MP Juniorów Bartoszyce 2024 - dzień 3

SiatkówkaRozgrywki krajoweMłodzieżowe Mistrzostwa Polski

Anna Daniluk

07 mar 2024

Trzeci dzień MP Juniorów w Bartoszycach. Sponsorem turnieju i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest Grupa ORLEN.

Środa była dniem decydującym o awansie do najlepszej czwórki zmagań. Pewnym gry w finałach, jeszcze przed ostatnimi meczami, były drużyny KS Metro Family Warszawa (grupa A) i Trefl Gdańsk (grupa B), które wygrały po dwa spotkania. Jedno zwycięstwo na koncie miały KS Lechia Tomaszów Mazowiecki i Enea Energetyk Poznań (grupa A) oraz AT Jastrzębski Węgiel i Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa (grupa B).

Po pełnym emocji dniu zmagań, w strefie medalowej pozostali: KS Metro Family Warszawa, Trefl Gdańsk, Enea Energetyk Poznań i Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa.

Zachęcamy do stosowania w mediach społecznościowych oficjalnego hasztaga: #MPJunior

*INFORMACJA: Na prośbę Trenerów zdecydowano o przesunięciu o godzinę meczów medalowych MPJ. Mecz o 3.miesce rozpocznie się o 11:00, a finał czempionatu o 13:30.

GRUPA A: SMS Sparta AGH Kraków - KS Metro Family Warszawa 3:0 (25:19, 25:21, 25:22), MVP: Jakub Rutkowski

Dzień otworzył mecz SMS Sparty AGH Kraków z KS Metro Family Warszawa. Zespół ze stolicy był już pewny awansu do półfinału, dlatego trener Jacek Jankowski zdecydował się dać swoim podstawowym zawodnikom nieco odpoczynku, desygnując do gry zmienników. Kraków rozpoczął to spotkanie od bardzo dobrej dyspozycji w polu serwisowym i ofensywie, dzięki czemu szybko przejął inicjatywę w tym starciu. Pierwszy set wygrał wysoko, bo 25:19. W drugiej odsłonie krakowianie do swojej skutecznej gry, dołożyli jeszcze punktowe bloki, przez co skomplikowali warszawianom grę w ataku. Podopieczni Jacka Jankowskiego nie przekroczyli w tym elemencie 30%, a przy takiej jakości ciężko było myśleć o przełamaniu. Trzecia i ostatnia odsłona również padła łupem Sparty, która mimo roszad w składzie Metra, nie straciła żadnego ze swoich atutów. Statuetka MVP trafiła do Mateusza Rudowskiego, który w tej potyczce zapisał na koncie 13 punktów i 60% skuteczności w ataku.

Statystyki meczowe: 09_KRK_WAW.pdf

GRUPA A: KS Lechia Tomaszów Mazowiecki – Enea Energetyk Poznań 1:3 (24:26, 25:23, 21:25, 22:25), MVP: Maciej Pacholski

Zgodnie z przewidywaniami drugi mecz dnia przyniósł kibicom najwięcej emocji. W starciu Enei Energetyka Poznań i KS Lechii Tomaszów Mazowiecki zwycięzca zgarniał wszystko, a więc awans do półfinałów turnieju. Pierwszy set wydawał się zmierzać w stronę pewnego zwycięstwa tomaszowian, którzy prowadzili już 19:14. Wtedy jednak do gry podłączył się Energetyk, który wykorzystał przestój rywali. Seria punktowa niemal zupełnie zniwelowała stratę, a przede wszystkim nadszarpnęła komfort zawodników Lechii, którzy popełniali coraz więcej własnych błędów. Ta część meczu zakończyła się grą na przewagi, którą wygrali poznanianie. Porażka w poprzedniej partii ciążyła siatkarzom z Tomaszowa, którzy odstąpili pola przeciwnikom w początkowej fazie seta (3:8). Chwila niemocy nie trwała jednak długo – Lechia wróciła do gry i zaczęła odrabiać stratę. W tym secie znów oglądaliśmy bardzo emocjonującą walkę, jednak tym razem w końcówce lepsi okazali się zawodnicy z centralnej Polski, którzy wyrównali stan meczu. Trzeci set należał jednak do poznanian, którzy atakowali z imponującą ponad 60-procentową skutecznością, a dodatkowo czterokrotnie zatrzymali przeciwników na siatce. Gracze Energetyka kontrolowali czwartą odsłonę (16:12, 21:16) i jedynie w końcówce obniżyli swój poziom, co natychmiast spróbowała wykorzystać Lechia. Dystans między obiema drużynami był jednak zbyt duży. Poznań wygrał mecz 3:1 i przypieczętował swój awans do strefy medalowej. MVP wybrano Macieja Pacholskiego, który zakończył spotkanie z 24 punktami na koncie i fenomenalną prawie 80% skutecznością w ataku (!).

Statystyki meczowe: 10_TOM_MAZ_POZ_2.pdf

GRUPA B: TAURON Gwardia Wrocław – Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa 0:3 (15:25, 17:25, 22:25), MVP: Oleksandr Boiko

Bardzo ciekawie wyglądała sytuacja w grupie B. Szanse na awans do półfinałów miał zarówno Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa, jak i AT Jastrzębski Węgiel. Jako pierwsi swój mecz zagrali częstochowianie, którzy zmierzyli się z TAURON Gwardią Wrocław. Obie drużyny przystąpiły do meczu z zupełnie różnym poziomem motywacji – AZS miał we własnych rękach kwestie awansu do czwórki, wrocławianie mogli jedynie zapewnić sobie udział w meczu o 5.miejsce. Od pierwszej do ostatniej piłki byliśmy więc świadkami jednostronnego starcia. Zdeterminowani siatkarze Częstochowy przewyższali rywali w każdym elemencie. W całym meczu posłali siedem punktowych zagrywek, atakowali z ponad 60-procentową skutecznością i zablokowali zawodników Gwardii dziewięć razy. Fantastycznie w tym meczu spisywał się Oleksandr Boiko, który zapisał na koncie łącznie 21 punktów i skończył 17 z 21 ataków (!).

Statystyki meczowe: 11_CZE_WRO.pdf

GRUPA B: Trefl Gdańsk - Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel SA 3:2 (27:25, 18:25, 25:23, 18:25, 15:12), MVP: Ryszard Sałata

Wygrana Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowy w trzech setach znacznie skomplikowała sytuację Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, dla którego jedyną szansą na awans do półfinałów była wygrana bez straty seta nad jednym z pretendentów do tytułu – Treflem Gdańsk. Już początek pierwszego seta pokazał, że to zadanie nie będzie proste. Mimo, że gdańszczanie byli pewni gry w czwórce, ciągle walczyli o zachowanie pierwszego miejsca w grupie B i nie zamierzali w jakikolwiek sposób dawać przeciwnikom forów. Zwycięstwo Pomorzan na otwarcie, zamknęło Ślązakom drogę do strefy medalowej i praktycznie rozstrzygnęło końcową kolejność w grupie. Dalsze sety, mimo że nie wpływały w żaden sposób na układ w tabeli, pełne były ciekawych wymian. Mecz znalazł swoje rozstrzygnięcie w tie-breaku, który padł łupem podopiecznych Edwarda Pawluna. MVP spotkania trafiło do Ryszarda Sałaty, który w tym spotkaniu punktował 16 razy.

Statystyki meczowe:

Harmonogram i wyniki MP Juniorów - Bartoszyce 2024:

5 marca (wtorek):

Enea Energetyk Poznań – KS Metro Family Warszawa 2:3 (20:25, 23:25, 25:22, 25:22, 9:15), MVP: Miłosz Stachowski
SMS Sparta AGH Kraków  –  KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 2:3 (26:28, 26:24, 22:25, 25:17, 8:15), MVP: Jakub Kubacki
Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel SA – Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa 0:3 (29:31, 23:25, 22:25), MVP: Artur Brzostowicz
TAURON Gwardia Wrocław – Trefl Gdańsk SA 0:3 (22:25, 34:36, 22:25), MVP: Wojciech Więcławski

6 marca (środa):

KS Metro Family Warszawa – KS Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:1 (25:17, 28:26, 20:25, 26:24), MVP: Jan Kuciński
Enea Energetyk Poznań  - SMS Sparta AGH Kraków 3:0 (25:18, 25:18, 26:24), MVP: Alan Okoń
Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa – Trefl Gdańsk 2:3 (19:25, 22:25, 25:17, 25:19, 6:15), MVP: Jakub Potempa
Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel SA – TAURON Gwardia Wrocław 3:1 (17:25, 25:16, 25:14, 25:16), MVP: Wojciech Dudzik

7 marca (czwartek):

SMS Sparta AGH Kraków - KS Metro Family Warszawa 3:0 (25:19, 25:21, 25:22), MVP: Jakub Rutkowski
KS Lechia Tomaszów Mazowiecki – Enea Energetyk Poznań 1:3 (24:26, 25:23, 21:25, 22:25), MVP: Maciej Pacholski
TAURON Gwardia Wrocław – Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa 0:3 (15:25, 17:25, 22:25), MVP: Oleksandr Boiko
Trefl Gdańsk - Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel SA 3:2 (27:25, 18:25, 25:23, 18:25, 15:12), MVP: Ryszard Sałata

8 marca (piątek):

10:00 mecz o 7. miejsce: KS Lechia Tomaszów Mazowiecki - TAURON Gwardia Wrocław
12:30 mecz o 5.miejsce: SMS Sparta AGH Kraków - Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel
16:00 półfinał I: Enea Energetyk Poznań - Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa
18:30 półfinał II: KS Metro Family Warszawa - Trefl Gdańsk