Udostępnij

Udostępnij wpis na: TwitterUdostępnij wpis na: FacebookUdostępnij wpis na: LinkedIn

Data publikacji

31 mar 2024

Michał Matyja, Piotr Groszek, Karol Szczepanik i Mikołaj Kaczmarek triumfują we włoskim Prato Nevoso, gdzie w wielkanocny weekend rozegrano ostatni turniej cyklu European Tour w siatkówce na śniegu w tym sezonie. Polacy w wielkim finale wygrali z Francuzami 2:0 (15:12, 15:13), rewanżując się za przegrany finał w Erzurum dwa tygodnie temu.

Do trzech razy sztuka - po dwóch srebrnych medalach zdobytych w Bakuriani i Erzurum, gdzie odbywały się poprzednie turnieje tegorocznej edycji European Tour, Michał Matyja i Piotr Groszek występujący w Prato Nevoso z Karolem Szczepanikiem i Mikołajem Kaczmarkiem wywalczyli złote medale. Włochy gościły trzeci, a zarazem ostatni turniej tego cyklu w tym sezonie, a na liście zgłoszonych było aż 18 drużyn mężczyzn i 8 zespołów kobiet.

Polacy świetnie otworzyli turniej, wygrywając oba spotkania w Grupie A, w której rywalizowali z dwoma zespołami gospodarzy - Włochami7 i Włochami3 (odpowiednio 2:0 i 2:1) dzięki czemu zdobyli bezpośredni awans do ćwierćfinałów. W meczu, którego stawką była przepustka do strefy medalowej, Biało-Czerwoni ponownie podejmowali reprezentantów Italii - tym razem Włochy8, z którymi stoczyli niezwykle zacięty trzysetowy bój (10:15, 19:17, 15:13).

Również w półfinale doszło do polsko-włoskiej potyczki. Włochy1 - czyli Massimo Di Risio, Matteo Camozzi, Federico Geromin - w tym sezonie regularnie mierzyli się z Polakami i również tym razem spotkanie było twardą walką. Michał Matyja, Piotr Groszek, Karol Szczepanik i Mikołaj Kaczmarek ponownie pokonali Włochów, wygrywając tym razem w dwóch setach (w Bakuriani ten włoski skład pokonał Polaków w tie-breaku w finale, a w Erzurum to Biało-Czerwoni triumfowali w trzech setach w półfinale), dzięki czemu po raz trzeci w tym sezonie Biało-Czerwoni awansowali do wielkiego finału.

W meczu o złoto - tak jak w tureckim Erzurum - Polacy zagrali z Francuzami, którzy w Prato Nevoso występowali w nieco zmienionym składzie: Julien Saint-Venne, Iskander El-Shouti, Adrien Pedeches i Cyril Larrieu. Michał Matyja, Piotr Groszek, Karol Szczepanik i Mikołaj Kaczmarek wygrali to spotkanie bez straty seta i zdobyli upragnione złote medale, choć rywale stawiali twarde warunki (15:12, 15:13). Na najniższym stopniu podium stanął zespół Włochy1.

W rywalizacji kobiet wygrały Włochy1 - Anja Burgmann, Lea Burgmann, Sarah Riva, Julia Mairhofer, które zdetronizowały Turczynki. Brązowe medale zdobyła drużyna Węgry2.