że Polska Siatkówka ma i tak aż cztery nominacje, to myślę, że większa liczba moich kolegów z drużyny mogłaby się tam znaleźć, bo to był dla nas naprawdę wspaniały rok! – dodał.

Głosy na Aleksandra Śliwkę obecnie można oddawać na dwa sposoby:

  1. Poprzez stronę internetową https://plebiscyt.przegladsportowy.pl/ oraz www.polsatsport.pl (kandydat nr 17). Do 5 stycznia do godz. 12:00 (!)
  2. za pomocą SMS o treści 17 wysłanego pod numer Kosz SMS-a każdorazowo wynosi 3,69 zł z VAT. Do 5 stycznia do godz. 16:00 (!). Z jednego numeru telefonu komórkowego można wysłać maksymalnie 30 głosów na danego kandydata w I etapie Plebiscytu.

W ramach II Etapu Plebiscytu głosowanie odbywać się będzie wyłącznie za pomocą SMS.

Druga tura głosowania rozpocznie się 6 stycznia 2024 o godzinie 20:00 wraz z przedstawieniem finałowej „10” Nominowanych Sportowców i zakończy się zgodnie z informacją słowno-graficzną podaną w trakcie Audycji.

Jeśli Aleksander Śliwka znajdzie się w II Etapie Plebiscytu, będzie można głosować na niego za pomocą SMS-a o treści 17 wysłanego pod numer 7371.  W II Etapie Plebiscytu głosujący może wysłać dowolną liczbę SMS-ów, a każdy SMS oznacza jeden ważny głos.

Najważniejsze medale Aleksandra Śliwki:

  • Seniorskie (reprezentacyjne): złoto mistrzostw Europy (2023), złoto Siatkarskiej Ligi Narodów (2023), srebro mistrzostw świata (2022), brąz Siatkarskiej Ligi Narodów (2022), brąz mistrzostw Europy (2021), srebro Siatkarskiej Ligi Narodów (2021), srebro Pucharu świata 2019, brąz mistrzostw Europy (2019), złoto mistrzostw świata (2018), brąz Ligi Europejskiej (2015)
  • Seniorskie (klubowe): złoto Ligi Mistrzów (2023), srebro mistrzostw Polski (2023), złoto Pucharu Polski (2023), złoto Superpucharu Polski (2023), złoto Ligi Mistrzów (2022), złoto mistrzostw Polski (2022), złoto Pucharu Polski (2022), złoto Ligi Mistrzów (2021), srebro mistrzostw Polski (2021), złoto Pucharu Polski (2021), złoto Superpucharu Polski (2020, 2019), złoto mistrzostw Polski (2019), złoto Pucharu Polski (2019), srebro mistrzostw Polski (2016).
  • Młodzieżowe: złoto Młodej Ligi (2014), srebro mistrzostw Europy juniorów (2014), brąz mistrzostw świata kadetów (2013), srebro ME kadetów (2013), srebro Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (2013).

89PPS glowki 1080x1080 sms nr17

#TAGI

  • reprezentacje
  • reprezentacje/seniorzy