BPT Challenge Xiamen: Polki z awansem do kolejnej rundy

Siatkówka plażowaReprezentacjeSeniorki

Martyna Szydłowska

26 kwi 2024

Drugi dzień turnieju Beach Pro Tour Challenge w Xiamen, a zarazem pierwszy rywalizacji w głównej drabince, rozpoczął się od ponad dwugodzinnego opóźnienia startu. Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, które z sukcesem przebrnęły przez kwalifikację, w pierwszym meczu grupowym uległy w tie-breaku parze Esmee/Zoe. W meczu o pozostanie w turnieju i awans do kolejnej rundy pokonały Japonki po zaciętej walce.

Esmee/Zoe - Gruszczyńska/Wachowicz 2:1 (21:11, 15:21, 15:10)

Rywali Polek - Szwajcarki Esmee Bobner i Zoe Verge-Depre w ostatnich tygodniach prezentowały się z dobrej strony. Set otwarcia został przez nie kompletnie zdominowany - świetnie prezentowała się Esmee, która w tym secie gromiła swoją zagrywką (4 asy) i utrudniała grę naszym zawodniczkom skutecznym blokiem. Rywalki błyskawicznie odskoczyły na 14-5, a całą partię wygrały 21-11.

Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz wyciągnęły szybko wnioski z pierwszej odsłony i w drugiej to one przejęły inicjatywę, wychodząc na prowadzenie 8-3 przy zagrywce Wachowicz. Chociaż rywalki były bliskie wyrównania (10-9), nasze zawodniczki odparły ich szarżę, wygrywając kolejne trzy akcje (13-9) i dość pewnie rozstrzygnęły tego seta na swoją korzyść 21-15. Wachowicz w tym secie punktowała aż 11 razy w ataku.

Tie-break po wyrównanym otwarciu niestety lepiej układał się dla Szwajcarek, które bardzo dobrze atakowały. Rywalki wyszły na 10-6 i pewnie zmierzały po wygraną, kończąc mecz wynikiem 15-10.
Aleksandra Wachowicz w tym spotkaniu zdobyła 21 punktów - wszystkie z ataku - a Jagoda Gruszczyńska 7 (6 ataków i 1 as).

Gruszczyńska/Wachowicz - Akiko / Ishii 2:1 (21:19, 22:24, 19:17)

Grając o pozostanie w turnieju, Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz zmierzyły się z Japonkami Akiko/Ishii. Polki bardzo dobrze otworzyły mecz, wychodząc na prowadzenie 3-0 z Jagodą Gruszczyńską na zagrywce. Polki utrzymywały kilkupunktowe prowadzenie (8-4). Japonki nie składały broni - Akiko punktowała w ofensywie - i były o krok od wyrównania przy stanie 14-13, jednak Polki obroniły swoje prowadzenie. W ataku świetnie spisywała się Wachowicz (17 punktowych ataków w tym secie), która zamknęła pierwszy set 21-19 po zaciętej końcówce.

W drugiej partii Polki na początku utrzymywały dwupunktowe prowadzenie, jednak rywalki nie pozwalały im na ucieczkę, utrzymując dystans i ostatecznie wyrównując przy stanie 15-15. Nasze zawodniczki jednak szybko na nowo wypracowały sobie przewagę (17-15). Na siatce dobrze reagowała Aleksandra Wachowicz, a Jagoda Gruszczyńska nie szczędziła sił w obronie. W końcówce seta wkradło się trochę nerwowości, as Akiko wyrównał wynik na 19-19 i set rozstrzygany był na przewagi, chociaż nasze zawodniczki miały piłki meczowe, partię na swoją korzyść rozstrzygnęły Japonki 24-22.

Walka w tie-breaku była bardzo zacięta. Polki zdołały odskoczyć na 6-4 i chociaż rywalki wyrównały (7-7), kolejne trzy akcje padły łupem naszej pary 10-7 - nie była to jednak bezpieczna przewaga, gdyż Japonki doprowadziły do remisu 12-12 i jako pierwsze miały piłkę meczową (14-13), nasze zawodniczki obroniły zarówno tę jak i kolejną, aby ostatecznie wyszarpać zwycięstwo 19-17 i awansować do Rundy 18.

Wachowicz zdobyła w tym spotkaniu 35 punktów (33 ataki i 2 asy serwisowe), Jagoda Gruszczyńska w swoim dorobku miała 13 punktów (8 punktowych ataków i 5 asów).