Europejskie puchary: dreszczowiec Zaksy i cenne zwycięstwo Budowlanych

SiatkówkaRozgrywki krajowe

Martyna Szydłowska

01 lut 2024

Emocji nie brakowało, jednak środowy wieczór w europejskich pucharach, polskie kluby mogą uznać za udany. W barażach o ćwierćfinał Ligi Mistrzów Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle sięgnęła po zwycięstwo Halkbankiem Ankara po niezwykle dramatycznym pięciosetowym meczu, a Grot Budowlani Łódź pokonał 3-1 Beziers VB w ćwierćfinale Pucharu CEV.

Grupa Azoty KĘDZIERZYN-KOŹLE vs Halkbank ANKARA 3-2 (21-25, 25-22, 25-21, 16-25, 15-12) - Statystyki

Obrońcy tytułu trafili na niezwykle wymagającego przeciwnika w barażach o wejście do ćwierćfinały, bowiem w szeregach Halkbanku Ankara występują obecnie Nimir Abdel-Aziz i Earvin Ngapeth. W hali Azoty, goście mocno otworzyli spotkanie (8-4) i chociaż zawodnicy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pod wodzą Adama Swaczyny próbowali odwrócić losy pierwszej partii, ta padła łupem rywali. Wszystko wskazywało, że podobnie potoczy się druga odsłona, jednak od stanu 15-19 ZAKSA odrodziła się. Z Łukaszem Kaczmarkiem za zagrywce, gospodarze wygrali sześć kolejnych akcji, wychodząc na prowadzenie 21-19. Perfekcyjnym blokiem na Abdel-Azizie popisał się Marcin Janusz, a punktowymi liderami zespołu byli Kaczmarek i Bednorz.

Trzecia partia od początku przebiegała pod dyktando gospodarzy, którzy prowadzili również w czwartej odsłonie. Jednak od stanu 12-10 po kontrowersyjnej kartce dla naszego atakującego zespół stracił koncentrację, co skrzętnie wykorzystali rywale, doprowadzając do tie-breaka. Piąty set rozpoczął się prowadzeniem 5-2 dla tureckiego klubu, ale dwa asy serwisowe Bednorza doprowadziły do remisu 5-5. Przy zmianie stron (8-6) doszło do ogromnego zamieszania z wynikiem, które przerwało grę na kilkanaście minut. Zawodnicy Zaksy nie pozwolili jednak wybić się z rytmu i sięgnęli po zwycięstwo.

Kaczmarek z dorobkiem 23 punktów (3 asy, 20 ataków - 57% skuteczności) był najlepiej punktującym zawodnikiem i został wybrany MVP spotkania. Bartosz Bednorz zgromadził dwa punkty mniej (3 bloki, 2 asy, 16 ataków). Rewanżowe spotkanie w Ankarze odbędzie się 7 lutego.

25136a 1

Grot Budowlani ŁÓDŹ vs BEZIERS VB 3-1 (20-25, 25-21, 25-20, 25-23) - Statystyki

Zawodniczki Grot Budowlani Łódź po odpadnięciu z Ligi Mistrzyń kontynuują rywalizację na europejskich parkietach w Pucharze CEV. Ich rywalkami w walce o półfinał są zawodniczki francuskiego Beziers VB. W łódzkiej Sport Arenie, zawodniczki Macieja Biernata przegrały pierwszą partię, jednak w kolejnych trzech odsłonach pokonały rywalki. Łodzianki miały swoje problemy szczególnie w czwartym - niezwykle ważnym - secie, jednak chociaż przegrywały 21-17 zdołały wywalczyć zwycięstwo za trzy punkty i do awansu do półfinału potrzebują tylko dwóch setów w rewanżowym spotkaniu zaplanowanym na 6 lutego. Liderką Budowlanych była Mackenzie May (23 punkty). Bardzo dobrze na boisku spisywała się Małgorzata Lisiak - 11 punktów (4 bloki, 1 as, 6 ataków przy 75% skuteczności).