BPT Challenge Xiamen: Zmienne szczęście polskich par

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorki

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorzy

Martyna Szydłowska

25 kwi 2024

Kwalifikacje rozgrywane w czwartek zainaugurowały Beach Pro Tour Challenge Xiamen - czwarty turniej rangi Challenge rozgrywany w tym roku. Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz awansowały do głównej drabinki, triumfując w dwóch setach w decydującym o awansie meczu drugiej rundy. Maciej Rudol i Mateusz Florczyk wygrali w tie-breaku swoje pierwsze spotkanie eliminacji, ale w drugim nie byli w stanie zatrzymać szwajcarskiej pary Krattiger/Breer.

Runda 1

Rudol/Florczyk - Elazar/Cuzmiciov 2:1 (13:21, 21:17, 17:15)

Rozgrywane w ulewnym deszczu spotkanie nie układało się na początku po myśli Macieja Rudola i Mateusza Florczyka, dla których jest to pierwszy wspólny występ w Beach Pro Tour. Przy zagrywce Cuzmiciova, Izraelczycy odskoczyli na 5-2 i systematycznie powiększali prowadzenie (9-4; 12-5). W ataku niemal nie do zatrzymania był Elazar, który dodatkowo utrudniał grę Polakom swoim świetnym blokiem (4 punkty w tym elemencie). Nasi zawodnicy nie byli w stanie znaleźć odpowiedzi na taką grę rywali, którzy odskoczyli na 18-10 i zamknęli seta 21-13.

Druga partia spotkania rozpoczęła się od prowadzenia 5-2 polskiej pary po asie serwisowym Mateusza Florczyka. Polacy lepiej prezentowali się na boisku i utrzymywali prowadzenie (9-5, 13-9). Na siatce coraz śmielej poczynał sobie Maciej Rudol, którego atak z przechodzącej piłki podwyższył przewagę do pięciu punktów (15-10) i dość pewnie zmierzali po zwycięstwo w tym secie, zmykając go atakiem Florczyka 21-17.

Tie-break rozpoczął się od wymian punkt za punkt (8-8), ale pary po obu stronach siatki były dalekie od bezbłędnej gry. Atak w siatkę Elazar przełamał status quo, dając na chwilę Polakom dwupunktowe prowadzenie 10-8, jednak dwie kolejne akcje na swoim punkcie zapisali reprezentanci Izraela.Po dwóch atakach z drugiej piłki Macieja Rudola, Biało-Czerwoni mieli piłkę meczową 14-13. Rywale obronili tę jak i kolejne, ale Polacy nie zmarnowali trzeciej szansy, zamykając spotkanie blokiem Mateusza Florczyka 17-15.

Mateusz Florczyk zdobył w tym spotkaniu 16 punktów (12 ataków, 3 bloki i 1 as), a Maciej Rudol 15 - wszystkie z ataku.

Runda 2

Kernen/Niederhauser - Gruszczyńska/Wachowicz 0:2 (20:22, 15:21)

Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz miały wolny los w pierwszej rundzie eliminacji, a w drugiej zmierzyły się ze szwajcarską parą Kernen/Niederhauser. Mecz rozgrywany był na boisku nr 6 i niestety nie był transmitowany. Pierwszy set był bardzo wyrównany, rywalki bardzo dobrze serwowały (3 asy Szwajcarek), jednak Polki wytrzymały presję narzuconą przez przeciwniczki i rozstrzygnęły partię otwarcia na swoją korzyść 22-20 - w ataku solidnie prezentowała się Wachowicz, która zdobyła tylko w tym secie 10 punktów w tym elemencie.

Drugi set przebiegał pod dyktando Polek, które z pełną determinacją zmierzały po awans do głównej drabinki - kolejne 10 punktowych ataków stało się udziałem Wachowicz, która w tym spotkaniu zdobyła w sumie 22 punkty (poza 20 atakami miała 2 asy serwisowe). Jagoda Gruszczyńska zdobyła 8 punktów (7 ataków i 1 as). Nasza para zamknęła drugą i ostatnią partię wynikiem 21-15 i w piątek wystąpi w fazie grupowej.

Polki zagrają w Grupie E, ich pierwszymi rywalkami będzie Szwajcarki Esmee/Zoe - początek meczu o 4:00. Drugi mecz w tej grupie rozgrywany będzie pomiędzy Litwinkami Raupelyte/Paulikiene i Japonkami Akiko/Ishii.

Krattiger/Breer - Rudol/Florczyk 2:0 (21:14, 21:9)

Maciej Rudol i Mateusz Florczyk w decydującym meczu kwalifikacji stanęli przed trudnym zadaniem, gdyż ich rywalami byli Szwajcarzy Marco Krattiger i Florian Breer. Rywale - a szczególnie Krattiger - od początku spotkania bardzo dobrze prezentowali się w ataku i od stanu 8-6 szybko uciekli z wynikiem na 14-7. Szwajcarzy utrzymywali wysokie prowadzeni (19-12), kończąc partię otwarcia wynikiem 21-14.

Drugi set był kompletną dominacją Szwajcarów, którzy dzielili i rządzili na boisku, zaczynając swój zwycięski marsz od prowadzenia 7-2, które szybko podwyższyli do 16-5. Krattiger do swojego ataku dołożył również blok (5 punktów w tym elemencie), wobec czego Polacy nie byli w stanie znaleźć skutecznej odpowiedzi. Mecz zakończył się wynikiem 21-9.

Beach Pro Tour Challenge Xiamen - harmonogram

Czwartek (25 kwietnia)
Kwalifikacje
Runda 1
Gruszczyńska/Wachowicz - BYE
Runda 2
Kernan/Niederhauser - Gruszczyńska/Wachowicz 0:2 (20:22, 15:21)
Krattiger/Breer - Rudol/Florczyk 2:0 (21:14, 21:9)
Mecze medalowe

Więcej informacji można znaleźć na stronie turnieju TUTAJ. Wszystkie mecze turnieju łącznie z kwalifikacjami można oglądać na volleyballworld.tv.