BPT Challenge Saquarema: Kantor i Zdybek skreczowali

Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

29 mar 2024

W piątek rozpoczęły się zmagania w głównej drabince turnieju Beach Pro Tour Challenge w Saquaremie. Rywalizujący w Grupie F Piotr Kantor i Jakub Zdybek  bardzo dobrze otworzyli swój pierwszy mecz z reprezentantami Chile, ale niestety przegrali to spotkanie w tie-breaku. Kilka godzin później o pozostanie w turnieju grali z australijskim duetem Hodges/Schubert, jednak spotkania nie zdołali dokończyć ze względu na uraz Jakuba Zdybka. W związku z tym Polacy zostaną sklasyfikowani na 19. miejscu.

Kantor/Zdybek - Grimalt M./Grimalt E. 1:2 (21:13 20:22 9:15)

Piotr Kantor i Jakub Zdybek w swoim pierwszym grupowym meczu zmierzyli się z reprezentującymi Chile kuzynami Marco i Estebanem Grimaltami, którzy miejsce w turnieju głównym wywalczyli w czwartkowych kwalifikacjach. Biało-Czerwoni dobrze rozpoczęli spotkanie sprawnie budując swoją przewagę, głównie za sprawą solidnie funkcjonującego bloku Piotra Kantora (4 punkty w tym elemencie w pierwszym secie). Od stanu 8-5 Polacy sukcesywnie powiększali swoje prowadzenie do 18-11, pewnie wygrywając partię otwarcia 21-13 po ataku Jakuba Zdybka.

Drugi set również całkiem dobrze rozpoczął się dla Polaków. As Jakuba Zdybka wysunął ich na prowadzenie 6-4, jednak od tego momentu zaczęły się problemy Biało-Czerwonych. Chilijczycy poprawili swoją grę, przysparzając sporo kłopotów naszym zawodnikom swoim serwisem, dzięki czemu wyrównali (7-7) i szybko wysunęli się na prowadzenie (11-9, 15-12). Polacy po atakach Piotra Kantora doprowadzali do wyrównania (15-15 i 18-18), ale to rywale wypracowali sobie piłkę setową (20-19) i chociaż pierwsza została wybroniona, błąd Jakuba Zdybka zakończył seta na korzyść rywali 22-20.

Tie-break rozpoczął się od walki punkt za punkt. Blok Marco Grimalta na Piotrze Kantorze wysunął rywali na dwupunktowe prowadzenie 6-4. Chilijczyk coraz śmielej radził sobie w tym elemencie (3 bloki w tie-breaku), skutecznie zatrzymując uderzenia naszych reprezentantów. Rywale szybko powiększali swoją przewagę (13-7), nie tylko za sprawą solidnej gry, ale i kosztownych błędów naszych zawodników. Ostatecznie kuzyni Grimalt zamknęli spotkanie wynikiem 15-9.

Hodges/Schubert - Kantor/Zdybek 2:1 (19:21, 21:13, 8:4)

Piotr Kantor zgromadził w tym meczu 21 punktów (15 ataków, 6 bloków), a Jakub Zdybek 20 (19 ataków, 1 as). Za kilka godzin nasi reprezentanci zagrają swoje drugie spotkanie grupowe, którego stawką będzie pozostanie w turnieju. Ich rywalem będzie australijska para Hodges/Schubert - najwyżej rozstawiona w Grupie F - która przegrała w tie-breaku z austriackim duetem Ermacora/Waller.

W meczu dwóch przegranych par Grupy F, którego stawką był awans do dalszej fazy turnieju w Saquaremie, Piotr Kantor i Jakub Zdybek podejmowali rozstawionych z numerem piątym w Brazylii Australijczyków Thomasa Hodgesa i Zacharego Schuberta. Obie pary początkowo nie ustrzegały się błędów, jednak prowadzenie od pierwszych piłek było po stronie Polaków (3-1, 12-9). Rywale obciążali przyjęciem głównie Piotra Kantora i to na nim spoczywała ofensywa (10 punktów z ataku w pierwszym secie). Mimo że Polacy mieli nawet czteropunktowe prowadzenie (14-10), Australijczycy nie poddawali się i zniwelowali stratę do jednego punktu (16-15; 19-18). Polacy odparli jednak szarżę rywali, kończąc set 21-19 po ataku Zdybka.

Druga partia rozpoczęła się od dwupunktowego prowadzenia Australijczyków (3-1, 5-2), które choć zostało zniwelowane przez Biało-Czerwonych (6-6), to tylko na chwilę, gdyż rywale po skutecznych atakach nie tylko odbudowali, ale i powiększyli swoje prowadzenie (14-10). Po nieudanym ataku Jakuba Zdybka, Polacy poprosili o przerwę medyczną (16-11). Chociaż nasi reprezentanci wrócili na boisko, Australijczycy kompletnie zdominowali końcówkę seta, wygrywając 21-13.

Na początku decydującego seta Polacy objęli prowadzenie 3-1, jednak rywale szybko odrobili tę minimalną stratę. Seria bloków Hodgesa na zmagającym się z urazem Jakubie Zdybku wysunęła Australijczyków na 8-4 i przy tym wyniku nasi zawodnicy poddali mecz, kończąc swój udział w turnieju na 19. miejscu.

Harmonogram Beach Pro Tour Challenge - Saquarema

Czwartek (28 marca)
Kwalifikacje
Runda 1
Gruszczyńska/Wachowicz - Rivas Zapata/Amanda 2:0 (21:9, 21:9)
Taiana Lima/Talita - Ciężkowska/Łunio 2:1 (21:18, 18:21, 15:13)
Runda 2
Gruszczyńska/Wachowicz - Akiko/Ishii 0:2 (15:21, 11:21)