Volleyball World ogłosiło dzisiaj kilka znaczących zmian w formacie Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL). Począwszy od 2025 roku aż 18 drużyn będzie występować w tych elitarnych rozgrywkach, a to oznacza, że w sezonie 2024 żadna reprezentacja nie zostanie relegowana.
Od 2025 roku w Siatkarskiej Lidze Narodów kobiet i mężczyzn występować będzie po 18 drużyn (zamiast dotychczasowych 16), a uczestnicy nie będą już podzieleni na zespoły stałe (które bez względu na osiągane wyniki miały gwarantowany udział w kolejnych edycjach) i pretendentów (którzy bronili się przed spadkiem). Tym samym na koniec tegorocznej edycji VNL żadna drużyna nie straci swojego miejsca w tych prestiżowych rozgrywkach, a w edycji 2025 dołączą do nich zwycięzcy Challenger Cup 2024 oraz po jednej najwyżej uplasowanej w Światowym Rankingu FIVB (odpowiednio mężczyzn i kobiet) drużynie bez kwalifikacji do VNL.
Począwszy od edycji 2025, w związku z odejściem od podziału na drużyny ze statusem stałych i pretendentów, z rozgrywek relegowany będzie najniżej sklasyfikowany zespół po zakończeniu danej edycji. W kolejnym roku zastąpi go najwyżej sklasyfikowana reprezentacja w rankingu FIVB, która nie miała kwalifikacji do udziału w Siatkarskiej Lidze Narodów.
Ze względu na większą liczbę uczestniczących drużyn, nową strukturę zyska harmonogram fazy wstępnej. Zmianie nie ulegnie jednak liczba meczów rozgrywanych przez każdą z drużyn - każdy z uczestników w tej fazie rozegra 12 meczów w ciągu trzech tygodni rozgrywek. Jednak każdego tygodnia rozgrywane będą trzy grupy po sześć drużyn każda w trzech różnych lokalizacjach, a liczba dni turniejowych zostanie zmniejszona z sześciu do pięciu.
Zawodnicy zyskają dodatkowy tydzień odpoczynku, gdyż po zakończeniu drugiego tygodnia zmagań siatkarzy nastąpi tydzień przerwy w rozgrywkach (w którym nie będzie ani turniejowych meczów mężczyzn ani kobiet).
W nowym formacie będzie rozgrywanych 216 meczów w fazie wstępnej, a w sumie 232 spotkani wliczając w to ćwierćfinały, półfinały i mecze medalowe siatkarzy i siatkarek. W rundzie finałowej nie wprowadzono żadnych modyfikacji.
Edycja na 2028 rok, czyli rok igrzysk olimpijskich w Los Angeles, będzie miała bardziej zwarty format, jednak te zmiany będą potwierdzone w późniejszym terminie.
Volleyball World oczekuje, że zmiany te pozwolą VNL jeszcze bardziej zwiększyć zasięg na całym świecie, usprawnić harmonogram rozgrywek, a także zapewnić dodatkowy czas na regenerację i przygotowanie drużyn oraz zwiększyć potencjał komercyjny, sprawiając, że VNL będzie jeszcze lepszym doświadczeniem dla zawodników, kibiców, miast gospodarzy i wszystkich pozostałych stron. Celem jest, aby VNL pozostało światowej klasy widowiskiem zarówno dla fanów przed telewizorami, jak i tych obecnych na trybunach.