ME U20 na śniegu: Obie polskie drużyny meldują się w półfinałach! (aktualizacja)

Siatkówka plażowaReprezentacjeMłodzież

Martyna Szydłowska

02 mar 2024

Sobota była niezwykle udanym dniem dla naszych drużyn rywalizujących w Bakuriani w pierwszych Mistrzostwach Europy U20 w siatkówce śniegu. W ostatnim dniu zmagań w fazie grupowej zarówno nasze siatkarki, jak i siatkarze pokonali drużyny z Gruzji i Turcji, awansując do najlepszej czwórki turnieju. Półfinały oraz mecze medalowe z udziałem naszych drużyn będą rozgrywane w niedzielę. W 1/2 finału rywalami Polaków będą Bułgarzy, a Polki zmierzą się z Włoszkami.

Nasza drużyna kobiet w składzie Joanna Bartosiewicz, Paulina Łabuz, Julia Radelczuk i Zuzanna Rapczyńska prowadzona przez trenera Rafała Szternela otworzyła dzień meczem z Gruzinkami - Tekle Epremidze, Melanie Katsitadze, Ani Mdivani, Ani Gelashvili. Polki dominowały na boisku, dyktując warunki rywalkom i szybko rozstrzygając mecz na swoją korzyść w zaledwie 20 minut (15-9, 15-6).

W kluczowym dla kwestii awansu do półfinałów meczu, Polki podejmowały drużynę Turcji 1, w której występowały Sue Simdim, Ceylin Sayar, Sahra Yuceturk i Petek Civan. Biało-Czerwone wygrały to niezwwykle zacięte spotkanie 2-1 i z dorobkiem trzech zwycięstw i jednej porażki awansowały do fazy medalowej z drugiego miejsca w grupie A, pierwsza lokata przypadła Czeszkom. Z grupy B awansowały z kolei Włoszki i Turczynki 2.

25243a

Podopieczni trenera Tomasza Sińczaka - Artem Besarab, Szymon Beta, Jakub Krzemiński, Szymon Pietraszek również rozpoczęli sobotę od meczu z reprezentantami gospodarzy. Gruzini występujący w składzie Mamuka Chakhnakia, Tornike Kamkamidze, Sandro Natsvlishvili, Giorgi Natsvlishvili postawili wysoko poprzeczkę naszym zawodnikom, którzy w piątek bez straty seta wygrali oba spotkania. Pierwszy set był niezwykle zacięty, a drużyny szły punkt za punkt. Polacy jako pierwsi mieli szansę na zamknięcie seta, jednak ostatecznie to gospodarze rozstrzygnęli tę partię na swoją korzyść 18-16. To podrażniło ambicje naszych zawodników, którzy wyśmienicie otworzyli kolejny set (7-1) i wygrali go z imponującą przewagą 15-5, doprowadzając do tie-breaka. Ten lepiej układał się dla gospodarzy, którzy prowadzili 9-5. Biało-Czerwoni się jednak nie poddali i systematycznie odrabiali straty, remisując przy stanie 11-11, a następnie zamykając mecz 15-12.

W ostatnim meczu Grupy A, Polacy podejmowali drugą niepokonaną drużynę - Turcję 1 (Tuna Imdat, Baris Guldali, Ahmet Can Tur, Mehmet Turkel). Nasi zawodnicy, choć mieli już zagwarantowany awans do półfinałów byli zdeterminowani, aby wygrać grupę z kompletem zwycięstw i w  świetnym stylu w dwóch setach (15-5, 15-12) pokonali Turków, którzy podobnie jak nasz zespół wystąpią w półfinałach. Grupę B wygrali Czesi, a drugie miejsce zajęli Bułgarzy, którzy będą rywalami Polaków.

Mistrzostwa Europy U20 w Siatkówce na Śniegu - harmonogram i wyniki Polaków

Piątek (1 marca)
Czechy - Polska (K) 2:1 (15-10, 12-15, 16-14)
Włochy - Polska (M) 0:2 (9-15 12-15)
Rumunia - Polska (K) 0:2 (8-15 10-15)
Mołdawia - Polska (M) 0:2 (14-16, 13-15)
Sobota (2 marca)
Gruzja 1 - Polska (K) 0:2 (9-15, 6-15)
Gruzja 1 - Polska (M) 1:2 (18-16, 5-15, 12-15)
Polska - Turcja 1 (K) 2:1 (16:18, 15:13, 15-8)
11:10 Mecz o 1. miejsce (M)

Niedzielne mecze półfinałowe i medalowe będą transmitowane na kanale YouTube CEVolleyball, dodatkowo mecze medalowe będzie można obejrzeć również na antenie Polsat Sport News. Więcej informacji o turnieju można znaleźć tutaj.